REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Redakcja
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015/ Fot. Fotolia
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku wzrośnie - zgodnie z przyjętymi przez Rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku propozycjami – i wyniesie 2,02 proc. W 2014 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosił 1,6 proc.

Wskaźnik waloryzacji obliczany jest na podstawie ustawowo wskazanego mechanizmu. Aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.).

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Wysokość wskaźnika waloryzacji

REKLAMA

Wysokość wskaźnika waloryzacji, który obowiązuje w danym roku kalendarzowym wynika z prac Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Dla przypomnienia wskazać należy, że w skład tej instytucji dialogu wchodzą: przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. Jeśli w toku prac komisji trójstronnej nie uda się wypracować jednolitego stanowiska w sprawie wskaźnika waloryzacji, wówczas rząd podejmie tą decyzję w sposób arbitralny. W terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji określi – w drodze rozporządzenia – wysokość wskaźnika. 

Na wtorkowym (10 czerwca 2014 r.) posiedzeniu rządu została przyjęta propozycja wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku ma bazować na ustawowo wskazanym mechanizmie. Zgodnie z art. 88-89 ustawy będzie więc odpowiadał średniorocznemu wskaźnikowi inflacji w poprzednim roku kalendarzowym (tj. w 2014 roku) zwiększonym, o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. O wysokości podwyżki decydują więc dwa wskaźniki (z roku poprzedzającego waloryzację):

 • inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci;
 • 20 proc. realnego wzrostu płac - chodzi o podwyżki, jakie dostają pracujący Polacy.

Zgodnie z założeniami makroekonomicznymi średnioroczna inflacja w 2014 roku może wynieść 1,2 proc. Mimo że waloryzacja ma na celu zniwelowanie negatywnego wpływu inflacji na wysokość świadczenia oraz zapewnienie emerytom i rencistom utrzymania możliwie stałego poziomu życia, to wzrost wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku nie przyczyni się do znacznego wzrostu wysokości świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

REKLAMA

W lutym 2015 roku, mocą ogłoszenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji oraz realnego wzrostu płac. Oficjalną wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur poznamy również w lutym 2015 roku. Nastąpi to w drodze komunikatu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W Polsce waloryzacja rent i emerytur ma postać procentową. Oznacza to, że kwota pobieranego świadczenia – z dnia 28 lutego 2015 roku - mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji. W praktyce więc z najwyżej waloryzacji korzystają osoby, które pobierają świadczenia w najwyższej wysokości. Przeciwieństwem tego jest waloryzacja kwotowa, która zakłada przyznanie każdemu emerytowi i renciście takiej samej kwoty podwyżki, zupełnie niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia.

Waloryzacja świadczeń (rent i emerytur) następuje z dniem 1 marca danego roku kalendarzowego.

Polecamy serwis: Praca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA