REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko świadczenie urlopowe. Nauczyciele mogą dostać dodatkowe środki na wakacje. Na konta może trafić od 3200 zł do 4000 zł.

nauczyciel ZFŚS świadczenie urlopowe wczasy pod gruszą
Nie tylko świadczenie urlopowe. Nauczyciele mogą dostać dodatkowe środki na wakacje. Na konta może trafić od 3200 zł do 4000 zł.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na konta nauczycieli w najbliższym czasie trafi świadczenie urlopowe po podwyżce, które wyniesieni prawie 2500 zł. Jednak to nie wszystko. Nauczyciel ma również prawo do wczasów pod gruszą. To zaś oznacza, że dodatkowy wakacyjny przelew może wynieść od 3200 zł do 4000 zł.

Prawie 2500,00 zł świadczenia urlopowego

Nie tak dawno nauczyciele cieszyli się z odmrożenia kwot odpisu na ZFŚS i związanej z tym podwyżki świadczenia urlopowego. Ale trzeba pamiętać, że to nie są jedyne środki, które mogą dostać na wakacje.
Przypomnijmy, z odpisu na ZFŚS nauczycielom jest wypłacane do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego (art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). W 2024 r. podstawą do obliczenia jego wysokości jest kwota 6445,71 zł, a więc odpis ten wynosi 2417,14 zł, czyli prawie 2500,00 zł. Taka też jest wysokość świadczenia urlopowego należnego nauczycielom. Co istotne, choć świadczenie urlopowe jest wypłacane nauczycielom ze środków ZFŚS, to jednak ani prawo do niego, ani jego wysokość nie są uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej nauczyciela i jest należne wszystkim nauczycielom w takiej samej wysokości.

REKLAMA

Nauczyciel ma również prawo do wczasów pod gruszą

Ponieważ wypłata świadczenia urlopowego obciąża zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wiele osób traktuje je jako odpowiednik tzw. wczasów pod gruszą, które również są wypłacane z tego funduszu. Jest to jednak błąd, ponieważ są to odrębne świadczenia wypłacane na różnych podstawach prawnych, a wypłata świadczenia urlopowego nie wyklucza nauczycieli z kręgu osób uprawnionych do wczasów pod gruszą.
Każdy nauczyciel powinien więc zapoznać się z regulaminem ZFŚS obowiązującym w zatrudniającej go placówce – przypomnijmy, że taki fundusz w jednostce samorządowej musi być tworzony – i sprawdzić, czy przewidziano w nim taką formę pomocy socjalnej. Jeśli tak, to nauczyciel, tak samo, jak każdy inny pracownik, ma prawo ubiegać się o jego wypłatę, a regulamin funduszu nie może wykluczać tej grupy zawodowej z kręgu osób uprawnionych do świadczeń związanych z wypoczynkiem.

Przelew w wysokości od 3200 zł do 4000 zł

Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku wczasów pod gruszą, inaczej niż w zakresie świadczenia urlopowego, jego wypłata jest uzależniona od spełnienia kryterium socjalnego, na które składa się sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Innymi słowy, im trudniejsza sytuacja pracownika, tym większą pomoc powinien on otrzymać ze środków tego funduszu. Warunek ten dotyczy również nauczycieli.
Wysokość świadczenia nie jest odgórnie ustalona i powinna wynikać z regulaminu ZFŚS obowiązującego w jednostce. Powinna też być zróżnicowana z uwagi na kryterium socjalne. W 2024 r. w jednostkach budżetowych waha się ona od 800 zł do 1500 zł. Oznacza to, że nauczyciele mają szansę otrzymać w okresie wakacyjnym, razem ze świadczeniem urlopowym, przelew w wysokości od 3200 zł do 4000 zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA