REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa dotycząca cmentarzy i chowania zmarłych

Nowa ustawa dotycząca cmentarzy i chowania zmarłych
Nowa ustawa dotycząca cmentarzy i chowania zmarłych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Międzyresortowy zespół zajął się przygotowaniem nowej ustawy dotyczącej cmentarzy i chowania zmarłych.

O zmianę przepisów prawnych wskazujących podmiot właściwy do stwierdzania zgonów i wystawiania karty zgonu pytał poseł Mieczysław Kasprzak (PSL).

REKLAMA

REKLAMA

"W związku z przypadkami zgonów w święta i w dni wolne od pracy, zgonów w domu, to jest poza zakładami leczniczymi czyli w czasie, gdy nie pracuje lekarz rodzinny, a zarazem koniecznością pochówku w te dni, pojawiają się problemy, który podmiot jest właściwy do stwierdzenia zgonu i wystawienia karty zgonu. Stwarza to rodzinie zmarłego niepotrzebne sytuacje i stresujące z powodu poszukiwania właściwego lekarza" - mówił poseł. Wskazywał, że wynika to z faktu przedawnienia ustawy o cmentarzach i pochówku, która została uchwalona w 1959 r. i nie jest dostosowana do zmian administracyjnych w Polsce oraz związanych z finansowaniem ochrony zdrowia.

Jak mówił Kasprzak, są stanowiska, m.in. lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, z których wynika, że lekarza stwierdzającego zgon i wystawiającego kartę zgonu powinien opłacać starosta. Tylko - jak dodał poseł - w budżetach powiatów brak jest środków na ten cel. Pytał resort zdrowia, czy są plany uregulowania tej kwestii i finansowania z budżetu państwa bądź z NFZ.

Wiceminister zdrowia Anna Łukasik mówiła, że obowiązek stwierdzania zgonu spoczywa na lekarzu podstawowej opieki zdrowotnej, który leczył pacjenta w ciągu ostatnich 30 dni, a jeśli nie jest w stanie on tego zrobić, to na osobie wskazanej przez starostwo i wówczas ono finansuje te zadania lub w przypadku śmierci w szpitalu - na lekarzu z tej placówki.

Dodała, że nowo powstały międzyresortowy zespół ma przygotować nową ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych i być może zdecyduje też o zmianie sposobu finansowania zadań, które teraz spoczywają na starostach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kasprzak oponował mówiąc, że choć przygotowanie nowej ustawy jest ważne, to prace nad nią potrwają, a sprawa jest pilna. "Może znaleźć gdzieś pieniądze w budżecie, w Narodowym Funduszu Zdrowia i za tę usługę ekstra zapłacić?" - pytał.

Łukasik odpowiedziała, że choć sprawa jest delikatna, to także i złożona, stąd konieczność nowych rozwiązań prawnych. Dodała, że tego typu zadania nie powinny być finansowane z ustawy o świadczeniach zdrowotnych, bo środki publiczne z tej puli są wydawane na usługi zdrowotne.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego wysłali w ostatnim czasie pisma do starostów w sprawie konieczności zatrudnienia przez nich koronerów. Zapowiadają, że w tych powiatach, gdzie nie zostaną powołani, będą stosować się ściśle do przepisów, dotyczących stwierdzania zgonów i wystawiania kart zgonów. Oznacza to, że lekarze POZ będą stwierdzać zgony tylko swoich pacjentów - gdy leczyli się u nich w ciągu ostatnich 30 dni i jeśli zmarli blisko miejsca ich praktyki. Nie będą wypisywać karty zgonu na podstawie karty informacyjnej od innego lekarza i nie będą poszukiwać zwłok w kostnicy, co nieraz miało miejsce. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA

    Afera Funduszu Sprawiedliwości. Przedstawicielowi Fundacji Profeto usłyszał zarzuty

    W kontekście śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości, prokuratura postawiła zarzuty przedstawicielowi Fundacji Profeto, organizacji kościelnej działającej od 2014 roku. Zarzuty wynikają z faktu, że fundacja otrzymała ponad 66 milionów złotych, mimo że jej projekt nie spełniał wymogów formalnych ani merytorycznych.

    Byli mundurowi mogą wrócić do policji. Korpus oficerów młodszych bez limitu czasu na decyzję [Nowelizacja ustawy o Policji]

    Rząd ułatwi powrót do służby policjantom, którzy z niej odeszli. Zmieni ustawę o Policji.

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do PE

    Podwyższenie limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów.

    Podwyżka dla nauczycieli WF-u dorabiających po godzinach i w weekendy

    Dodatkową pracę oferuje minister sportu i prowadzony przez niego program "Aktywna szkoła". Program promuje udostępnianie sportowych obiektów szkolnych po godzinach pracy szkoły. 

    REKLAMA

    Szykują się spore zmiany w leczeniu. Resort zdrowia zakasał rękawy

    W środę do konsultacjach publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy on leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Ministerstwo Zdrowia ma zamiar wprowadzić także modyfikacje w obszarze gwarantowanych usług stomatologicznych. Projekt zmian zakłada rozszerzenie listy gwarantowanych usług, między innymi o realizację co najmniej dwóch wizyt adaptacyjnych w trzecim roku życia dla dzieci, które doświadczają lęku dentystycznego.

    Kiedy 13 emerytura 2024 KRUS? Ile będzie wynosić?

    13 emerytura z KRUS wypłacana będzie w kwietniu, w terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Trzynastka z KRUS wynosi 1 780,96 zł brutto.

    REKLAMA