| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r.

Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r.

Jak wynika z projektu ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury, podmioty wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami będą musiały dostosować swoją działalność do nowego ustawowego obowiązku prowadzenia ksiąg ewidencyjnych posiadanych zabytków.

Podmioty obowiązane będą musiały prowadzić księgi ewidencyjne w formie papierowej oraz przechowywać przez cały okres prowadzenia działalności.

Jak wynika z projektu ustawy Policja i Krajowa Administracja Skarbowa mają prawo, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub z urzędu dokonywać czynności wyjaśniających mających na celu sprawdzenie wykonywania obowiązku prowadzenia księgi ewidencyjnej i prawidłowości jej prowadzenia. Natomiast podmiot zajmujący się handlem zabytkami jest zobowiązany udostępnić księgę sądom powszechnym, sądom administracyjnym oraz innym organom i podmiotom wskazanym w projekcie ustawy na każde ich wezwanie.

Antykwariusz lub odpowiedni pracownik domu aukcyjnego będą zobowiązani wydać na żądanie odpis lub kopię wpisu do księgi ewidencji, a także odpis lub kopię oświadczeń zbywcy lub nabywcy zabytku lub osobie, na rzecz której wydali ekspertyzę objętą wpisem.

Odpowiedzialność karna

Zgodnie z art. 119a projektu ustawy osoby, które wbrew obowiązkowi nie prowadzą księgi ewidencyjnej lub prowadzą ją w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, podlegają karze grzywny w wysokości od 20 zł do 5 tyś zł.

Warto podkreślić, iż księgi ewidencyjne będą mogły służyć w przyszłości jako dowód w postępowaniach przed sądami w sprawach dotyczących fałszerstw dzieł sztuki, kradzieży oraz oszustw.

Zobacz też: Sprawy karne

Podstawa prawna:

  1. Projekt ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury z dnia 21 kwietnia 2017 r.
  2. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948)

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r./Fotolia
Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r./Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »