REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Ewa Ryś
Waloryzacja jest najpewniejszym sposobem podwyższenia emerytury.
Waloryzacja jest najpewniejszym sposobem podwyższenia emerytury.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Waloryzacja to przeliczenie świadczenia emerytalnego wymuszone zmianą warunków społeczno-ekonomicznych. Waloryzowania jest kwota świadczenia, jaki i podstawa jego wymiaru.

Jakie świadczenia podlegają waloryzacji

REKLAMA

Waloryzacja jest jednym ze sposobów podwyższania emerytury. Jest sposobem najpewniejszym. Odbywa się co roku, od dnia 1 marca i obejmuje świadczenia przyznane przez ZUS do tego dni.

Waloryzacja emerytur polega na pomnożeniu kwoty świadczenia emerytalnego oraz podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Zwaloryzowaniu podlega emerytura w wysokości, jaka przysługuje w ostatnim dniu lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja. W związku z tym waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca. Są to świadczenia emerytalne przyznane na wniosek zgłoszony do ZUS najpóźniej w lutym. Warunki do przyznania emerytury muszą być spełnione nie później niż w ostatnim dniu lutego.

Zobacz także: Marcowa waloryzacja emerytur

Wskaźnik waloryzacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji ma charakter mieszany. Odpowiada on średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększonemu o co
wyżej zwiększenie jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Jeśli zwiększenie nie dojdzie do ustalenia w czasie negocjacji, to określa je rozporządzenie Rady Ministrów.

Waloryzację emerytur przeprowadza się z urzędu. Jeśli zaś wypłatę świadczenia emerytalnego wstrzymano, a następnie wznowiono, to należy uwzględnić wszystkie waloryzację, również dodatkowe, przypadające w okresie wstrzymania.

Jaka waloryzacja

Waloryzacja emerytur to okresowe podnoszenie wysokości świadczeń emerytalnych w związku ze wzrostem płac i kosztów utrzymania. Czy w związku z tym waloryzacja jest co roku taka sama. Nie waloryzacja co roku jest inna, ponieważ wysokość wskaźnika waloryzacji, o który podwyższane jest świadczenie emerytalne jest co roku inna. Dzieje się tak, ponieważ wysokość wskaźnika, jak już wspominano zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowy.  Po drugie od wzrostu cen w gospodarstwach emeryckich z roku poprzedniego. Inflacja i wzrost płac co roku mają inną wartość, dlatego też waloryzacja co roku jest inna. Waloryzacja więc też się zmienia. 

Zobacz także: Marcowy wzrost emerytur w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA