Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory do PE 2014 – termin

Aleksandra Pajewska
Termin wyborów do PE przypada w dniach 22-25 maja 2014 roku. /Fot. Fotolia
Termin wyborów do PE przypada w dniach 22-25 maja 2014 roku. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) odbędą się po raz ósmy. Decyzją Rady UE termin wyborów przypadnie w dniach 22-25 maja 2014 roku. W Polsce kandydatów do PE wybierzemy w terminie 25 maja 2014 (tj. w niedzielę).

Termin wyborów do PE

Zgodnie z ordynacją wyborczą z dnia 20 września 1976 r. dotyczącą wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (Dz.U. L 278 z 8.10.1976) wybory do PE powinny odbyć się w dniach 5-8 czerwca. Termin ten kolidowałby jednak z weekendem Zielonych Świątek oraz przerwą szkolną w większości państw członkowskich. Rada UE w drodze decyzji przeniosła wybory z początku czerwca na koniec maja 2014 roku. Uwzględniła przy tym  propozycję Parlamentu Europejskiego, wyrażoną w rezolucji z 22 listopada 2013 roku. Na mocy decyzji Rady Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia terminu ósmych wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (2013/299/UE, Euratom) wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w poszczególnych państwach członkowskich w dniach 22-25 maja 2014 roku:

REKLAMA

  • 22 maja (czwartek): Holandia, Wielka Brytania;
  • 23 maja (piątek): Irlandia;
  • 23 i 24 maja (piątek i sobota): Czechy;
  • 24 maja (sobota): Cypr, Łotwa, Malta, Słowacja;
  • 24 i 25 maja (sobota i niedziela): Francja, Włochy;
  • 25 maja (niedziela): Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry.

Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Data wyborów do PE w Polsce

Wybory do PE w Polsce odbędą się 25 maja 2014 roku (czyli w niedzielę).

REKLAMA

Głosować będziemy mogli w ciągu jednego dnia, w godzinach 7:00 – 21:00. Powyższy termin wynika z obowiązujących w naszym kraju przepisów wyborczych, mianowicie z ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112) oraz postanowienia prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. W 2014 do PE trafi 51 polskich eurodeputowanych, czyli o jedną osobę więcej niż w wyborach w 2009 roku.

25 maja (niedziela) jest ostatnim terminem, w którym obywatele UE pójdą do urn. Stąd wyniki z wszystkich państw członkowskich (28) zostaną ogłoszone właśnie w tym terminie. Nastąpi to wieczorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parlament Europejski – wybory 2014

Do PE w 2014 roku wybranych zostanie 751 eurodeputowanych, co stanowi liczbę o piętnaście osób mniejszą niż w VII kadencji (wybory do PE w 2009 roku). Posłowie będą reprezentować interesy obywateli UE (ponad 500 milionów osób) przez kolejne 5 lat. Tyle bowiem trwa kadencja PE.

PE to jedyna instytucja UE wybierana w sposób bezpośredni.

Warto podkreślić, że wybory do PE w 2014 roku będą pierwszymi po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Modyfikacje wprowadzone traktatem dotyczą m.in.: wyboru przewodniczącego PE. Głosy obywateli UE zyskały decydujące znaczenie. PE jedynie zatwierdza tak wyłonionego kandydata.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ordynacja wyborcza z dnia 20 września 1976 r. dotycząca wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (Dz.U. L 278 z 8.10.1976).

Decyzja Rady Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2013 r. w sprawie ustalenia terminu ósmych wyborów przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich (2013/299/UE, Euratom).

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112).

Postanowienie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 19 lutego 2014 roku w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

    Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

    Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

    Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

    Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

    Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    REKLAMA

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

    Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    REKLAMA

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    REKLAMA