Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek celowy w 2022 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Zasiłek celowy w 2022 r.
Zasiłek celowy w 2022 r.
Shutterstock
Zasiłek celowy w 2022 r. z wyższym kryterium dochodowym to ważna zmiana dla osób ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej.

Zasiłek celowy – dla kogo?

Zasiłek celowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Przyznaje się go w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

W szczególności zasiłek celowy może być przyznany na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Osoby bezdomne i inne osoby niemające dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą otrzymać zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Zasiłek celowy może być przyznany w formie biletu kredytowanego.

Świadczenie można uzyskać również w celu realizacji kontraktu socjalnego.

Ten rodzaj wsparcia został przewidziany też dla osób albo rodzin, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego czy też klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Zasiłek celowy – kryterium dochodowe w 2022 r.

Do uzyskania zasiłku celowego niezbędne jest spełnianie kryterium dochodowego.

Od 1 stycznia 2022 wysokość kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej to 776 zł, a dla osoby w rodzinie – 600 zł.

Zasiłek celowy może być przyznany niezależnie od dochodu i bezzwrotnie w przypadku osób lub rodzin, które poniosły straty w wyniku:

 • zdarzenia losowego.
 • klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Specjalny zasiłek celowy w 2022 r. – ile wynosi?

W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy, który nie podlega zwrotowi. Wysokość takiego zasiłku nie przekracza odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny. W 2022 r. maksymalne kwoty to zatem 776 zł w przypadku osoby samotnej i 600 zł dla osoby w rodzinie.

Zasiłek celowy w 2022 r. – ile wynosi?

Wysokość zasiłku celowego uzależniona jest od sytuacji materialnej osoby, która wnioskuje o wsparcie oraz możliwości finansowych danej gminy.

Zasiłek celowy z MOPS

Wniosek o zasiłek celowy składa się w ośrodku pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Świadczenia przyznawane są po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2021 r. poz, 2268)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r., poz. 1296)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Faktury korygujące – nowe zasady wystawiania i rozliczania (Polski Ład) + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(20)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mm
  2021-12-18 11:39:35
  Samotna matka pracująca z jednym dzieckiem nic nie dostanie, a alkoholik bez pracy dostanie. Gdzie tu sprawiedliwość?
  3
  pokażodpowiedzi (3)
 • Walek
  2021-12-18 08:05:15
  Zasiłek celowy powinien wynosić 1000zł ta podwyżka to nawet inflacji nie pokryje najgorzej że dotacja mieszkaniowa w mops jest traktowana jako dochód i odliczana od podstawy zasiłku więc zasiłku dostaje jako osoba chora z zakazem pracy 478zł ! Jak za to przeżyć to jest chore
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Dora
  2021-12-18 15:00:54
  No nie każdemu się należy. Ja poszlam któregoś roku o pomoc to usłyszałam ze sa bardziej potrzebujący. Mimo to ze nie miałam zadnych dochodów. Powiedziano mi ze mam dzieci i niech placa alimenty. I to było zalosne bo jak zobaczyłam jakim ludziam wypłacają to aż mi się przykro zrobilo. Bo czuć było alkohol od takiej osoby a pieniądze wypłacono mu przy kasie. Wyszła ta osoba i prosto do sklepu po wino. Nie ma sprawiedliwości.
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Yossarian
  2021-12-18 07:47:05
  Bardzo dobrze że istnieje taka pomoc,jest bardzo dużo ludzi, którzy mogą w kazdej chwili stracić wszystko 😔
  1
 • Anka
  2021-12-18 11:44:45
  Są tacy którzy nie chcą podjąć pracy długo bezrobotni i z Mopsu dostają zasiłek .
  4
 • Monika
  2021-12-21 10:05:29
  W MOPS pracują osoby, które są słabo wykształcone. Poza tym tam nie ma przejrzystości. Moim zdaniem każdy beneficjent powinien widzieć w sieci ile MOPS ma środków finansowych na kontach bankowych , ilu jest beneficjentów i ile każdy z osobna dostaje pomocy. Oczywiście bez podawania nazwisk i adresów tych osób. Gdyby takie coś było dostępne w czasie rzeczywistym w Internecie to przyczyniłoby się to do ograniczenia nadużyć w MOPS. Powinni też podawać dni, w których poszczególne decyzje są wydawane z adnotacja, kiedy wpłynął wniosek.
  0
 • Mła
  2021-12-18 11:14:30
  W Piotrkowie dostają te osoby , które pracują na czarno. Słabo działa ten cały wywiad środowiskowy.
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • dorap.
  2022-01-16 02:34:47
  Naprawdę nie ma co tu pozazdrościć tych marnych datków od państwa ,chodzenie i poniżanie się przed faktycznie słabo wykształconymi babami które jak wlazły po znajomości za biurka mopsu bedą tam do 80-siątki siedzieć. Naburmuszone jak by to ze swojego portfela musiały wyjąc pieniądze.
  1
 • Agnieszka Misiura 48 gimal com
  2021-12-19 15:11:15
  Ja mam mało zasiłku rodzinnego tak na prawdę 215,84 zł od 1 listopada żeby zasiłek pielęgnacyjny był trochę większy tak na prawdę 2024 200,99
  1
 • Ikon
  2021-12-19 13:09:34
  Fajnie,tylko że mops daje 50% tego bo ustawę mają taką podobno hehe .czemu o tym nie piszecie
  0
 • grim
  2021-12-20 12:23:05
  Mam 70 lat, sam wychowuję dwójkę dzieci 14 i 17 lat, emerytury dostaję 1652 zł a zasiłku 88 zł, mama naszych dzieci zmarła o 3 dni za szybko, jej pensja po opodatkowaniu podwyższyła mój dochód tak samo jak "13" i "14", więc się "wzbogaciłem", dzieci nie dostały renty po mamie bo mimo że przepracowała ponad 20 lat ale w ostatnich 10 latach 4,3roku choć więcej "pracowała na czarno" /realizmmmm/. Ktoś kto w życiu przepracował kilka dni , miesięcy czy lat dostaje niewielką emeryturę. Tak wygląda "pomoc", dzieci najłatwiej wyrzucić poza system. Kiedy straciła przytomność /nie COViD/ karetka i pomoc była po 7 minutach, ale miejsce w szpitalu a jest ich 4 w promieniu max 15 min jazdy znalazło się po ponad godzinie bezskutecznej reanimacji.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
23 sty 2022
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niekonstytucyjne zamknięcie dyskotek a odszkodowania
Przedstawiciele biznesu twierdzą, że zamknięcie jednej gałęzi działalności gospodarczej przy jednoczesnym zezwoleniu na działanie innych, to dyskryminacja, a udzielone wsparcie to marna rekompensata.
Boże Ciało w 2022 r.
Boże Ciało w 2022 r. będziemy obchodzili już w czerwcu. Co to za święto? Czy jest dniem wolnym od pracy?
Najniższa i najwyższa emerytura w 2021 r.
Ile wynosiła najniższa emerytura w 2021 r., a ile najwyższa? Jaka była wysokość świadczenia kompensacyjnego?
Babcie i dziadkowie oszczędzają zamiast pożyczać
W trudnych czasach starsze pokolenie zamiast pożyczać zaciska pasa i sięga po oszczędności. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”.
Niealimentacja, czyli uchylanie się od alimentów
Co robić kiedy osoba zobowiązania do opłacania alimentów na Ciebie lub na Twoje dziecko uchyla się od tego obowiązku? Kiedy nie płaci? Kiedy mówi, że nie chce i nie będzie płacić? Gdy masz trudności z pokrywaniem podstawowych wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. O tym, jak się zachować, jak postępować skutecznie oraz pozostawać w zgodzie z prawem, przeczytasz w tym artykule.
Rozdzielność majątkowa w małżeństwie
Co robić, gdy drugi współmałżonek trwoni wspólny majątek? Co, gdy nie przyczynia się do jego powiększenia? Jak postąpić dla ochrony majątku na przyszłość przed ryzykownymi decyzjami biznesowymi drugiego współmałżonka? Jakim dokumentem jest intercyza? O tym oraz o innych kwestiach związanych z majątkiem współmałżonków, przeczytasz w tym artykule.
Fikcyjny ojciec w dokumentach dziecka - problemy, przepisy
Samotne matki nie chcą wpisywać fikcyjnego ojca do dokumentów dziecka. Czy planowana jest modyfikacja przepisów w zakresie obowiązku wprowadzania do aktów urodzenia tzw. danych kryjących?
Kwarantanna, izolacja, wynik testu w najnowszej wersji mojeIKP
W aplikacji mojeIKP znajdziemy informację o wyniku testu na koronawirusa oraz skierowaniu na kwarantannę czy izolację.
500 plus na nowo narodzone dziecko w 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Według danych ZUS wpłynęło dotąd 27,7 tys. wniosków na 35,7 tys. dzieci.
Spoofing telefoniczny - ZUS ostrzega
ZUS ostrzega przed oszustami wykorzystującymi tzw. spoofing. Na czym polegają takie działania? Czego nie powinniśmy robić?
SN o naruszeniu wolności w przepisach ws. stanu wyjątkowego
W przepisach ws. stanu wyjątkowego doszło do nieproporcjonalnego wkroczenia w wolność przemieszczania się oraz wyboru miejsca pobytu, co doprowadziło do naruszenia konstytucji - uznał Sąd Najwyższy, uniewinniając dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego, przy granicy polsko-białoruskiej.
Polski Ład a emerytury rolnicze - jakie zmiany?
Jakie zmiany w zakresie emerytur rolniczych zakłada Polski Ład? Co z przekazywaniem gospodarstwa?
Zasiłek rodzinny w 2022 roku
Zasiłek rodzinny w 2022 roku stanowi jedną z form wsparcia rodziców. Jakie są dodatki do zasiłku? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
Rękojmia i gwarancja konsumencka – zmiany w 2022 roku
Już wkrótce ulegną zmianie przepisy dotyczące rękojmi i gwarancji konsumenckiej. Zawarte w Kodeksie Cywilnym przepisy dotyczące rękojmi za wady przestaną mieć zastosowanie do konsumentów w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych. W tym zakresie zasady rękojmi przy sprzedaży konsumenckiej zostaną wprowadzone do ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (dalej: „u.p.k.”). Projektowane przepisy zmieniają zakres uprawnień przysługujących konsumentom, ale nie wszystkie wprowadzane przez ustawodawcę zmiany będą dla nich korzystne.
Wcześniejsza spłata kredytu? Bank musi oddać klientowi prowizję
Skarga nadzwyczajna Rzecznika Finansowego została uwzględniona przez Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie jest ważne dla wszystkich, którym bank lub firma pożyczkowa odmówiły zgodnego z prawem rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu.
Zerowy VAT na żywność - czy wpłynie na spadek cen?
Eksperci prognozują, iż zerowy VAT na żywność może wpłynie na wyhamowanie wzrostu cen, ale nie na ich spadek. Czy później konsumentów czekają podwyżki?
Wiedza finansowa prezentem na Dzień Babci i Dziadka
Jak chronić się przed oszustami, którzy czyhają na pieniądze seniorów? Praktyczna wiedza finansowa może okazać się najlepszym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.
COVID-19: Weryfikacja covidowa w zakładach pracy coraz bliżej uchwalenia
Rząd we wtorek ocenił pozytywnie poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej. Wskazał, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Zasugerował też, aby go uzupełnić o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Zakaz konkurencji w umowach najmu komercyjnego
W umowach najmu komercyjnego spotykamy się czasem z klauzulami zakazującymi działalności konkurencyjnej, wprowadzanymi zarówno przez wynajmujących jak i najemców. Warto jednak pamiętać, iż ramy ich stosowania są ograniczone z uwagi na możliwość uznania ich przez UOKiK za klauzule niedozwolone.
Wypadek na stoku narciarskim – kto ponosi odpowiedzialność?
Wbrew pozorom, wypadek na stoku może się przydarzyć nawet wytrawnym narciarzom. Wina nie musi leżeć po naszej stronie - niezakłóconemu szusowaniu może przeszkodzić lekkomyślność i brawura innej osoby. Kto zatem i na jakich zasadach odpowiada za spowodowanie wypadku na stoku narciarskim?
Ważna uchwała SN dla poszkodowanych w wypadkach pojazdów wielofunkcyjnych
Sąd Najwyższy wydał korzystną dla poszkodowanych uchwałę dotyczącą zakresu odpowiedzialności z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w wyniku ruchu pojazdów wielofunkcyjnych.
Włoski Sąd Najwyższy: głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka
Włoski Sąd Najwyższy orzekł, iż głośna spłuczka w WC narusza prawa człowieka i zakłóca spokój. W wydanym wyroku nakazał wypłatę odszkodowania sąsiadom, którzy słyszą hałas przez ścianę.
Ferie na stoku i nie tylko - jak nie przepłacić za ubezpieczenie?
Ferie to szczyt sezonu sportów zimowych, dlatego ruszając na stoki oprócz polisy turystycznej, warto mieć także ubezpieczenie bagażu. Jaki jest koszt polisy? Co w przypadku wyjazdu do ciepłych krajów np. do Chorwacji?
Rodzaje najmu mieszkań - różnice. Co trzeba wiedzieć?
Aktualnie polskie przepisy przewiduje cztery różne rodzaje najmu lokali mieszkalnych. Są to: najem tradycyjny, najem okazjonalny, najem instytucjonalny bez dojścia do własności i najem instytucjonalny z dojściem do własności. Czym te rodzaje najmu różnią w praktyce? Pierwsze trzy rodzaje najmu są obecnie powszechnie wykorzystywane. Czwarty wariant (najem instytucjonalny z dojściem do własności) został pomyślany jako rozwiązanie między innymi na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Zarówno najem okazjonalny, jak i najem instytucjonalny zapewnia swobodę dotyczącą np. zasad podwyższania czynszu. W ramach tych rodzajów najmu, nie można jednak swobodnie wypowiedzieć umowy. Osoby godzące się na inny wariant najmu niż tradycyjny, muszą pamiętać, że nie przysługuje im mieszkanie socjalne oraz pomieszczenie tymczasowe.
Gdzie znaleźć pomoc medyczną podczas ferii zimowych?
W ferie zimowe może dojść do niespodziewanego wypadku czy choroby. Jak i gdzie skorzystać z pomocy medycznej w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia?