| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Ochrona naszej prywatności

Ochrona naszej prywatności

Chciałabym raz na zawsze uporać się z niechcianymi telefonami z „niepowtarzalnymi” ofertami, zapchaną ulotkami skrzynką na listy zarówno tą tradycyjną jak i mailową. Jednak zwykła odmowa nie wystarcza, jak skutecznie uchronić swoją prywatność od bezadresowych reklam, maili czy sms-ów?

W dzisiejszych czasach nasze nazwisko, dane są szczególnie cenne zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy chcą znać nasze upodobania, przyzwyczajenia, nałogi.

Dlatego musimy być ostrożni przy podpisywaniu czegokolwiek. Często bowiem w tekstach umów, małym drukiem widnieje klauzula: „Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych”. Nieuwaga owocuje później zapchaną skrzynką na listy, niechcianymi telefonami z propozycją skorzystania z nowej usługi itp.

Jeżeli nie chcemy udostępniać swoich danych, możemy po prostu skreślić taką formułkę. Przedsiębiorca nie może uzależniać zawarcia umowy od wyrażenia zgody na swobodne dysponowanie naszymi danymi do celów reklamowych!

Zobacz też: Chroń swoją prywatność

„NIE” dla akwizytorów

Aby nasza skrzynka nie była „zapchana” ulotkami, możemy także złożyć odpowiednie zastrzeżenie na poczcie, iż nie życzymy sobie bezadresowych ulotek roznoszonych przez listonoszy. Kolejnym rozwiązaniem jest prośba do administracji budynku o przygotowanie specjalnych pojemników na druki reklamowe.

Ochrona danych osobowych w sieci

Znacznie łatwiej jest pozyskać nasze dane za pośrednictwem Internetu. Tu z pomocą przychodzą nam specjalne programy uniemożliwiających dostęp do informacji przechowywanych w komputerze tzw. firewall. Trzeba zabezpieczyć swój komputer przed wirusami, regularnie skanując komputer, aby wyeliminować wirusy, które w przyszłości mogą nie tylko narobić szkód, ale i bez naszej wiedzy przekazywać dane umieszczone w komputerze osobom niepowołanym. Jednak przede wszystkim starajmy się nie podawać swojego adresu mailowego, oraz nie udostępniajmy na nieznanych stronach internetowych swoich danych osobowych – w ten sposób pozbawiamy się kontroli nad nimi. Jeżeli to możliwe, należy używać pseudonimu.

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »