REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

300 zł dla sołtysów. Senatorowie dają więcej

Sołtysi mieliby otrzymywać świadczenie w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sołtysi mieliby otrzymywać świadczenie w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia – zakłada projekt ustawy przyjęty przez Senat. To obecnie o 49 zł więcej niż przewidują projekty rządowy oraz poselski, zgłoszony przez parlamentarzystów PiS. Senatorowie chcieliby przyznać sołtysom także diety i dodatkowe świadczenie emerytalne.

Sołtysom miałoby przysługiwać wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją. „Wynagrodzenie to będzie stanowiło dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. Osobie, która pełniła przez minimum jedną pełną kadencję funkcję sołtysa przysługiwać będzie także dodatkowe świadczenie emerytalne” – poinformowała Kancelaria Senatu. Zgodnie z projektem rada gminy będzie ustanawiała zasady, na jakich sołtysom oraz członkom rady sołeckiej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej.

REKLAMA

Świadczenie już po pierwszej kadencji

W senackim projekcie zaproponowano, by świadczenie przysługiwało każdemu sołtysowi, który: 

  • pełnił tę funkcję przez co najmniej jedną pełną kadencję
  • osiągnął wiek emerytalny (65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet). 

REKLAMA

Osoby te miałby otrzymywać miesięcznie świadczenie w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 349 zł) . W razie pełnienia funkcji przez każdą następną pełną kadencję, miałoby przysługiwać dodatkowe 3 proc. minimalnego wynagrodzenia minimalnego (104,70 zł) z zastrzeżeniem, że maksymalna wysokość świadczenia nie może przekroczyć 19 proc. minimalnego wynagrodzenia (663,10 zł).

Koszt świadczenia – zgodnie z projektem – byłby pokrywany z budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw rozwoju wsi. Jego wypłatą zajmowałaby się Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z funduszu emerytalno-rentowego, w terminie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. W przypadku, kiedy osoba upoważniona nie otrzymuje takich świadczeń (np. nie przeszła na emeryturę lub ubezpieczona jest w innej jednostce), świadczenie byłoby wypłacane do 15. dnia miesiąca.

Świadczenie miałoby być przyznawane na wniosek sołtysa w drodze decyzji wójta gminy, której jednostką pomocniczą jest sołectwo wnioskodawcy. Ostateczną decyzję o przyznaniu świadczenia wójt ma przekazywać oddziałowi regionalnemu albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, obsługującej świadczeniobiorców zamieszkałych w gminie, której jednostką pomocniczą jest sołectwo wnioskodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenia także dla przewodniczących rad sołeckich

Zgodnie z projektem, zmianie ma ulec także system funkcjonowania wynagrodzenia dla przewodniczących organu jednostki pomocniczej. Według obecnych przepisów, „rada gminy może ustanowić zasady na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej”. Po nowelizacji, rada gminy miałaby obowiązek ustanowić zasady, zgodnie z którymi przewodniczącemu organu jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Jak przekazało biuro legislacyjne pracujące przy komisji, zasady udzielenia świadczenia będą obowiązkowe, ale ich szczegóły będą zależne od decyzji gminy i uwarunkowań lokalnych.

Rząd i posłowie PiS oferują 300 zł

REKLAMA

Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych rządu resort rolnictwa pracuje nad projektem, który ma wprowadzić świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów pełniących funkcję przez dwie kadencje i będących w wieku emerytalnym. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to drugi kwartał 2023 r.

13 marca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Proponowane w nim rozwiązania są tożsame z projektem ministerstwa. „Głównym celem opracowanego projektu ustawy jest przyznanie długo oczekiwanego świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynajmniej 2 kadencje pełnili funkcję sołtysa” – napisano w uzasadnieniu projektu. Wskazano też, że „projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności”. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA