reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Wybory do PE 2014 – szczegóły organizacyjne

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 25 maja 2014 roku. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Polacy w wyborach do PE w 2014 wybiorą 51 eurodeputowanych z 13 okręgów.

Mandaty w Parlamencie Europejskim w 2014 roku zdobędą te komitety, które w uzyskają co najmniej 5 procent głosów. Dopiero w następnym etapie ustala się, w których okręgach wyborczych komitety uzyskały mandaty. Następnie w tych okręgach wskazuje się tych kandydatów, którzy zostali wybrani do Parlamentu Europejskiego.

W całym kraju gminy utworzyły 25 850 obwodów do głosowania. Dodatkowo komisje wyborcze znajdą się w szpitalach, zakładach karnych i aresztach. Za granicą Polacy będą mogli zagłosować w 176 obwodach.

Zadaj pytanie na: Forum

Głosowanie korespondencyjne

Nowością będzie możliwość głosowania korespondencyjnego. Dotyczy jednak ona tylko Polaków mieszkających za granicą. Wyborca składa wniosek do właściwego konsula i następnie otrzymuje tak zwany pakiet wyborczy. W przesyłce znajduje się karta do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Kartę i oświadczenie należy odesłać do konsulatu.

Zobacz również: Wybory do PE 2014 – termin

Jak głosują niepełnosprawni?

Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego. W związku z nadchodzącymi wyborami Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że jeżeli nasz lokal wyborczy nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, można przepisać się do innego lokalu – przed najbliższymi wyborami można to zrobić do 12 maja 2014 roku.

Innym ułatwieniem jest możliwość głosowania przez pełnomocnika. Jest to osoba, którą wskażemy i która naszym imieniu i wypełniając nasze wskazania, zagłosuje. W tym wypadku termin zgłoszenia pełnomocnika upływa 15 maja, a akt pełnomocnictwa może być sporządzony przez urzędnika gminnego także w naszym domu.

Polecamy serwis: Wybory

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama