| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wybory do Parlamentu Europejskiego – data wyników

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 roku poznamy jeszcze z datą wyborów. Zgodnie z Komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej wyniki będzie można udostępniać od godziny 23.00 czasu polskiego w dniu wyborów do europarlamentu.

Zgodnie z art. 349 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. — Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112, z późn. zm.) data i godzina, od której można udostępniać wyborcom wyniki głosowania w obwodzie zależy od informacji podanej do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą.

W dniu 5 maja 2014 roku Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat  w sprawie godziny, od której będzie można udostępniać wyborcom wyniki głosowania w obwodzie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 25 maja 2014 r.

Zgodnie z nim obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie od godz. 23.00 czasu polskiego w dniu 25 maja.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto podkreślić, że data podania do publicznej wiadomości wyników głosowania uzależniona jest od daty zakończenia głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w pozostałych Państwach Członkowskich. Na podstawie treści art. 349 § 1 Kodeksu wyborczego podanie do publicznej wiadomości wyników głosowania w obwodzie nie może nastąpić przed zakończeniem głosowania w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zakończenie głosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej nastąpi najpóźniej z datą niedzielną - 25 maja 2014 r. o godz. 23.00 czasu polskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 22 - 25 maja 2014 roku. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, czyli w niedzielę – 25 maja. Zatem w Polsce wyniki wyborów w obwodzie poznamy tego samego dnia, w którym oddamy głos.

Oficjalne wyniki wyborów powinniśmy zaś poznać z datą poniedziałkową (26 maja), najpóźniej wtorkową (27 maja). Zależy to od przebiegu prac w obwodowych komisjach wyborczych.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »