| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku wzrośnie - zgodnie z przyjętymi przez Rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku propozycjami – i wyniesie 2,02 proc. W 2014 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosił 1,6 proc.

Wskaźnik waloryzacji obliczany jest na podstawie ustawowo wskazanego mechanizmu. Aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.).

Zadaj pytanie na Forum

Wysokość wskaźnika waloryzacji

Wysokość wskaźnika waloryzacji, który obowiązuje w danym roku kalendarzowym wynika z prac Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Dla przypomnienia wskazać należy, że w skład tej instytucji dialogu wchodzą: przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. Jeśli w toku prac komisji trójstronnej nie uda się wypracować jednolitego stanowiska w sprawie wskaźnika waloryzacji, wówczas rząd podejmie tą decyzję w sposób arbitralny. W terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji określi – w drodze rozporządzenia – wysokość wskaźnika. 

Na wtorkowym (10 czerwca 2014 r.) posiedzeniu rządu została przyjęta propozycja wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku ma bazować na ustawowo wskazanym mechanizmie. Zgodnie z art. 88-89 ustawy będzie więc odpowiadał średniorocznemu wskaźnikowi inflacji w poprzednim roku kalendarzowym (tj. w 2014 roku) zwiększonym, o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. O wysokości podwyżki decydują więc dwa wskaźniki (z roku poprzedzającego waloryzację):

  • inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci;
  • 20 proc. realnego wzrostu płac - chodzi o podwyżki, jakie dostają pracujący Polacy.

Zgodnie z założeniami makroekonomicznymi średnioroczna inflacja w 2014 roku może wynieść 1,2 proc. Mimo że waloryzacja ma na celu zniwelowanie negatywnego wpływu inflacji na wysokość świadczenia oraz zapewnienie emerytom i rencistom utrzymania możliwie stałego poziomu życia, to wzrost wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku nie przyczyni się do znacznego wzrostu wysokości świadczeń.

Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

W lutym 2015 roku, mocą ogłoszenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji oraz realnego wzrostu płac. Oficjalną wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur poznamy również w lutym 2015 roku. Nastąpi to w drodze komunikatu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W Polsce waloryzacja rent i emerytur ma postać procentową. Oznacza to, że kwota pobieranego świadczenia – z dnia 28 lutego 2015 roku - mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji. W praktyce więc z najwyżej waloryzacji korzystają osoby, które pobierają świadczenia w najwyższej wysokości. Przeciwieństwem tego jest waloryzacja kwotowa, która zakłada przyznanie każdemu emerytowi i renciście takiej samej kwoty podwyżki, zupełnie niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia.

Waloryzacja świadczeń (rent i emerytur) następuje z dniem 1 marca danego roku kalendarzowego.

Polecamy serwis: Praca

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »