| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > Monitoring wizyjny w świetle RODO

Monitoring wizyjny w świetle RODO

Dotychczas w przepisach prawa nie było uregulowane wykorzystanie monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy. Potrzeba dostosowania przepisów krajowych do obowiązującego RODO zobligowało polskiego ustawodawcę do unormowania tego obszaru.

Monitoring w pracy - dopuszczalność

Firmy niestety bardzo często podchodzą do tematu monitoringu w ten sposób że uważają iż wszystko może funkcjonować tak jak do tej pory.

Należy jednak pamiętać o tym że monitoring wizyjny ma uzasadnienie tylko i wyłącznie wtedy kiedy jest niezbędny do:

  • zapewnienia bezpieczeństwa pracowników
  • ochrony mienia
  • kontroli produkcji
  • zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę

Polecamy: 6 kluczowych zmian 2019 - KADRY - wynagrodzenia, dokumentacja pracownicza, PPK

Czym jest monitoring wizyjny?

Na monitoring wizyjny składają się wszelkiego rodzaju kamery, systemy przesyłu oraz rejestratory, które przetwarzają obraz i są wykorzystywane między innymi do zabezpieczania środków transportu publicznego, placówek administracyjnych, szkół czy galerii handlowych. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że systemy wizyjne stają się coraz bardziej dokładne i precyzyjne.

Nie można stosować monitoringu w celu nadzoru nad wydajnością czy efektywnością  wykonywanej pracy, nie może on służyć do kontrolowania np. długości przerw.

Pracodawcy muszą mieć świadomość, że monitoring jest ogromną ingerencją w prywatność i dlatego zawsze należy zastanowić się nad jego niezbędnością.

Nowelizacja Kodeksu pracy

Nowelizacja kodeksu pracy (dalej również jako k.p.) została wprowadzona na podstawie artykułu 111 ustawy z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych. Dodany art. 222 k.p. objął swą regulacją:

  • przesłanki dopuszczalności stosowania monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy,
  • wskazanie obszarów oraz warunków, w których stosowanie monitoringu wizyjnego jest zabronione,
  • okres przechowywania danych uzyskanych w wyniku monitoringu pracowników,
  • obowiązki związane z określeniem regulaminu monitoringu pracowników,
  • obowiązek informacyjny w zakresie monitoringu pracowników,
  • obowiązek oznakowania obiektów objętych monitoringiem.

Kamera w palarni? A może w szatni?

Monitoring wizyjny nie może być stosowany, jeśli naruszałby:

  • godność oraz inne dobra osobiste pracownika, np. gdyby kamery obejmowały wejścia pod prysznice przeznaczone dla pracowników lub pomieszczenie socjalne, w którym pracownicy spożywają posiłki,
  • zasadę wolności i niezależności związków zawodowych, np. poprzez zastosowanie kamer w pomieszczeniu przeznaczonym na spotkania pracowników należących do związku zawodowego.

A więc co do zasady monitoring wizyjny nie może obejmować swoim zasięgiem  takich pomieszczeń jak:

  • pomieszczenia sanitarne,
  • szatnie,
  • stołówki,
  • palarnie,
  • pomieszczenia udostępniane zakładowym organizacjom związkowym.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Gabriela Rychły-Stucke

Inspektor Ochrony Danych (IOD), Auditor Wewnętrznego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Informacji

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Monitoring wizyjny w świetle RODO. / Fot. Fotolia
Monitoring wizyjny w świetle RODO. / Fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »