REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne ferie w górach

Oprac. Paulina Karpińska
Bezpieczne ferie w górach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Planując wypoczynek, zwłaszcza zimą w górach, powinnyśmy w pierwszej kolejności mieć na względzie bezpieczeństwo. Dlatego warto zastosować się do podstawowych zaleceń i zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe w górach?

Jak bezpiecznie spędzić ferie w górach?

Zanim wyruszysz na szlak w górach zimą:

REKLAMA

 1. Dokładnie sprawdź prognozę pogody – najlepiej z kilku sprawdzonych źródeł.
 2. Pod żadnym pozorem nie ignoruj informacji o zagrożeniu lawinowym - może Cię kosztować zdrowie albo nawet życie.
 3. Planując trasę, pamiętaj, że zimą wszystko trwa dłużej - czasy przejść zamieszczone na mapie dotyczą warunków letnich.
 4. Pamiętaj o przekąskach oraz czymś ciepłym do jedzenia i picia - wycieczki zimowe oznaczają wyższy wydatek energetyczny.
 5. W górach w grupie jest weselej, ale przede wszystkim bezpieczniej – szukając towarzystwa weź pod uwagę doświadczenie oraz kondycję towarzyszy.
 6. Ubierz się stosownie do pogody – zapakuj do plecaka dodatkową odzież.
 7. Pamiętaj o zabraniu akcesoriów pozwalających się zorientować w górskim terenie – nawet jak masz mapę w telefonie lub GPS, weź ze sobą mapę papierową.
 8. Nie zapomnij o latarce czołowej, apteczce oraz foli NRC – mogą okazać się bardzo przydatne.
 9. Pamiętaj o przystosowanym sprzęcie do warunków górskich – jeśli korzystasz z kijków trekkingowych, pamiętaj, by miały duże talerzyki.
 10. Raczki bądź raki oraz czekan – to podstawa, jeśli zimą chcesz wędrować po szlakach górskich.
 11. Dopilnuj, żeby każdy uczestnik wycieczki miał ze sobą lawinowe ABC.
 12. Gdy wycieczki zimowe oznaczają marsz po szlaku pokrytym świeżym, nieubitym jeszcze śniegiem, weź ze sobą rakiety śnieżne lub narty trekkingowe.
 13. Pomyśl o zabraniu kasku.
 14. Naładuj telefon i zapisz numery alarmowe – zainstaluj aplikację RATUNEK.
 15. Widząc zbliżających się ratowników pamiętaj o ułożeniu ciała w literę – „Y” – dzięki temu ratownicy będą wiedzieli, że to Ty potrzebujesz pomocy.
 16. Zostaw wiadomość o celu podróży i planowanej godzinie powrotu.

 

O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie zimowe w górach

Pamiętaj, że choć w polskich górach możesz liczyć na pomoc profesjonalnych służb ratunkowych, to nie spodziewaj się, że pojawią się one natychmiast – śmigłowiec nie w każdą pogodę może wystartować a ratownicy GOPR lub TOPR nie dotrą do Ciebie w ciągu kilku/kilkudziesięciu minut. Może się zdarzyć, że na pomoc będziesz musiał poczekać dłużej. Dlatego z uwagą czytaj komunikaty pogodowe i przygotuj się do zimowej górskiej wędrówki na wszelkie okoliczności, które mogą się potencjalnie wydarzyć.

Zobacz także: Lawina

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: policja.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA