reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Waloryzacja jako sposób podwyższenia emerytury

Waloryzacja to przeliczenie świadczenia emerytalnego wymuszone zmianą warunków społeczno-ekonomicznych. Waloryzowania jest kwota świadczenia, jaki i podstawa jego wymiaru.

Waloryzacja jest jednym ze sposobów podwyższania emerytury. Jest sposobem najpewniejszym. Odbywa się co roku, od dnia 1 marca i obejmuje świadczenia przyznane przez ZUS do tego dni.

Waloryzacja emerytur polega na pomnożeniu kwoty świadczenia emerytalnego oraz podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Zwaloryzowaniu podlega emerytura w wysokości, jaka przysługuje w ostatnim dniu lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja. W związku z tym waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane przed dniem określonym w ustawie jako termin waloryzacji, czyli przed dniem 1 marca. Są to świadczenia emerytalne przyznane na wniosek zgłoszony do ZUS najpóźniej w lutym. Warunki do przyznania emerytury muszą być spełnione nie później niż w ostatnim dniu lutego.

Zobacz także: Marcowa waloryzacja emerytur

Wskaźnik waloryzacji ma charakter mieszany. Odpowiada on średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększonemu o co
wyżej zwiększenie jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Jeśli zwiększenie nie dojdzie do ustalenia w czasie negocjacji, to określa je rozporządzenie Rady Ministrów.

Waloryzację emerytur przeprowadza się z urzędu. Jeśli zaś wypłatę świadczenia emerytalnego wstrzymano, a następnie wznowiono, to należy uwzględnić wszystkie waloryzację, również dodatkowe, przypadające w okresie wstrzymania.

Waloryzacja emerytur to okresowe podnoszenie wysokości świadczeń emerytalnych w związku ze wzrostem płac i kosztów utrzymania. Czy w związku z tym waloryzacja jest co roku taka sama. Nie waloryzacja co roku jest inna, ponieważ wysokość wskaźnika waloryzacji, o który podwyższane jest świadczenie emerytalne jest co roku inna. Dzieje się tak, ponieważ wysokość wskaźnika, jak już wspominano zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowy.  Po drugie od wzrostu cen w gospodarstwach emeryckich z roku poprzedniego. Inflacja i wzrost płac co roku mają inną wartość, dlatego też waloryzacja co roku jest inna. Waloryzacja więc też się zmienia. 

Zobacz także: Marcowy wzrost emerytur w 2011 roku

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Waloryzacja jest najpewniejszym sposobem podwyższenia emerytury.
Waloryzacja jest najpewniejszym sposobem podwyższenia emerytury.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama