reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Koniec odbierania dzieci z powodu biedy

Koniec odbierania dzieci z powodu biedy

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jego głównym celem jest wyjaśnienie, że oddzielenie dziecka od rodzica powinno stanowić ostateczność. Ma nie dopuszczać do sytuacji, w których dzieci odbierane są rodzicom wyłącznie z powodu biedy.

Zmiana ta jest realizacją jednej z obietnic złożonych w trakcie expose Premier Beaty Szydło. Projektowana zmiana poza doprecyzowaniem przepisu dotyczącego wykorzystania wszelkich form pomocy rodzinie wprowadza nowy przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci ich rodzicom jedynie z powodu ubóstwa, chyba że rodzice sami wnoszą wówczas o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej. Z posiadanych w resorcie danych wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyniosła – 61.

- Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne – mówi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Przyjęty przez rząd projekt, jest pierwszym krokiem, tak bardzo oczekiwanym przez wielu rodziców, którzy obawiają się rozłąki z dziećmi tylko z powodu ubóstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny wynikających z jej konstytucyjnych praw. 

Zespół do spraw ochrony autonomii rodziny i życia rodzinnego, pod kierownictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Patryka Jakiego, kontynuuje prace nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny.

Źródło: PAP

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 28.12.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniec odbierania dzieci z powodu biedy. /fot. Fotolia
Koniec odbierania dzieci z powodu biedy. /fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama