REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy moje dane są chronione

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dopiero zaczynam moją przygodę z Internetem i bardzo spodobała mi się nieograniczona możliwość korespondowania z ludźmi i szukania szybkich odpowiedzi. Zastanawiam się jednak czy w ten sposób moje dane są w jakikolwiek sposób chronione. Czy mój operator może je wykorzystywać i jeśli tak to w jakim celu?

Dane każdej osoby korzystającej z usług telekomunikacyjnych, w tym również z usługi dostępu do Internetu powinny być chronione. Dotyczy to informacji, które są przesyłane w sieciach telekomunikacyjnych, czyli:

REKLAMA

 • dane dotyczące użytkownika,
 • zawartość przesyłanych danych użytkownika,
 • dane niezbędne do przesyłania informacji użytkownika wraz z danymi wykorzystywanymi przez dostawców usługowych na potrzeby naliczania opłaty za świadczone usługi, w tym usługi dostępu do internetu,
 • dane o lokalizacji, wykraczające poza dane niezbędne do prawidłowego przesyłania danych lub wystawienia rachunku za usługi.

Umowa to podstawa

Wszystkie te informacje tworzą zbiór danych, do którego dostęp ma nasz dostawca usług. Wynika to z umowy jaką zwarliśmy z przedsiębiorcą. Dodatkowo prawo telekomunikacyjne przewiduje, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest uprawniony do przetwarzania, to znaczy rejestrowania, przechowywania, modyfikowania i wykorzystywania danych o konsumencie. W przypadku osób fizycznych dane te dotyczą;

 • nazwiska i imion;
 • imion rodziców;
 • miejsca i daty urodzenia;
 • adresu miejsca zameldowania na pobyt stały;
 • numeru ewidencyjnego PESEL - w przypadku obywateli Rzeczypospolitej Polskiej;
 • nazwy, serii i numeru dokumentów potwierdzających tożsamość (jeżeli osoba jest obywatelem państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej podaje się numery paszportu lub karty pobytu);
 • dane zawarte w dokumentach potwierdzających możliwość wykonania zobowiązania i w umowie.

Grunt to informacja

Obowiązkiem przedsiębiorcy telekomunikacyjnego jest poinformowanie użytkownika zarówno o celu i zakresie przetwarzania jego danych oraz o tym, że on sam mam wpływ na zakres ich przetwarzania.

Okres, w jakim dane użytkownika mogą być przetwarzane zależy od czasu na jaki zawarliśmy umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Może być on dłuższy w przypadku konieczności dochodzenia roszczeń lub innych przypadkach przewidzianych w prawie telekomunikacyjnym.

Sytuacje wyjątkowe

Nie można zapominać o tym, że dane chronione niekiedy mogą być udostępnione. Przedsiębiorca telekomunikacyjny, który jest właścicielem infrastruktury z pomocą której usługa jest świadczona rejestruje dane o użytkowniku. Na żądanie podmiotów właściwych w sprawach obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego musi je im udostępnić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA