REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu. /Fot. Fotolia
Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu to nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Poszerzanie świadomości prawnej obywateli, w tym przede wszystkim młodzieży, to jeden z priorytetów, który Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje od przeszło trzech lat – powiedział dzisiaj Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn w trakcie uroczystej inauguracji projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu”.

REKLAMA

W konferencji, która odbyła się w Warszawie udział wziął również Karsten Klepsvik - Ambasador Królestwa Norwegii.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości samodzielnie, ale i z wieloma partnerami, podejmowało i nadal podejmuje szereg działań, których celem jest wyposażenie młodych Polaków w podstawową praktyczną wiedzę prawniczą i zapoznanie z zasadami porządku prawnego.

- Do najważniejszych dotychczas realizowanych projektów należą m.in.: program lekcji prawa prowadzonych pro bono przez praktyków prawa (sędziów, adwokatów, radców prawnych). Tego rodzaju lekcje – na podstawie porozumienia podpisywanego z partnerami - organizujemy nieustannie od ponad trzech lat – mówił w trakcie konferencji wiceminister Wojciech Węgrzyn.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od tygodnia nowym partnerem Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie jest Prokuratura Generalna. Lekcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko nauczycieli, ale – co dla nas najważniejsze – samych uczniów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powodzenie dotychczasowych działań zachęciło resort do poszukiwania kolejnych innowacyjnych szans na zwiększanie wiedzy prawnej wśród młodzieży. To, dlatego zdecydowaliśmy się aplikować o środki w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

REKLAMA

- Strona norweska podzieliła nasz entuzjazm, doceniła dotychczasowe doświadczenia i wysiłki włożone w edukację prawną młodzieży. I to, dlatego możemy dzisiaj zainaugurować realizację projektu „Edukacja szkolna przeciwko wykluczeniu prawnemu” – zaznaczył w trakcie spotkania wiceminister Wojciech Węgrzyn.

W ramach projektu w 150 gimnazjach i 150 szkołach ponadgimnazjalnych z różnych zakątków kraju przeprowadzone zostaną jednodniowe warsztaty edukacyjne. Łącznie weźmie w nich udział 9000 uczniów.

Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Na zaproszenie odpowiedziało łącznie 990 szkół. Spośród nich wyłoniono pierwsze 150 szkół gimnazjalnych i pierwsze 150 szkół ponadgimnazjalnych.

Celem warsztatów będzie wyposażenie uczniów w praktyczną wiedzę z zakresu organizacji i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a także praw i obowiązków świadków oraz ofiar przestępstw. Co najważniejsze, zakres tematyczny warsztatów wykracza poza obowiązujące podstawy programowe. Warsztaty różnić się będą od standardowych lekcji. Zostaną użyte nowatorskie, niestosowane, na co dzień, metody szkoleniowe. W trakcie warsztatów uczniowie będą mogli wziąć udział w tematycznych quizach, grach, a także odegrać rodzajowe scenki. Jednym z elementów spotkań będzie także przeprowadzenie symulacji sprawy sądowej, w trakcie, której młodzi ludzie będą mieli okazję przez chwilę stać się sędzią, prokuratorem, czy też inną stroną procesową.

Czas realizacji projektu to dwa lata. Kwota dofinansowania to ponad 2 miliony złotych (dokładnie 2 585 742,16 zł).

- Jestem przekonany, że nasze wysiłki przyczynią się nie tylko do poszerzenia świadomości prawnej naszej młodzieży, ale i wykształcenia u młodych ludzi właściwych, obywatelskich postaw wobec prawa i instytucji wymiaru sprawiedliwości – powiedział Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.  Pierwsze efekty zapewne będzie można zaobserwować w dość krótkim czasie, główne – po latach, w dorosłym życiu uczniów. Wychodzimy, bowiem z założenia, że edukacja prawna młodzieży, to inwestycja w przyszłość. Inwestycja niezwykle opłacalna – świadomi swoich praw, ale i obowiązków obywatele – zakończył.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA