| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Skarga na pracownika ochrony

Skarga na pracownika ochrony

W zeszłym tygodniu spotkała mnie niemiła przygoda podczas zakupów. Wychodząc ze sklepu i jednocześnie przechodząc przez bramkę usłyszałam pisk. Od razu podeszła ochrona. Byli bardzo niegrzeczni w stosunku do mnie, traktowali mnie jak potencjalnego złodzieja. Na nic zdały się zapewnienia, że niczego nie ukradłam. Na dodatek zostałam zabrana do specjalnego pomieszczenia w celu przeszukania. Czy mieli do tego prawo?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż to czy poddamy się kontroli zależy od naszej dobrej woli. Tylko policja ma prawo legitymować klienta, żądać okazania zawartości torebki, teczki lub reklamówki. Jednakże, jeżeli uznamy, iż sprawa dzięki przeszukaniu zostanie szybko wyjaśniona, a pracownicy ochrony zachowują się grzecznie, uprzejmie proszą np. o pokazanie zawartości torebki, możemy się na to zgodzić. Warto zaznaczyć, iż pracownicy ochrony mogą zatrzymać klientów, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniono kradzież towaru. W takiej sytuacji powinniśmy żądać przyjazdu Policji.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Skarga na ochronę

Skargi na niesłuszne posądzenie lub niegrzeczne zachowanie pracownika ochrony można składać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departament Zezwoleń i Koncesji ul. Domaniewska 36/38, 02 – 672 Warszawa. W przypadkach, gdy ochrona rzeczywiście przekroczyła swoje uprawnienia. Departament może nawet cofnąć koncesję wydaną firmie, której pracownik przekroczył swoje kompetencje.

W małych sklepach, gdzie nie ma pracowników ochrony, ich rolę pełni np. wyznaczona pracownica. W przypadku, gdy mamy zastrzeżenia do jej zachowania, można zgłosić skargę kierownikowi (właścicielowi) sklepu.

Zobacz również: Jak napisać skargę

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »