reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Edukacja prawna młodzieży - film „Spacer po prawie”

Edukacja prawna młodzieży - film „Spacer po prawie”

„Spacer po prawie” to tytuł filmu przygotowanego i wyprodukowanego przez Krajową Radę Radców Prawnych.

14 maja 2013 r. odbyła się jego uroczysta prapremiera, w której poza przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości udział wzięli także m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz radcowie prawni.

Film w przystępny sposób przybliża uczniom szkół ponadgimnazjalnych aspekty związane z funkcjonowaniem sądów, działalnością radców prawnych i adwokatów oraz funkcjonowaniem organów administracji rządowej i pozarządowej.

Krajowa Rada Radców Prawnych jest stroną podpisanego 13 lutego 2013 r. porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości dotyczącego współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach. Nasza współpraca w tym zakresie – na podstawie wcześniejszych porozumień – trwa już od ponad dwóch lat.

Przypomnijmy, Ministerstwo Sprawiedliwości zdając sobie sprawę z konieczności rozszerzania świadomości prawnej wśród młodzieży od ponad dwóch lat prowadzi program edukacji prawnej. Program realizowany jest dwutorowo:

  1. poprzez organizację lekcji prawa prowadzonych pro bono przez partnerów MS - przedstawicieli samorządów prawniczych (m.in.: Krajowa Rada Radców Prawnych, Stowarzyszenie Sędziów „Themis” oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej),

  2. poprzez działania finansowane ze środków zewnętrznych (Program Kapitał Ludzki, Norweski Mechanizm Finansowy).

Realizowany przez nas program cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem większości polskich szkół. 13 lutego 2013 r. podpisano kolejne porozumienie, które umocniło naszą współpracę bezterminowo.

Ponadto, w 2010 r. - w ramach realizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektu „Ułatwianie dostępu do Wymiaru Sprawiedliwości” (PO-KL) - ponad 7 tysięcy uczniów szkół średnich oraz przeszło 1700 studentów poznawało tajniki wiedzy prawnej, uczestnicząc w spotkaniach edukacyjnych poświęconych tematyce przestrzegania prawa i uświadomienia konsekwencji jego łamania.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do realizacji kolejnego programu, tym razem finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W jego ramach, już w przyszłym roku w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju zrealizowane zostaną specjalne warsztaty nt. funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało działania informacyjno-edukacyjne, których podstawowym celem jest podniesienie poziomu wiedzy na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz przysługujących obywatelom praw.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowe uruchomiło specjalną zakładkę „Edukacja prawna”, gdzie szkoły wypełniając formularz aplikacyjny mogą zgłaszać się do programu organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości spotkań edukacji prawnej. Program jest bezpłatny.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

"Spacer po prawie". /Fot. Fotolia
"Spacer po prawie". /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama