reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku wzrośnie - zgodnie z przyjętymi przez Rząd w dniu 10 czerwca 2014 roku propozycjami – i wyniesie 2,02 proc. W 2014 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosił 1,6 proc.

Wskaźnik waloryzacji obliczany jest na podstawie ustawowo wskazanego mechanizmu. Aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.).

Zadaj pytanie na Forum

Wysokość wskaźnika waloryzacji

Wysokość wskaźnika waloryzacji, który obowiązuje w danym roku kalendarzowym wynika z prac Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Dla przypomnienia wskazać należy, że w skład tej instytucji dialogu wchodzą: przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. Jeśli w toku prac komisji trójstronnej nie uda się wypracować jednolitego stanowiska w sprawie wskaźnika waloryzacji, wówczas rząd podejmie tą decyzję w sposób arbitralny. W terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji określi – w drodze rozporządzenia – wysokość wskaźnika. 

Na wtorkowym (10 czerwca 2014 r.) posiedzeniu rządu została przyjęta propozycja wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku ma bazować na ustawowo wskazanym mechanizmie. Zgodnie z art. 88-89 ustawy będzie więc odpowiadał średniorocznemu wskaźnikowi inflacji w poprzednim roku kalendarzowym (tj. w 2014 roku) zwiększonym, o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. O wysokości podwyżki decydują więc dwa wskaźniki (z roku poprzedzającego waloryzację):

  • inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci;
  • 20 proc. realnego wzrostu płac - chodzi o podwyżki, jakie dostają pracujący Polacy.

Zgodnie z założeniami makroekonomicznymi średnioroczna inflacja w 2014 roku może wynieść 1,2 proc. Mimo że waloryzacja ma na celu zniwelowanie negatywnego wpływu inflacji na wysokość świadczenia oraz zapewnienie emerytom i rencistom utrzymania możliwie stałego poziomu życia, to wzrost wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku nie przyczyni się do znacznego wzrostu wysokości świadczeń.

Zobacz również: Wszystko o emeryturach w 2014 r. - poradnik

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015

W lutym 2015 roku, mocą ogłoszenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) poznamy wskaźnik średniorocznej inflacji oraz realnego wzrostu płac. Oficjalną wysokość wskaźnika waloryzacji rent i emerytur poznamy również w lutym 2015 roku. Nastąpi to w drodze komunikatu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W Polsce waloryzacja rent i emerytur ma postać procentową. Oznacza to, że kwota pobieranego świadczenia – z dnia 28 lutego 2015 roku - mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji. W praktyce więc z najwyżej waloryzacji korzystają osoby, które pobierają świadczenia w najwyższej wysokości. Przeciwieństwem tego jest waloryzacja kwotowa, która zakłada przyznanie każdemu emerytowi i renciście takiej samej kwoty podwyżki, zupełnie niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia.

Waloryzacja świadczeń (rent i emerytur) następuje z dniem 1 marca danego roku kalendarzowego.

Polecamy serwis: Praca

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015/ Fot. Fotolia
Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2015/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama