REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy trzeba wystawić oceny? Uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostanie dni.

uczeń szkoła rok szkolny klasyfikacja roczna oceny proponowane
Do kiedy trzeba wystawić oceny? Uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostanie dni.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy trzeba wystawić oceny? To pytanie w maju zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. I faktycznie, to najwyższy czas, żeby się nad tym zastanowić, bo uczniowie mają coraz mniej czasu na poprawy. To już właściwie ostatnie dni.

Do kiedy trzeba wystawić oceny na koniec roku?

Maj 2024 jest dla uczniów specyficznym miesiącem. Odbywające się egzaminy ósmoklasistów i matury sprawiły, że uczniowie pozostałych klas mieli w tym miesiącu wiele dni wolnych. Do tego tradycyjnie doszła majówka, a na koniec miesiąca będzie jeszcze długi weekend z Bożym Ciałem. Można więc śmiało powiedzieć, że nauki było w tym miesiącu niewiele, szczególnie, że nawet gdy lekcje się odbywały, to na wielu z nich trzeba było zorganizować zastępstwa za nauczycieli zaangażowanych w trwające egzaminy. Choć bez wątpienia uczniom pasował taki luźniejszy czas, to jednak niepostrzeżenie nadszedł moment wystawiania ocen końcowych, a wielu z nich późno zorientowało się, że z niektórych przedmiotów nie mają dostatecznej ilości ocen albo chcieliby te oceny poprawić, a nie bardzo jest kiedy. Z pewnością jest to szczególnie istotne dla uczniów 8 klas, dla których średnia ocen będzie kluczowa podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA

Czas na poprawę już prawie się skończył

Konkretne terminy, w których należy wystawić oceny, nie zostały ustalone w powszechnie obowiązujących przepisach. Jak wynika z art. 44g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca oddziału informują ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły. Oznacza to, że konkretne terminy wystawiania ocen, w zależności od tego, jak zostały określone w statucie szkoły, mogą się od siebie różnić. Zazwyczaj kolejnymi etapami są w tym zakresie:
- poinformowanie uczniów i ich rodziców o ewentualnych ocenach niedostatecznych (tzw. zagrożeniach),
- podanie propozycji ocen końcowych,
- wystawienie ocen końcowych.

Licząc od końca – rada klasyfikacyjna odbywa się w szkole na ok. dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Przed nią muszą zostać wystawione oceny końcowe. W roku szkolnym 2023/2024 będzie to w większości szkół oznaczało, że oceny zostaną wystawione przed 10 czerwca. Termin na wystawienie propozycji ocen końcowych zostaje zazwyczaj wyznaczony na ok. miesiąc przed termin wystawiania ostatecznych ocen, co oznacza, że większość uczniów powinna już je znać i w razie potrzeby pracować intensywnie nad ich poprawą. Po zbliżającym się długim weekendzie pozostanie już na to tylko tydzień, a więc naprawdę niewiele czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

REKLAMA

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA