REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna zabija mały biznes! Jest apel do Prezydenta RP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Składka zdrowotna dusi mikroprzedsiębiorców. Minister Majewska apeluje do Prezydenta i Senatorów
Składka zdrowotna dusi mikroprzedsiębiorców. Minister Majewska apeluje do Prezydenta i Senatorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po sejmowym zamieszaniu ustawa o zmianie zasad składki zdrowotnej trafia do Senatu, a głosy sprzeciwu i poparcia ścierają się z nową siłą. Rzecznik MŚP w ostrym apelu do Prezydenta i Senatorów domaga się podpisania ustawy, która ma odciążyć najmniejszych przedsiębiorców. To nie przywilej, to ratunek dla tysięcy firm – alarmuje.

Rosnące koszty prowadzenia działalności, zwłaszcza w wyniku zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie, uderzają w najmniejsze firmy. Projekt ustawy, który ma zniwelować część skutków drastycznego wzrostu składki zdrowotnej, trafił do Senatu – ale jego los jest niepewny. Środowiska przeciwne reformie apelują do Prezydenta o weto. Głos w obronie mikroprzedsiębiorców zabrała Minister Agnieszka Majewska, wskazując, że obecne przepisy są niesprawiedliwe i szkodliwe. Apeluje o podpisanie ustawy jako krok w stronę ulgi, a nie upadłości dla tysięcy firm.

REKLAMA

Składka zdrowotna dusi mikroprzedsiębiorców. Minister Majewska apeluje do Prezydenta i Senatorów

REKLAMA

Po burzliwych sejmowych debatach nad ustawą ustalającą nowe zasady opłacania składki zdrowotnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą projekt trafił pod obrady Senatu. Jednocześnie wiele środowisk krytycznie oceniających obniżenie składki dla przedsiębiorców zwróciło się z apelem do Prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę.

Głos w obronie korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań zajęła natomiast Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska. Na co wskazuje w swoim apelu, jakie argumenty podaje?

Obietnice ładu, skutki chaosu – czas na korektę

W pismach wystosowanych do Prezydenta oraz Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Rzecznik zwróciła uwagę na nadmierne tempo wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach, do czego istotnie przyczyniło się drastyczne podniesienie składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu. Negatywne konsekwencje tych zmian były odczuwalne dla całej polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza dla setek tysięcy małych firm, dla których rosnące obciążenia regulacyjne stały się poważnym wyzwaniem.

Jak zauważa Minister Majewska, realizacja rozwiązań przyjętych przez Sejm „nie rozwiąże co prawda wszystkich problemów, z którymi borykają się obecnie najmniejsi przedsiębiorcy, jednak będzie to istotny krok w kierunku poprawy warunków funkcjonowania i zwiększenia konkurencyjności polskich firm”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Apel o podpis: ulga zamiast upadłości

REKLAMA

Rzecznik MŚP krytycznie odnosi się do zarzutu, iż obniżenie składki dla przedsiębiorców o niskich i średnich dochodach odbije się na sytuacji pracowników. Jej zdaniem zarzut ten bezpodstawnie wywołuje napięcia społeczne. Przeciwnie, to obowiązujące obecnie rozwiązania są krzywdzące dla osób prowadzących działalność gospodarczą. „Niedobory w finansowaniu służby zdrowia – pisze Agnieszka Majewska – nie powinny być natomiast uzupełniane poprzez nakładanie nadmiernych obciążeń na wybrane grupy społeczne”.

Minister Majewska nie zgadza się też z zarzutem, że wprowadzenie ustawy będzie skutkować „wypychaniem” pracowników na fikcyjne samozatrudnienie. Takie obchodzenie prawa jest oczywiście zjawiskiem negatywnym. Jednak należy mu przeciwdziałać przez zaangażowanie odpowiednich służb, a nie nakładanie coraz większych obciążeń na ogół przedsiębiorców. W konkluzjach Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do senatorów o przyjęcie ustawy, a do Prezydenta o jej podpisanie.

Ważne

Jak zmieni się składka zdrowotna? 4 kwietnia 2025 roku Sejm przyjął rozwiązania poszerzające wsparcie dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 roku. Wprowadza ono dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Ponadto, obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Tabele: Składka zdrowotna od 2026 roku: Jaka wysokość przy różnych formach opodatkowania?

 

 

Rzecznik MŚP – strażnik wolności gospodarczej i głos mikrofirm

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców działa na rzecz ochrony praw i interesów mikro, małych i średnich firm w Polsce. Rzecznik MŚP to samodzielny organ ochrony prawa, którego celem jest wspieranie przedsiębiorców, monitorowanie przepisów prawa oraz współpraca z administracją publiczną w celu likwidowania barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej.

Dzięki przysługującym mu uprawnieniom, Rzecznik może inicjować postępowania administracyjne, a także składać skargi do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz skargi nadzwyczajne do Sądu Najwyższego.

Działając w oparciu o Konstytucję Biznesu, Rzecznik MŚP promuje i chroni zasadę wolności gospodarczej, wspierając tworzenie przyjaznych i stabilnych warunków dla funkcjonowania polskich przedsiębiorców.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA