REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Dlaczego tak wielu Polaków decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fala bankructw nie zwalnia. Do końca listopada 2021 roku opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym aż 48.102 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Co jest powodem tak tragicznej sytuacji finansowej Polaków?

Upadłość konsumencka - powody

REKLAMA

Bardzo trudne czasy, z którymi przyszło nam się zmierzyć, spowodowały globalny kryzys. Sytuacja pandemiczna przyniosła ogromne straty, zarówno w sferze finansowej jak i rodzinnej. Coraz częstsza utrata pracy, obniżenie wynagrodzenia, czy nawet choroba i śmierć najbliższej osoby często powodują sytuację, w której zobowiązania schodzą na drugi tor. Uwaga stuprocentowo zostaje skupiona na rodzinie oraz poszukiwaniu nowych możliwości zarobkowych, co powoduje pierwsze zaległości w regulowaniu zobowiązań. Brak stałego i pewnego wynagrodzenia powoli przyczynia się do powstawania niewypłacalności. Wielokrotnie brak środków powoduje sytuację, w której dłużnik zmuszony jest do wyboru pomiędzy spłatą raty kredytu, a zakupem żywności czy niezbędnych leków. Należy pamiętać, że bankrutem nikt nie staje się z dnia na dzień, to trwały, często bardzo długi proces, w którym dłużnik traci nie tylko środki, lecz również zdrowie psychiczne i często nawet kontakt z najbliższymi.

REKLAMA

Na podjęcie tej ostatecznej decyzji, jaką jest upadłość, najczęściej (według danych udostępnionych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK) decydują się osoby w wieku 36-45 lat. Najpewniej jedną z przyczyn podejmowanych przez dłużników decyzji jest ułatwienie dostępu do pozyskania statusu upadłego poprzez zmianę wcześniej obowiązujących przepisów, bowiem w chwili obecnej upadłość może zostać ogłoszona również dłużnikowi, który z premedytacją doprowadził do swojego zadłużenia. Często mimo ogromu włożonych prób w ratowanie sytuacji, podejmowania się dodatkowych prac dorywczych, czy przedkładania poprawy płynności finansowej ponad zdrowie, dłużnik popadł w tak poważne problemy, które są niemożliwe do wybrnięcia. Wszczęcie egzekucji komorniczej dodatkowo pogarsza sytuacje, bowiem z należności głównej zawartego zobowiązania, do spłaty zostają doliczone koszty prowadzonej egzekucji, koszty sądowe, koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym oraz oczywiste odsetki. Często suma dodatkowych kosztów przewyższa kilkukrotnie pierwotnie zawartą kwotę zobowiązania, przyczyniając się do podjęcia decyzji o zawieraniu zobowiązań na poczet spłaty zaległych rat i popadania w spiralę zadłużenia.

Upadłość konsumencka ostatecznością

Miniony rok niewątpliwie pokazał jak krucha i niepewna może być sytuacja finansowa, a brak środków na regulowanie bieżących wydatków może przyczynić się finalnie do bankructwa i podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Wzrost zainteresowania i podejmowania decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości na przestrzeni ostatnich lat niewątpliwie prognozuje jeszcze większą liczbę upadłych w 2022 roku. Pamiętajmy jednak, że upadłość jest ostatecznością, a możliwości wyjścia z pierwszych potknięć w regulowaniu zobowiązań istnieje wiele. W celu wybrania odpowiednich narzędzi do walki o lepszą przyszłość, warto zasięgnąć po wiedzę, doświadczenie oraz pewność działań profesjonalistów w tym zakresie.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Kancelaria Prawna RiO

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300,00 zł dla rodziców najmłodszych dzieci od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

REKLAMA