REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?

Elżbieta Chojnowska
Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?/Fot. Fotolia
Czym jest przestępstwo fałszerstwa zabytków?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fałszerstwo zabytków godzi w dobro chronione prawem jakim jest dziedzictwo kulturowe kraju. Nie każde dzieło sztuki jest zabytkiem, ale w sytuacji kiedy możemy je sklasyfikować jako zabytek stosujemy przepisy ustawy o ochronie zbytków i opiece nad zabytkami.

Według art. 3 pkt 1 tej ustawy zabytek jest to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

REKLAMA

Podrobienie i przerobienie zabytku

W definicji fałszerstwa określonej w art. 109a mieści się podrobienie oraz przerobienie zabytku. Podrobienie polega na stworzeniu całkiem nowego obiektu oraz nadania jemu pozornych cech autentyczności.

Stworzenie przez malarza obrazu w duchu minionej epoki i w stylu charakterystycznym dla innego artysty, a następnie umieszczenie jego podpisu na tak stworzonym obrazie stanowi fałszerstwo przez podrobienie.

Przerobienie zaś polega na zmianie wyglądu zabytku, na skutek czego stanie się innym zabytkiem lub w ogóle utraci cechy zabytku.

Zamalowanie na obrazie sygnatury (podpisu) rzeczywistego autora i na jej miejscu umieszczenie innej sygnatury stanowi przerobienie zabytku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podrobienie i przerobienie jest karalne pod warunkiem, że sprawca dokonuje tych czynności w celu użycia uzyskanych obiektów (falsyfikatów) w obrocie zabytkami. To znaczy, że jego zamiarem musi być sprzedaż, zamiana bądź darowanie falsyfikatu. Warunkiem koniecznym do spełnienia, jest okoliczność zatajenia przez sprawcę faktu, iż zbywany przedmiot jest falsyfikatem. A contrario czynem niekaralnym będzie stworzenie przez artystę falsyfikatu w celu udowodnienia swoich umiejętności przy jednoczesnym ogłoszeniu, iż obiekt jest falsyfikatem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zbycie falsyfikatu

Fałszerstwo określone w art. 109b ustawy o ochronie zabytków polega na zbyciu rzeczy ruchomej, która nie jest zabytkiem, rzekomo przedstawiając ją jako autentyczny zabytek bądź na zbyciu określonego zabytku wywołują u zbywcy poczucie, iż jest to inny zabytek. Istotnym elementem przestępstwa określonego w art. 109b jest fakt, iż sprawca ma świadomość, że obiekty, które wprowadza do obrotu są falsyfikatami i zataja to.

Odpowiedzialność karna

REKLAMA

Określone w art. 109a i 109b ustawowe zagrożenie karą za powyższe czyny przewiduje sankcję grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, sąd może odstąpić od wymierzenia kary i orzec środek karny, przepadek  lub środek kompensacyjny na podstawie art. 59 kodeksu karnego. Możliwe jest również nadzwyczajne złagodzenia kary (art. 60 k.k.) oraz warunkowe umorzenie postępowania. Kiedy zostaliśmy pokrzywdzeni przez fałszerza musimy niezwłocznie złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub w prokuraturze opisując w nim dokładnie stan faktyczny. Warto podkreślić, że udowodnienie fałszerstwa w zakresie art. 109a jest problematyczne dla organów, ponieważ wymaga wykazania, iż sprawca działał z intencją użycia falsyfikatu w obrocie. Dlatego też na potrzeby procesu karnego warto, uzbroić się w mocne dowody (np. zeznania świadków).

Środek karny – obowiązek określonego zachowania nakładany przez sąd równolegle obok innej kary np. grzywny bądź zamiast niej. Przykładem jest zakaz wykonywania określonego zawodu.
Przepadek – przejście prawa własności przedmiotów powiązanych z przestępstwem na Skarb Państwa.
Środek kompensacyjny – w przypadku skazania, sąd może orzec, na wniosek pokrzywdzonego obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną szkodę.

Zobacz też: Pokrzywdzony

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. 2014, poz. 1446)
  2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 2016, poz. 1137)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA