| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Gdzie w Polsce mamy Internet

Gdzie w Polsce mamy Internet

W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu wydaje się być czymś powszechnym. Jak wynika z map dostępu stworzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej najwięcej zgłoszeń braku dostępu do Internetu odnotowano w województwie mazowieckim, lubuskim, świętokrzyskim i pomorskim.

Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął się stworzenia map zasięgu Internetu i telefonii stacjonarnej. Celem tego działania jest przede wszystkim zlokalizowanie miejsc, w których zapotrzebowanie na tego typu usługi jest największe. Mapy są tworzone na podstawie zgłoszeń samych użytkowników oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Wynika z nich, że największa liczba gospodarstw domowych cieszących się dostępem do Internetu znajduje się w woj. opolskim i śląskim.

„Białe plamy” mają za zadanie przede wszystkim wykazać gdzie w Polsce usługi dostępu do Internetu oraz sieci telefonicznej są najmniej rozwinięte. Takie informacje są potrzebne dla operatorom telekomunikacyjnym celem rozpoznania popytu na ich usługi. Ale również wszystkim chętnym, którzy chcą uzyskać szczegółowe informacje o istniejących na obszarze ich zamieszkania możliwościach w zakresie dostępu do telefonii stacjonarnej i do Internetu oraz o operatorach już działających na tych obszarach.

Liczba abonentów w kraju wynosi ponad 3,3 mln, wpłynęło prawie 12 tys. zgłoszeń o braku dostępu do Internetu. Średnia liczba zgłoszeń o braku dostępu do Internetu z całego kraju w przeliczeniu na 10 tys. gospodarstw domowych wynosi 8.73.

Ponadto mapy dostarczają cennych informacji dla Zespołu Polska Cyfrowa. Jest to zespól powołany przez Premiera, który ma zająć się procesami inwestycyjnymi na obszarach najbardziej potrzebujących pomocy. Jako doradca tego przedsięwzięcia działa Prezes UKE.

Mapy dostępu tworzone są na podstawie zgłoszeń wpływających do UKE. Pochodzą one od indywidualnych użytkowników, ankiet zbieranych podczas akcji zbiorowych oraz od większych przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne. Należy zaznaczyć, że nie są to pełne informacje na temat faktycznej liczby użytkowników nie posiadających dostępu do tychże usług. Zgłoszenia były bowiem przekazywane przez osoby, które chcą mieć dostęp zarówno do telefonii stacjonarnej, jak i do Internetu oraz szukają najkorzystniejszej dla nich oferty. Jest to wiec pewnego rodzaju odpowiedź na pytanie, w jakich obszarach zapotrzebowanie na te usługi jest największe.

Aby te informacje były wiarygodne powinny być systematycznie uaktualniane. Dlatego też zbieranie zgłoszeń się nie skończyło i informacje powinny być przekazywane nadal. Prezes UKE zapowiada, że w przyszłości zakres zbieranych danych będzie rozszerzony. W opublikowanych na stronie Urzędu map dostępu będzie można znaleźć również dane kontaktowe przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne. W ten sposób użytkownik będzie mógł szybko znaleźć interesującą go ofertę na terenie jego miejsca zamieszkania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK