REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem z wycieczkami szkolnymi. Można dostać 1250 zł dofinansowania na osobę, rusza nabór wniosków, ale nauczyciele nie chcą jechać.

wycieczka szkolna dziecko MEN dofinansowanie nauczyciel
Problem z wycieczkami szkolnymi. Można dostać 1250 zł dofinansowania na osobę, rusza nabór wniosków, ale nauczyciele nie chcą jechać.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zamieszanie wokół wycieczek szkolnych trwa. W ramach programu Podróż z klasą można dostać nawet 1250 zł dofinansowania na osobę, ale nauczyciele nie chcą jechać. Nie znikają problemy z czasem pracy i wynagrodzeniem.

Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty

Wycieczki szkolne budzą wiele różnych emocji. Zaczynając od tych związanych z czasem pracy i wynagrodzeniem nauczycieli, przez te dotyczące ich cen, a kończąc na wspomnieniach, które pozostają z uczniami (a często również i nauczycielami) na długie lata. Bezsprzecznie jednak organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty, bo choć oferta biur podróży jest szersza niż kiedykolwiek, to jednak ceny bywają dla rodziców uczniów trudne do przyjęcia. To dlatego, choć wycieczki nadal są organizowane, to jednak najczęściej są to wycieczki szkolne, w których uczestniczą uczniowie różnych klas, a nie klasowe, które pomagają w integracji dzieci i młodzieży i mogą stać się punktem wyjścia dla prowadzonych zajęć lekcyjnych – czy to z zakresu języka polskiego, geografii, historii, czy nawet plastyki.

REKLAMA

Startuje program Podróż z klasą

Ten stan rzeczy może się jednak zmienić, bo ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła uruchomienie programu „Podróż z klasą” dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego będzie można dostać 100 proc. dofinansowania do wycieczki szkolnej. Celem programu będzie zachęcenie młodzieży do udziału w wydarzeniach związanych ze światem kultury stąd wymóg, by w ramach wycieczki uczniowie odwiedzali instytucje kultury takie jak muzea, teatry, filharmonie, centra naukowe. Zasada będzie taka, że w ramach dwudniowej wycieczki będzie trzeba odwiedzić dwie, w ramach trzydniowej – trzy, itd. Pomoc Ministerstwa ma przyczynić się do przezwyciężenia bariery finansowej i bariery odległości i ma pomóc uczniom w doświadczaniu kultury.

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę

Dofinansowaniu w wysokości 100 proc. kosztów będą podlegały podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. Wycieczka  będzie mogła się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia jednej osoby nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę. Oznacza to, że z takim przeznaczeniem na jedną osobę można otrzymać nawet 1250 zł dofinansowania. Nabór wniosków na rok szkolny 2024/2025 ruszy 19 czerwca. W 2024 r. na realizację programu (w okresie od września do grudnia) będzie przeznaczone 60 mln złotych. O przyznaniu dofinansowania będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Program będzie realizowany do wyczerpania środków finansowych. Największe kontrowersje budzi w tym wypadku to, że nie przewidziano w nim środków umożliwiających wynagrodzenie nauczycieli uczestniczących w wycieczkach. Oznacza to, że nic nie zmienia się w zakresie nagłaśnianych już od jakiegoś czasu problemów związanych z czasem pracy nauczyciela na wycieczkach szkolnych i przysługującego mu z tego tytułu wynagrodzenia. To zaś oznacza, że wielu nauczycieli nie będzie zainteresowanych uczestnictwem w wycieczkach organizowanych w ramach programu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

REKLAMA

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

REKLAMA