REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nowy dodatek dla rencistów. W 2026 r.? W 2027 r. czy w 2028 r. Rząd nie odpowiada na te pytania
Nowy dodatek dla rencistów. W 2026 r.? W 2027 r. czy w 2028 r. Rząd nie odpowiada na te pytania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Jest dodatek do renty socjalnej - dodatek dopełniający. Od miesięcy do rządu są kierowane pytania osób niepełnosprawnych i rencistów o drugi dodatek dopełniający - tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Obiecano im ten dodatek z uwagi na wprowadzenie podobnego rozwiązania dla renty socjalnej. Niestety przedłuża się w rządzie rozmowa o tym świadczeniu.

REKLAMA

Najnowsza odpowiedź rządu o drugi dodatek dla rencistów tym razem rencistów z tytułu niezdolności do pracy

To odpowiedź na zapytanie poselskie. o dodatek dopełniający dla osób pobierających rentę chorobową. Rząd informuje w odpowiedzi, że:

Pytanie nr 2 do rządu - Na jakim etapie prac jest projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Odpowiedź nr 1 dla rencistów - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są przygotowywane dodatkowe rozwiązania legislacyjne dotyczące osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, pobierających inne świadczenia niż renta socjalna. Ministerstwo skierowało wniosek o wpisanie projektu ustawy do Wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie nr 2 do rządu - Jakie rząd musi pokonać przeszkody w szybkim procesie legislacyjnym? (zapowiedź dodatku to około 6 miesięcy temu)?

Odpowiedź nr 2 dla rencistów - Zgodnie z ustaleniami Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zagadnienie to wymaga jednak pogłębionej analizy. Obecnie trwają w tym zakresie uzgodnienia z Ministerstwem Finansów.

Pytanie nr 3 do rządu - Jaki jest termin wejścia w życie nowego dodatku dla rencistów

Odpowiedź nr 2 dla rencistów - Termin skierowania projektu pod obrady Sejmu? Obowiązuje tu zasada, że rządowy projekt ustawy może trafić na posiedzenie Sejmu dopiero po zakończeniu rządowego etapu prac legislacyjnych, określonego w Regulaminie pracy Rady Ministrów (uchwała nr 190 Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów, M.P. z 2024 r. poz. 805). Rządowe prace nad projektem ustawy nadal trwają.

Niezależnie od ostatecznego kształtu projektu ustawy o drugim dodatku do renty otrzymają go tylko renciści z orzeczeniem o niesamodzielności

W maju 2025 r. będzie pierwsza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Za 5 miesięcy 2025 r. Po waloryzacji miesięcznie jest to 2610,72 zł. Ile będzie więc wart drugi dodatek - tym razem do renty chorobowej? I od kiedy zostanie wprowadzony? Na dziś mamy tylko pytania bez konkretnych odpowiedzi - wiemy jedynie, że trwają prace nad drugim dodatkiem i odpowiednim projektem ustawy. Drugi dodatek tak jak pierwszy będzie tylko dla rencistów z orzeczeniem o niesamodzielności do samodzielnej egzystencji.

Dwa dodatki dla rencistów. Dodatek dopełniający 2610,72 zł. Ile będzie wynosił drugi dodatek?

Prawie 1,5 roku temu rząd wycofał się z podwyżki renty socjalnej za wszystkich rencistów (z uwagi na brak środków budżetowych). W zamian niektórzy renciści otrzymali dodatek dopełniający - są to osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, a więc z wysokim stopniem niepełnosprawności. Wywołało to ogromną burzę nieprzyjaznych komentarzy ze strony osób niepełnosprawnych, gdyż status osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji posiada niewielu rencistów socjalnych.

Renta z tytułu niezdolności do pracy wciąż bez dodatku dopełniającego

Dodatkowo takiego dodatku do renty z uwagi na niesamodzielność nie posiadają renciści niezdolni do pracy.

Ma się to wkrótce zmienić. Nie wiadomo jednak kiedy wejdzie w życie odpowiednia ustawa. Nie znamy nawet projektu tej ustawy. Jaki będzie rok wejścia w życie – 2026 r. 2027 r., 2028 r.? Są to więc złe informacje dla rencistów w tym znaczeniu, że rząd choć konsekwentnie informuje o trwaniu pracy nad tym dodatkiem, to nie wychodzi poza komunikat o trwających analizach oraz rozmowach z Ministerstwem Finansów.

Kto może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy

Żeby otrzymać nowy dodatek trzeba będzie mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Samo prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został uznany za niezdolnego do pracy,
  • ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  • spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
  • legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Ważne

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA