REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa

Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa
Badanie: Polacy zbyt pewni siebie w kwestii cyberbezpieczeństwa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak postrzegamy swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i ryzyko zaatakowania przez hakerów? Oto wyniki badania.

W kwestii cyberbezpieczeństwa, Polacy są zbyt pewni siebie

Według najnowszego badania przeprowadzonego w Polsce osoby, które postrzegają swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa jako większą, uważają, że ryzyko ich zaatakowania przez hakerów jest mniejsze. Wyniki badania pokazały też, że Polacy postrzegają swoje dane za mniej cenne niż dane celebrytów, urzędników państwowych czy dyrektorów. W efekcie wierzą, że istnieje mała szansa na to, że padną ofiarą cyberataku, więc nie poświęcają zbyt dużo uwagi bezpieczeństwu i prywatności w internecie.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo badanie 1 Surfshark

informacja prasowa

Twoje dane są cenne, jeśli łatwo je zdobyć

Większość respondentów jest pewna, że ich dane nie są na tyle cenne, żeby hakerzy uznali je za ważne. Według nich bardziej prawdopodobnym celem cyberataków są poniższe osoby, a nie oni sami:

  • celebryci (75% respondentów)
  • dyrektorzy (67%)
  • urzędnicy państwowi (59%)

Niestety, nie mają racji. Hakerzy często idą na łatwiznę, zwłaszcza jeśli dane obejmują dużą grupę ludzi, np. „zwykłych” obywateli. Jeśli ktoś uważa, że nie jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępcy, prawdopodobnie nie dba o swoje bezpieczeństwo w sieci. A na to tylko czekają hakerzy. Innymi słowy, większości hakerów nie obchodzi, czy dana osoba ma więcej pieniędzy lub wpływów. Cyberprzestępcy przeprowadzają masowe ataki, żeby zdobyć jak najwięcej danych. Zatem w tym kontekście cenne dane to takie, które nie są chronione.

Większość respondentów uważa, że ich rodacy wiedzą mniej o cyberbezpieczeństwie niż oni

Naukowcy już dawno potwierdzili, że ludzie mają skłonność do przeceniania swoich kompetencji, jeśli chodzi o cyberzagrożenia. Osoba, która ma braki w wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa, może lekceważyć swój dobrostan cyfrowy. Respondenci, którzy uznali, że ich wiedza na temat cyberbezpieczeństwa jest większa, przeważnie uważają też, że ryzyko ich zaatakowania przez hakerów jest mniejsze.

Cyberbezpieczeństwo badanie 2 Surfshark

informacja prasowa

Zbyt duża pewność siebie jest także związana z wiekiem. Młodsi respondenci twierdzili, że istnieje mniejsze ryzyko, że padną ofiarą cyberataku niż w przypadku osób starszych. Internauci uważają, że na tyle „ogarniają” temat cyberbezpieczeństwa, że są w stanie po prostu unikać zagrożeń w internecie. Ale właśnie takie myślenie sprawia, że są na nie bardziej narażeni, ponieważ przeceniają swoje kompetencje, jednocześnie lekceważąc ryzyko i powagę cyberataków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagrożenia internetowe są niepokojące, ale nie na tyle, by się przed nimi chronić

Większość respondentów przyznała, że obchodzi ich bezpieczeństwo w sieci. Jednak tylko 40% uważa, że może paść ofiarą cyberataków. Takie poglądy są zgodne z tymi, jakie zaobserwowaliśmy w naszym poprzednim badaniu przeprowadzonym w Polsce. Internauci błędnie uważają, że ich dane nie są ani ważne, ani cenne. A to z kolei prowadzi do tego, że nie zapewniają sobie dostatecznej ochrony w sieci.

Surfshark

Autopromocja
Surfshark

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA