REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do niedzieli porady w sądach i prokuraturach

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa od 20 do 26 lutego
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sądach i prokuraturach osoby poszkodowane naruszeniami prawa i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatne porady i informacje. Trwa kolejna edycja corocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić szczególną uwagę na potrzeby i prawa tych poszkodowanych. Wiąże się także z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 r. zmieniono nazwę akcji z Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jak wówczas tłumaczono, zmiana wynikała „z potrzeby unikania wiktymizowania osób zgłaszających się po wsparcie do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, którzy zwracali uwagę na niekorzystne dla nich skojarzenia ze słowem ofiara”.

Jak co roku jednym ze współorganizatorów Tygodnia Pomocy jest resort sprawiedliwości. W organizację przedsięwzięcia włączają się także m.in. sądy, prokuratury, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.

Przykład
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Warszawie

W Warszawie w sądzie okręgowym z bezpłatnych porad udzielanych przez asystentów sędziów można skorzystać do piątku 24 lutego br. w godzinach 10-14 osobiście w holu głównym lub pod numerem telefonu (22) 440 80 80. Natomiast w Sądzie Okręgowym Warszawa–Praga dyżury będą pełnione 22 oraz 24 lutego w godzinach 10-13, a informacji można zasięgnąć drogą elektroniczną pod specjalnie w tym celu utworzonym adresem: tydzienpomocy@warszawapraga.so.gov.pl.

Z kolei warszawska prokuratura okręgowa poinformowała, że dyżury będą pełnione w godzinach 9–15 w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a także w siedzibach wszystkich podległych prokuratur rejonowych. „Aby uzyskać informację lub poradę, należy zgłosić się w dniach roboczych w siedzibie dowolnej jednostki prokuratury, zaś w sobotę i niedzielę w siedzibie wybranej jednostki jedynie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym” – przekazano. W przypadku Prokuratury Okręgowej w Warszawie takiego zgłoszenia weekendowej porady należy dokonać do czwartku do godz. 14.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga przekazała zaś, że w ramach tegorocznej akcji dyżury pełnione będą do 26 lutego w dni powszednie w godzinach 10-15, a w dni wolne od pracy w godzinach 10-13.

REKLAMA

Także na stronach sądów i prokuratur z całego kraju zamieszczono informacje o godzinach i zasadach pełnionych tam dyżurów. Informacje o miejscach i godzinach dyżurów zamieszczono także m.in. na stronach prawniczych samorządów zawodowych – adwokackiego i radcowskiego.

W środę, 22 lutego, wsparcie telefoniczne dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie oferuje zaś Państwowa Komisja ds. pedofilii. „W godzinach 10-18 dyżur telefoniczny będą pełnili prawnik i psycholog. Telefoniczna, a więc anonimowa, rozmowa ze specjalistą może być pierwszym krokiem na drodze rozwiązywania problemów wynikających z doświadczenia tego rodzaju przemocy. Może stać się impulsem do działania na drodze prawnej lub szukania głębszej pomocy psychologicznej” – przekazała ta komisja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc dla pokrzywdzonych przez cały rok

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało, że niezależnie od akcji przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do ponad 300 placówek działających w całej Polsce, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc – prawną i psychologiczną, a w razie potrzeby również materialną, dostosowaną do ich potrzeb. Jak zaznaczyło MS wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.

Resort sprawiedliwości przekazał również, że do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: info@numersos.pl. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

REKLAMA

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA