REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowe muzea - listopad 2022 r.

Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Darmowe muzea listopad 2022/Zamek Królewski na Starym Mieście w Warszawie
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W 2022 r. akcja "Darmowy listopad" odbywa się w jedenastu rezydencjach królewskich. Jakie muzea można odwiedzić bezpłatnie?

Akcja "Darmowy listopad" w 2022 r.

REKLAMA

Jedenaście dawnych rezydencji królewskich z Warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Malborka (dodatkowo oddziały w Kwidzynie i Sztumie), Sandomierza i Wieliczki bierze udział w 11. akcji "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich". "To przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych" - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

REKLAMA

W akcji biorą udział: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku oraz jego oddziały w Kwidzynie i Sztumie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie. Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

"+Darmowy Listopad+ to jest przepiękna akcja szerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich" - powiedział podczas konferencji prasowej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jak mówił, "bardzo często społeczeństwo prosi o lepszy i łatwiejszy dostęp - krótko mówiąc o tańsze bilety do naszych wspaniałych muzeów".

REKLAMA

"Frekwencje w muzeach świadczą, że są one niebywale lubiane przez Polaków. Dlatego kontynuujemy akcję +Darmowy Listopad+ już jedenasty rok. Przy czym w tym roku obejmuje ona nawet nie dziewięć, a jedenaście rezydencji królewskich, ponieważ dwa oddziały Zamku Malborku, czyli Kwidzyn i Sztum, także dołączyły do listy rezydencji królewskich, które są udostępniane społeczeństwu w listopadzie za darmo" - zwrócił uwagę Gliński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że bardzo się cieszy, iż w ciągu ostatnich lat zwiększono liczbę muzeów, które udostępniają za darmo swoje wnętrza i wspaniałe wystawy. "To kosztowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nieco ponad trzy miliony złotych dodatkowych nakładów, ale to są naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze w edukację, atrakcje poznawcze, emocjonalne" - podkreślił wicepremier. "Naprawdę, warto obcować z kulturą na tak wysokim poziomie" - zaznaczył.

Rezydencje królewskie za darmo w listopadzie

"Zapraszamy wszystkich państwa do rezydencji królewskich w listopadzie. Można za darmo zwiedzić rzeczy unikatowe, zobaczyć wystawy, które są jedyne w swoim rodzaju" - zachęcał minister kultury.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski powiedział, że "Zamek Królewski w tej chwili tętni życiem w sposób niezwykły". "W ciągu listopada mamy ponad tysiąc rezerwacji grup szkolnych, w ciągu jednego miesiąca, co czyni prawie 40 grup szkolnych każdego dnia" - podkreślił.

"Jest okazja, żeby zajrzeć do tej części Zamku Królewskiego, która jest mniej znana i nie weszła w taki szeroki obieg społeczny, mianowicie do Pałacu pod Blachą. Pałac pod Blachą jest otwarty codziennie, można tam wchodzić za darmo i można zobaczyć odświeżone Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, razem z Kancelarią Sztabową i wszystkimi dodatkowymi wypełnieniami związanymi z epoką napoleońską i Księstwem Warszawskim" - przekazał Fałkowski.

Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, przypomniała, że Lublin po raz drugi uczestniczy w tej inicjatywie.

"Nasz Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń - Władysław Jagiełło był wybrany na króla Polski właśnie w Zamku w Lublinie. (…) Lublin także był świadkiem kolejnego bardzo ważnego królewskiego wydarzenia, jakim było podpisanie Unii Polsko-Lubelskiej, czyli Unii Lubelskiej, co działo się także właśnie na Zamku w Lublinie" - wskazała Mieczkowska.

Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powiedziała, że "chce zaprosić do miejsca dosyć nietypowego, które w ogóle się nie kojarzy z rezydencjami królewskim". Zwróciła uwagę na "rolę Żup Krakowskich i rolę Zamku w tym wielkim przedsiębiorstwie funkcjonującym przez 700 lat". "Tak naprawdę mówiony o kompleksie, który powstaje od XIII wieku do 1945 r. jest siedzibą zarządu. Królowie polscy nie tylko stworzyli Zamek, który miał czuwać nad wielkim gospodarstwem funkcjonującym zarówno w Wieliczce, jak i w Bochni, ale królowie to miejsce regularnie, odwiedzali. Pod koniec XIV wieku jedna trzecia bądź jedna czwarta dochodów królewskich pochodzi z dwóch małych miejscowości - Wieliczki i Bochni. Zamek Królewski na Wawelu został przebudowany w XVI wieku z pieniędzy z Wieliczki" - przypomniała Konwerska.

Zapowiedziała, że w przyszłym roku będzie można zobaczyć Zamek Żupny w Wieliczce w nowej odsłonie. "To ostatni moment, kiedy można zobaczyć starą ekspozycję muzealną i będzie można ją porównać z przyszłoroczną jesienną odsłoną. Zapraszamy przede wszystkim do Zamku Środkowego, to jest najstarsza część kompleksu zamkowego, niestety zniszczona w 1945 r. w czasie bombardowania radzieckiego, odbudowana w 1985 r., znajdują się tam ekspozycje stałe i czasowe. Zapraszamy w szczególny sposób do oglądania naszej słynnej kolekcji solniczek, mamy już ponad tysiąc obiektów najwyższej klasy. Równie istotnym miejscem, do którego serdecznie zapraszam, jest nasza ekspozycja w piwnicach zamkowych, związana z pradziejami Wieliczki. Wszyscy kojarzą 700 lat historii Wieliczki, jako przedsiębiorstwa górniczego, a prawda jest taka, że produkcja soli liczy sobie 5,5 tys. lat" - przekazała.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu Mikołaj Getka-Kenig przypomniał, że Zamek jest "jedną z najstarszych rezydencji na ziemiach polskich". "Ale w tym roku to nie jest tylko podróż do czasów średniowiecza, do czasów przedrozbiorowych, ale również do czasów starożytnych, ponieważ z okazji +Darmowego listopada+ w murach Zamku Królewskiego w Sandomierzu mamy wystawę +Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii+, która jest pierwszą wystawą w Polsce, prezentującą wielkie odkrycie polskiej archeologii sprzed kilku lat w małym Chotyńcu przy granicy z Ukrainą, które odmieniło nasze dotychczasowe spojrzenie na dzieje starożytne odniesieniu do wielkiej kultury scytyjskiej" - powiedział dyrektor.

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie.

Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w Lublinie i Sandomierzu, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Gdzie znaleźć szczegóły oferty?

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska
ksi/ akr/ pat/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA