Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Shutterstock
Fala bankructw nie zwalnia. Do końca listopada 2021 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym aż 48.102 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Co jest powodem tak tragicznej sytuacji finansowej Polaków?

Upadłość konsumencka - powody

Bardzo trudne czasy, z którymi przyszło nam się zmierzyć, spowodowały globalny kryzys. Sytuacja pandemiczna przyniosła ogromne straty, zarówno w sferze finansowej jak i rodzinnej. Coraz częstsza utrata pracy, obniżenie wynagrodzenia, czy nawet choroba i śmierć najbliższej osoby często powodują sytuację, w której zobowiązania schodzą na drugi tor. Uwaga stuprocentowo zostaje skupiona na rodzinie oraz poszukiwaniu nowych możliwości zarobkowych, co powoduje pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań. Brak stałego i pewnego wynagrodzenia powoli przyczynia się do powstawania niewypłacalności. Wielokrotnie brak środków powoduje sytuację, w której dłużnik zmuszony jest do wyboru pomiędzy spłatą raty kredytu, a zakupem żywności czy niezbędnych leków. Należy pamiętać, że bankrutem nikt nie staje się z dnia na dzień, to trwały, często bardzo długi proces, w którym dłużnik traci nie tylko środki, lecz również zdrowie psychiczne i często nawet kontakt z najbliższymi.

Na podjęcie tej ostatecznej decyzji, jaką jest upadłość, najczęściej (według danych udostępnionych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK) decydują się osoby w wieku 36-45 lat. Najpewniej jedną z przyczyn podejmowanych przez dłużników decyzji jest ułatwienie dostępu do pozyskania statusu upadłego poprzez zmianę wcześniej obowiązujących przepisów, bowiem w chwili obecnej upadłość może zostać ogłoszona również dłużnikowi, który z premedytacją doprowadził do swojego zadłużenia. Często mimo ogromu włożonych prób w ratowanie sytuacji, podejmowania się dodatkowych prac dorywczych, czy przedkładania poprawy płynności finansowej ponad zdrowie, dłużnik popadł w tak poważne problemy, które są niemożliwe do wybrnięcia. Wszczęcie egzekucji komorniczej dodatkowo pogarsza sytuacje, bowiem z należności głównej zawartego zobowiązania, do spłaty zostają doliczone koszty prowadzonej egzekucji, koszty sądowe, koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym oraz oczywiste odsetki. Często suma dodatkowych kosztów przewyższa kilkukrotnie pierwotnie zawartą kwotę zobowiązania, przyczyniając się do podjęcia decyzji o zawieraniu zobowiązań na poczet spłaty zaległych rat i popadania w spiralę zadłużenia.

Upadłość konsumencka ostatecznością

Miniony rok niewątpliwie pokazał jak krucha i niepewna może być sytuacja finansowa, a brak środków na regulowanie bieżących wydatków może przyczynić się finalnie do bankructwa i podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Wzrost zainteresowania i podejmowania decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości na przestrzeni ostatnich lat niewątpliwie prognozuje jeszcze większą liczbę upadłych w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że upadłość jest ostatecznością, a możliwości wyjścia z pierwszych potknięć w regulowaniu zobowiązań istnieje wiele. W celu wybrania odpowiednich narzędzi do walki o lepszą przyszłość, warto zasięgnąć po wiedzę, doświadczenie oraz pewność działań profesjonalistów w tym zakresie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Artur
  2022-01-24 12:52:00
  W 2022 r. upadłości konsumenckich będzie bardzo niewiele. Wnioski o ogłoszenie upadłości złożone elektroniczne mogą czekać na rozpoznanie nawet rok.
  0
 • Mańka
  2022-01-20 22:39:12
  Niestety żyjemy w trudnych czasach pod wieloma wzgledami. Sama wpadłam w długi jakiś czas temu i ciężko się z tego wychodzi. Jedynie co mi się udało, to to że dzięki krukowi, który mnie windykuje mam takie raty, że daję radę spłacać.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółdzielnia mieszkaniowa
Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
- Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
Ochrona sygnalistów - przepisy karne
Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.
14. emerytura na stałe?
Czy 14.emerytura zostanie wprowadzona na stałe? O pracach nad nową ustawą poinformowała minister Marlena Maląg.
Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym
Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o dodatku węglowym, rozszerzając zakres gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymania dodatku w wysokości 3 tys. zł. Senat zaproponował też wykreślenie wszystkich przepisów dotyczących banków i Prawa bankowego.
W tym roku na urlop wyjedzie 59% Polaków [BADANIE]
W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków — to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, a ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień — podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów.
Upadłość pracodawcy - jak nie stracić wynagrodzenia?
Co się dzieje z pracownikiem po ogłoszeniu upadłości przez pracodawcę? Prawnicy to wyjaśniają krok po kroku.
ePUAP
ePUAP to rządowa platforma internetowa do kontaktu z urzędami. Umożliwia dokonanie wielu czynności bez konieczności osobistej obecności.
Pułapki Portalu Rejestrów Sądowych
Podsumowując rok funkcjonowania obowiązku składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, możemy śmiało potwierdzić, że postępowanie rejestrowe stało się prostsze i bardziej intuicyjne, jednak jak pokazuje praktyka – nie jest rozwiązaniem idealnym.
Każda kradzież benzyny jako kradzież zuchwała
Przedsiębiorcy prowadzący stacje benzynowe nie muszą się obawiać planowanego wzrostu progu kradzieży, bo zabór paliwa ma być – wedle wczorajszych deklaracji przedstawicieli prokuratury – kwalifikowany przez śledczych jako kradzież szczególnie zuchwała. A ta zawsze jest przestępstwem.
Oświadczenie majątkowe a ochrona danych osobowych bliskich - wyrok TSUE
Publikowanie w internecie oświadczeń majątkowych osób pełniących funkcje publiczne, które obejmują dane osób im bliskich, zbytnio ingeruje w prywatność – uznał TSUE.
Profil zaufany
Profil zaufany jest środkiem elektronicznej identyfikacji. Umożliwia złożenie podpisu zaufanego. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest tożsamy z podpisem elektronicznym.
Rejestr nie tylko ciąż
Przebieg ciąży, przyjęte szczepienia, alergie, wyniki badań laboratoryjnych, a także wypisane i zrealizowane recepty – to tylko niektóre z danych medycznych, które będą dostępne dla lekarzy w całej Unii. A leczenie wykonane za granicą będzie widoczne dla polskich medyków – za zgodą pacjenta albo w sytuacji ratowania życia