REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dowody w sprawie karnej w sytuacji przemocy w rodzinie

Żaneta Urawska
Dowodem w sprawie dotyczącej przemocy w rodzinie może być dokumentacja medyczna.
Dowodem w sprawie dotyczącej przemocy w rodzinie może być dokumentacja medyczna.

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł 207 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że: kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dowody w sprawie karnej za znęcanie będą potrzebne do tego, aby prokuratura prowadząca postępowanie karne mogła wystąpić przeciwko sprawcy z aktem oskarżenia do sądu. Konieczne więc będą dowody, aby doprowadzić do ukarania sprawcy przemocy. Należy zatem zatroszczyć się o ich zgromadzenie.

REKLAMA

Dowody, które można wykorzystać w sytuacji przemocy:

Zeznania świadków

REKLAMA

Dowodami mającymi istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy są zeznania świadków (sąsiadów, znajomych, którzy słyszeli lub widzieli awanturę) - warto zwracać uwagę na to co się dzieje jak największej liczby osób, nie można się wstydzić i ukrywać przed innymi aktów przemocy. Świadkami mogą być także krewni osoby pokrzywdzonej, powinowaci (rodzice, bracia, teściowie itd.) oraz dzieci, niezależnie od ich wieku.

Osobom najbliższym dla oskarżonego służy prawo do odmowy składania zeznań (osobą najbliższą jest także konkubent/ka). O takiej możliwości osoba jest pouczana przez prowadzącego postępowanie. Ponadto, świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Każda osoba posiadająca wiedzę dotyczącą kwestii, które mają być udowodnione, jeżeli zostanie wezwana celem przesłuchania w charakterze świadka, ma obowiązek stawić się na wezwanie tego organu i złożyć zeznania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Cykl przemocy- na czym polega

Interwencje policji

Notatki z interwencji policyjnych są również istotnym dowodem w sprawie. Warto zapisać nazwiska policjantów lub ich numery służbowe. Z każdej interwencji policji sporządzana jest notatka służbowa. Poza tym interweniujący policjanci mogą być świadkami w sprawie karnej przeciw sprawcy przemocy.

„Niebieska Karta” jako dowód

„Niebieska Karta” to dokument służbowy wypełniany przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Składa się z Karty A i B. Z dokumentu tego wynika, kto był sprawcą przemocy, kiedy to się stało i w jakim miejscu, na czym polegała przemoc, kto widział i słyszał przebieg zdarzenia, czy była interwencja policji, czy sprawca działał pod wpływem alkoholu.

Zaświadczenie jako dowód

Zaświadczenia z różnych instytucji o pobytach w ośrodkach, centrach pomocy mogą być dowodem. Jeśli osoba szukała wcześniej pomocy w schroniskach, noclegowniach, ośrodkach, wówczas zaświadczenie z takiej placówki będzie również mogło stanowić wiarygodny dowód w sprawie.
Dowodami mogą być również zaświadczenia o leczeniu odwykowym, zaświadczenia z izby wytrzeźwień sprawcy przemocy.

Dokumentacja medyczna jako dowód

REKLAMA

Obdukcje lekarskie są bardzo ważnym dowodem w sprawie i opisują obrażenia, jakich doznała osoba pokrzywdzona. Na potwierdzenie rodzaju i rozmiarów doznanych urazów ciała osoba pokrzywdzona może przedstawić jakiekolwiek inne zaświadczenie lekarskie, np. od lekarza pierwszego kontaktu, wydane przez lekarza przy zgłoszeniu się na ostry dyżur bądź też kartę informacyjną ze szpitala. Zaświadczenie powinno jak najdokładniej opisywać doznane urazy, ich rozmiar, stopień uszkodzenia ciała, o ile to możliwe przewidywalną poprawę zdrowia, jak również inne przeprowadzone przez lekarza czynności. Może być uzupełnione krótkim opisem podawanych okoliczności zdarzenia.

Dowodami mogą być również dowody rzeczowe, np. porwane ubrania, rozbity i zniszczony sprzęt. Ważne jest zabezpieczenie tych dowodów poprzez ukrycie ich w bezpiecznym miejscu (u rodziny, znajomych, w miejscu pracy).

Wycofanie zeznań osoby pokrzywdzonej w sprawie karnej za znęcanie

Mając na uwadze to, że przestępstwo znęcania się jest przestępstwem ściganym z oskarżenia publicznego, samo wycofanie zeznań osoby pokrzywdzonej nie powoduje automatycznie umorzenia śledztwa. W sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona zmieni zdanie i nie będzie chciała z różnych względów zeznawać, nie powoduje to, że od razu postępowanie zostanie umorzone. Postępowanie karne może toczyć się nadal, nawet w braku zgody osoby pokrzywdzonej. Jeśli prokurator uzna, że są dostateczne dowody winy sprawcy, poza zeznaniem pokrzywdzonej, wówczas skieruje do sądu akt oskarżenia. 

Zobacz też serwis: Sprawy karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA