REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sołtys

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

300 zł dla sołtysów. Jak prawidłowo wypełnić wniosek

300 zł dla sołtysów. Senatorowie upominają się o sołtysów sprzed 1990 r.

Przyznanie prawa do świadczenia dla sołtysów, którzy pełnili funkcje przed 1990 r. przewidują poprawki do ustawy o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów, jakie złożyli senatorowie. Chcą także zróżnicowania świadczenia w zależności od długości okresu pełnienia funkcji sołtysa.

Świadczenie dla sołtysów - dodatkowe 300 zł od 1 lipca 2023 r.?

Od kiedy dodatek dla sołtysów? W jakiej wysokości dodatek dla sołtysów? Czy konieczne jest zachowanie ciągłości kadencji? Czy dodatek sołtysowski będzie wypłacany jednorazowo czy miesięcznie? Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek sołtysowski? Ile czeka się na decyzje w sprawie dodatku sołtysowskiego?

300 zł dla sołtysów: Posłowie dają coraz więcej

Uprawnionym do otrzymywania dodatkowego świadczenia emerytalnego dla sołtysów ma być ten, kto sprawował tę funkcję co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż 8 lat – zakłada przedstawiona w Sejmie poprawka złożona przez Prawo i Sprawiedliwość.

REKLAMA

300 zł dla sołtysów: Ustawa coraz bliżej

Projekt rządowy będzie projektem wiodących w dalszych pracach parlamentarnych nad przepisami o świadczeniach dla sołtysów. Taką decyzję podjęła sejmowa komisja samorządu.

300 zł dla sołtysa miesięcznie to dodatek do emerytury, a nie pensja

Projekt ustawy o wynagrodzeniach sołtysów. Jakie przesłanki? kiedy? Dla kogo?

300 zł dla sołtysów. Senatorowie dają więcej

Sołtysi mieliby otrzymywać świadczenie w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia – zakłada projekt ustawy przyjęty przez Senat. To obecnie o 49 zł więcej niż przewidują projekty rządowy oraz poselski, zgłoszony przez parlamentarzystów PiS. Senatorowie chcieliby przyznać sołtysom także diety i dodatkowe świadczenie emerytalne.

300 zł dla sołtysów. Rząd ma swój projekt

Sołtysi pełniący funkcję przez dwie kadencje i będący w wieku emerytalnym dostaną świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Takie są założenia projektu ustawy, którą przygotowuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

REKLAMA

Morawiecki: 300 zł dodatku emerytalnego dla sołtysów

Rząd PiS postanowił przygotować ustawę o specjalnym dodatku do emerytury w wysokości 300 zł dla sołtysów, ta ustawa wkrótce ujrzy światło dzienne - powiedział w sobotę 11 marca 2023 r. w Jaśle (woj. podkarpackie) premier Mateusz Morawiecki.

Dieta przy łączeniu funkcji radnego z funkcją sołtysa

Dieta radnego gminy. Delegacja ustawowa z art. 37b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym upoważnia radę gminy do ustanowienia zasad, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej.

W Polsce 40 000 osób pełni funkcję sołtysa. 11 marca to Dzień Sołtysa

Sołtysi funkcjonowali w Polsce od średniowiecza. Zmieniała się ich rola i znaczenie. Np. w przeszłości sołtysi mieli uprawnienia lokalnych sędziów.

Diety dla sołtysów mogą być w różnej wysokości

Czy rada gminy w uchwale podjętej na podstawie art. 37b ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym może postanowić, że diety sołtysów będą zróżnicowane co do wysokości? W naszej gminie sołectwa są różnej wielkości, mają różną liczbę ludności, więc i obowiązki sołtysów są zróżnicowane.

Kto wybiera sołtysa?

Sołtys – organ wykonawczy w sołectwie, powoływany jest przez zebranie wiejskie. Do jego zadań należy m.in. reprezentowanie mieszkańców na zewnątrz, a także wykonywanie uchwał zebrania wiejskiego, rady gminy i zarządzeń wójta.

Czym jest zebranie wiejskie?

Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym sołectwa. Szczegółowy zakres jego obowiązków określa statut. Jednak jednym z ważniejszych zadań zebrania wiejskiego jest wybór sołtysa i rady sołeckiej.

Czym zajmuje się sołectwo w gminie?

Sołectwo może zostać powołane z inicjatywy rady gminy lub jej mieszkańców. Głównym jego zadaniem jest wspieranie gminy w jej działalności. Szczegółowe zasady funkcjonowania sołectwa zawiera jego statut.

Jakie zadania i obowiązki wypełnia sołtys

Kontrolę nad działalnością sołtysa w zakresie bieżącego wykonywania zadań statutowych oraz tych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym sprawuje rada gminy. Rada ma prawo żądania w każdym czasie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących funkcjonowania i organizacji sołectwa.

REKLAMA