reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszanie zbiorowych praw konsumentów jest karalne. Przedsiębiorca, który nie przestrzega przepisów będzie mógł zapoznać się z wysokością i sposobem ustalania grożącej mu kary.

Prezes UOKiK jest umocowany do nakładania na nierzetelnych przedsiębiorców kar finansowych. Wynika to z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Kara w wysokości 10% przychodu w roku poprzedzającym grozi za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Idąc naprzeciw nieścisłościom i skomplikowanym procedurom zostały wydane wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych. Wytyczne mają pomóc przede wszystkim przedsiębiorcom. Wstępna informacja o ewentualnej wysokości kary, która może ich spotkać za nie przestrzeganie praw konsumentów może będzie działała odstraszająco. 

Zobacz też: Banki ukarane za naruszanie praw konsumenta

Różne wysokości

W dokumencie można przeczytać m.in. od czego zależna będzie wysokość kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Różnice wynikają głównie ze stopnia naruszenia i od tego na jakim etapie zawierania umowy doszło do naruszenia prawa. Najsurowsze sankcje finansowe spotkają przedsiębiorców, którzy działają bezprawnie już w trakcie wykonywania umowy. W przypadku stosowania niedozwolonych postanowień umownych wpisanych już do Rejestru klauzul niedozwolonych, wysokość kary będzie zależna od dwóch czynników: od stopnia szkodliwości i okresu stosowania zakazanych klauzul.

Okoliczności łagodzące 

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wskazuje maksymalną karę za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK wydając decyzje o ukaraniu przedsiębiorcy może wziąć pod uwagę zarówno okoliczności łagodzące, jak i obciążające. Trzeba mieć bowiem na względzie, że różne działania i zachowania przedsiębiorcy mogą wpłynąć albo na obniżenie albo na podwyższenie sankcji finansowej. Dlatego też istotne jest to czy przedsiębiorca zaprzestał praktyki przed wszczęciem postępowania, współdziałał z Prezesem UOKiK czy też działał umyślnie, naruszenia prawa z jego strony nie były jednorazowe i dopuszczał się ich ponownie, oraz otrzymał znaczne korzyści osiągnięte w nieuczciwy sposób.

Zobacz też: pełny tekst wyjaśnień w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Źródło: UOKiK

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama