reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Waloryzacja rent i emerytur 2015

Waloryzacja rent i emerytur 2015

Zgodnie z propozycją premiera waloryzacja rent i emerytur w 2015 roku ma wynieść minimalnie nie 10 a 36 zł. Dotyczy to tych rent i emerytur, które są niższe niż 3300 zł. Wyższa waloryzacja świadczeń jest oceniania przez ekspertów negatywnie.

Premier Donald Tusk zapowiedział w dniu 27 sierpnia 2014 r. zwiększenie globalnej kwoty przeznaczonej na waloryzację rent i emerytur. Będzie to oznaczało, że minimalny wzrost świadczenia wyniesie w 2015 r. 36 zł.  W porównaniu z planowanym do tej pory wzrostem świadczeń na poziomie 10 zł, proponowany przez rząd wzrost przynajmniej w jakimś stopniu powinien zadośćuczynić trudom życia codziennego polskim emerytom i rencistom – ocenił szef rządu. Jak dodał, zmiany obejmą tych emerytów i rencistów, których świadczenie jest niższe niż 3300 zł.

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych powinna być sfinansowana poprzez ograniczenie przywilejów emerytalnych, a nie dalsze zadłużanie się. Jeżeli jest polityczna wola do zwiększenia waloryzacji rent i emerytur to podwyżka ta powinna być sfinansowana poprzez ograniczenie przywilejów emerytalnych, aby nie zwiększyć już dziś ogromnego deficytu w funduszach emerytalnym i rentowym.

Widzimy sprzeczność między wypowiedzią premiera, który mówi o wykorzystaniu nadwyżki budżetowej w celu zwiększenia waloryzacji, a obecnym deficytem finansów publicznych rzędu 3 proc. PKB. O ile można tolerować deficyt w okresie recesji, to w czasie wzrostu gospodarczego jaki mamy obecnie, finanse publiczne powinny być w pełni zrównoważone. W przeciwnym razie grozi nam stałe narastanie zadłużenia państwa.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

reklama

Czytaj także

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Waloryzacja rent i emerytur 2015/ fot. Fotolia
Waloryzacja rent i emerytur 2015/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama