REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Nowy dodatek dla rencistów. W 2026 r.? W 2027 r. czy w 2028 r. Rząd nie odpowiada na te pytania
Nowy dodatek dla rencistów. W 2026 r.? W 2027 r. czy w 2028 r. Rząd nie odpowiada na te pytania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Jest dodatek do renty socjalnej - dodatek dopełniający. Od miesięcy do rządu są kierowane pytania osób niepełnosprawnych i rencistów o drugi dodatek dopełniający - tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Obiecano im ten dodatek z uwagi na wprowadzenie podobnego rozwiązania dla renty socjalnej. Niestety przedłuża się w rządzie rozmowa o tym świadczeniu.

REKLAMA

Najnowsza odpowiedź rządu o drugi dodatek dla rencistów tym razem rencistów z tytułu niezdolności do pracy

To odpowiedź na zapytanie poselskie. o dodatek dopełniający dla osób pobierających rentę chorobową. Rząd informuje w odpowiedzi, że:

Pytanie nr 2 do rządu - Na jakim etapie prac jest projekt ustawy o dodatku dopełniającym dla osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy?

Odpowiedź nr 1 dla rencistów - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są przygotowywane dodatkowe rozwiązania legislacyjne dotyczące osób z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, pobierających inne świadczenia niż renta socjalna. Ministerstwo skierowało wniosek o wpisanie projektu ustawy do Wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie nr 2 do rządu - Jakie rząd musi pokonać przeszkody w szybkim procesie legislacyjnym? (zapowiedź dodatku to około 6 miesięcy temu)?

Odpowiedź nr 2 dla rencistów - Zgodnie z ustaleniami Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zagadnienie to wymaga jednak pogłębionej analizy. Obecnie trwają w tym zakresie uzgodnienia z Ministerstwem Finansów.

Pytanie nr 3 do rządu - Jaki jest termin wejścia w życie nowego dodatku dla rencistów

Odpowiedź nr 2 dla rencistów - Termin skierowania projektu pod obrady Sejmu? Obowiązuje tu zasada, że rządowy projekt ustawy może trafić na posiedzenie Sejmu dopiero po zakończeniu rządowego etapu prac legislacyjnych, określonego w Regulaminie pracy Rady Ministrów (uchwała nr 190 Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów, M.P. z 2024 r. poz. 805). Rządowe prace nad projektem ustawy nadal trwają.

Niezależnie od ostatecznego kształtu projektu ustawy o drugim dodatku do renty otrzymają go tylko renciści z orzeczeniem o niesamodzielności

W maju 2025 r. będzie pierwsza wypłata dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Za 5 miesięcy 2025 r. Po waloryzacji miesięcznie jest to 2610,72 zł. Ile będzie więc wart drugi dodatek - tym razem do renty chorobowej? I od kiedy zostanie wprowadzony? Na dziś mamy tylko pytania bez konkretnych odpowiedzi - wiemy jedynie, że trwają prace nad drugim dodatkiem i odpowiednim projektem ustawy. Drugi dodatek tak jak pierwszy będzie tylko dla rencistów z orzeczeniem o niesamodzielności do samodzielnej egzystencji.

Dwa dodatki dla rencistów. Dodatek dopełniający 2610,72 zł. Ile będzie wynosił drugi dodatek?

Prawie 1,5 roku temu rząd wycofał się z podwyżki renty socjalnej za wszystkich rencistów (z uwagi na brak środków budżetowych). W zamian niektórzy renciści otrzymali dodatek dopełniający - są to osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, a więc z wysokim stopniem niepełnosprawności. Wywołało to ogromną burzę nieprzyjaznych komentarzy ze strony osób niepełnosprawnych, gdyż status osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji posiada niewielu rencistów socjalnych.

Renta z tytułu niezdolności do pracy wciąż bez dodatku dopełniającego

Dodatkowo takiego dodatku do renty z uwagi na niesamodzielność nie posiadają renciści niezdolni do pracy.

Ma się to wkrótce zmienić. Nie wiadomo jednak kiedy wejdzie w życie odpowiednia ustawa. Nie znamy nawet projektu tej ustawy. Jaki będzie rok wejścia w życie – 2026 r. 2027 r., 2028 r.? Są to więc złe informacje dla rencistów w tym znaczeniu, że rząd choć konsekwentnie informuje o trwaniu pracy nad tym dodatkiem, to nie wychodzi poza komunikat o trwających analizach oraz rozmowach z Ministerstwem Finansów.

Kto może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy

Żeby otrzymać nowy dodatek trzeba będzie mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Samo prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został uznany za niezdolnego do pracy,
  • ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  • spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
  • legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Ważne

Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA