reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Zgodnie z art. 349 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) data i godzina, od której można udostępniać wyborcom wyniki głosowania w obwodzie zależy od informacji podanej do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą.

W dniu 5 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat  w sprawie godziny, od której będzie można udostępniać wyborcom wyniki głosowania w obwodzie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 r.

Zgodnie z nim obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie od godz. 23.00 czasu polskiego w dniu 25 maja.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto podkreślić, że data podania do publicznej wiadomości wyników głosowania uzależniona jest od daty zakończenia głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w pozostałych Państwach Członkowskich. Na podstawie treści art. 349 § 1 Kodeksu wyborczego podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania w obwodzie nie może nastąpić przed zakończeniem głosowania w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zakończenie głosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej nastąpi najpóźniej z datą niedzielną - 25 maja 2014 r. o godz. 23.00 czasu polskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22 - 25 maja 2014 roku. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, czyli w niedzielę – 25 maja. Zatem w Polsce wyniki wyborów w obwodzie poznamy tego samego dnia, w którym oddamy głos.

Oficjalne wyniki wyborów powinniśmy zaś poznać z datą poniedziałkową (26 maja), najpóźniej wtorkową (27 maja). Zależy to od przebiegu prac w obwodowych komisjach wyborczych.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama