REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 588 zł lub więcej z ZUS na miesiąc może przepaść - zostało już kilka dni! Złóż ten dokument w ZUS do 31 października

By otrzymywać systematycznie rentę rodzinną czasami obowiązkowo trzeba składać co roku wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej
By otrzymywać systematycznie rentę rodzinną czasami obowiązkowo trzeba składać co roku wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

31 października upływa termin przedłużenia w ZUS prawa do otrzymywania renty rodzinnej ZUS przez studentów. Niedopełnienie formalności sprawi, że ZUS przestanie wypłacać pieniądze. Złożenie wniosku po terminie może co prawda prawo do renty rodzinnej przywrócić, ale pieniądze za październik i ewentualnie następne miesiące zwłoki przepadną bezpowrotnie.

Renta rodzinna to świadczenie, które ZUS wypłaca uprawnionym osobom po śmierci emeryta lub rencisty albo osobom uprawnionym do takich świadczeń, które w dniu śmierci były niezdolne do pracy. W kręgu uprawnionych są dzieci do ukończenia szesnastu lat, a w przypadku gdy się uczą – nawet do ukończenia 25. roku życia, o ile studiują.

REKLAMA

Renta rodzinna dla dzieci

REKLAMA

W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej, zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione – do ukończenia 16 lat, a bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat  lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.

Gdy dzieci się uczą – mają prawo do pobierania renty rodzinnej z ZUS do ukończenia 25 lat. Przy czym jeżeli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty ZUS przedłuża do zakończenia tego roku studiów.

REKLAMA

Do renty rodzinnej poza dziećmi uprawnieni są też inni członkowie rodziny – od współmałżonka (w tym na określonych warunkach także rozwiedzionego) po rodzeństwo, wnuki czy rodziców. Z tym, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, którą – w razie konieczności – ZUS dzieli po równo między uprawnionych.

Renta rodzinna wynosi: 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby lub 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Przy czym ZUS sprawdza i uwzględnia wszelakie uprawnienia zmarłego do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych, do jakich mógł mieć prawo w chwili śmierci.
Ponadto tak ustalona renta rodzinna nie może być niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej. Z kolei zgodnie z przepisami przywołanej ustawy najniższa renta rodzinna wynosi tyle samo co najniższa emerytura – aktualnie więc 1 588,44 zł.
Jeśli obliczona renta jest niższa niż najniższe świadczenie, to łączna kwota renty dla wszystkich uprawnionych jest podwyższana do najniższej renty rodzinnej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renta jest co roku podwyższana (waloryzowana).

Jak ZUS wypłaca rentę rodzinną

Rentę rodzinną student, podobnie jak każda inna uprawniona do niej osoba otrzymuje od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożył wniosek o rentę.

Gdy wniosek został złożony w miesiącu, w którym zmarła osoba, po której przysługuje renta lub w następnym miesiącu, to wówczas ZUS wypłaca rentę rodzinną od dnia śmierci tej osoby.

Samo świadczenie wypłacane jest na dwa sposoby: za pośrednictwem poczty lub na rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. 
Gdy student mieszka i uczy się za granicą, na jego wniosek rentę rodzinną ZUS będzie wypłacał osobie zamieszkałej w Polsce, którą upoważni się do odbioru świadczenia albo na rachunek bankowy studenta, ale w Polsce.

Wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej

Ponieważ warunkiem otrzymywania renty rodzinnej przez dziecko po ukończeniu 16. roku życia jest kontynuowanie nauki, trzeba dokumentować ten fakt, wypełniając w tym celu wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej.

Dla wniosków takich są ściśle określone terminy. Ich niedotrzymanie pozbawia wypłaty renty rodzinnej. Co prawda złożenie wniosku po terminie przywróci wypłatę świadczenia, ale za miesiące zwłoki przepadnie ono bezpowrotnie.

Jak wyglądają te terminy?
W przypadku studentów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole wyższej obowiązkowe jest złożenie do ZUS wniosku o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej do końca września, podobnie jak dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dodatkowo do końca października taki student musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie z dziekanatu, iż rozpoczął studia.

Studenci drugiego roku i lat następnych wniosek o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej składają każdego roku do 31 października.
Jeśli uczelnia wydała zaświadczenie obejmujące cały okres studiów, to ZUS nie wymaga od takiego studenta potwierdzenia studiowania co roku, ale w każdym terminie może sprawdzić czy pobierający rentę rodzinną faktycznie w dalszym ciągu studiuje. Jeśli ZUS stwierdzi, że student został skreślony z listy studentów danej uczelni, zażąda zwrotu renty rodzinnej – z odsetkami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wdowa
  2023-10-19 05:59:18
  Ciekawe kiedy ZUS rozliczy się z wdowami I wdowcami? Mąż przepracował 44lat nie do żył emerytury Ja zostałam przy swoim świadczeniu. Gdzie są I co się stało z męża składkami? Nadmienię że w Polsce jest około półtora miliona wdów I wdowców OKRADZIONYCH ze składek po zmarłych współmałżonkach. W Polsce tylko długi po zmarłych są dziedziczone.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • AntyUPA
  2023-10-19 09:58:37
  Jakoś Ukraińcom nic nie przepada !!!
  3
 • Natalia
  2023-10-19 20:50:31
  Powinni podwyższyć rendy i emerytury
  1
 • Ad
  2023-10-20 12:33:31
  Zdrowotnego zapłaciłem ostatnio około 20 tyś zł za siebie z którego nie skorzystam i przepadnie.Jesli byłoby przeznaczone na chore dzieci miałbym satysfakcję, ale to czyste złodziejstwo pod ustawą.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

REKLAMA

Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA

Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

REKLAMA