| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszasz prawa konsumentów – zostaniesz ukarany

Naruszanie zbiorowych praw konsumentów jest karalne. Przedsiębiorca, który nie przestrzega przepisów będzie mógł zapoznać się z wysokością i sposobem ustalania grożącej mu kary.

Prezes UOKiK jest umocowany do nakładania na nierzetelnych przedsiębiorców kar finansowych. Wynika to z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Kara w wysokości 10% przychodu w roku poprzedzającym grozi za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Idąc naprzeciw nieścisłościom i skomplikowanym procedurom zostały wydane wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych. Wytyczne mają pomóc przede wszystkim przedsiębiorcom. Wstępna informacja o ewentualnej wysokości kary, która może ich spotkać za nie przestrzeganie praw konsumentów może będzie działała odstraszająco. 

Zobacz też: Banki ukarane za naruszanie praw konsumenta

Różne wysokości

W dokumencie można przeczytać m.in. od czego zależna będzie wysokość kary za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Różnice wynikają głównie ze stopnia naruszenia i od tego na jakim etapie zawierania umowy doszło do naruszenia prawa. Najsurowsze sankcje finansowe spotkają przedsiębiorców, którzy działają bezprawnie już w trakcie wykonywania umowy. W przypadku stosowania niedozwolonych postanowień umownych wpisanych już do Rejestru klauzul niedozwolonych, wysokość kary będzie zależna od dwóch czynników: od stopnia szkodliwości i okresu stosowania zakazanych klauzul.

Okoliczności łagodzące 

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wskazuje maksymalną karę za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Prezes UOKiK wydając decyzje o ukaraniu przedsiębiorcy może wziąć pod uwagę zarówno okoliczności łagodzące, jak i obciążające. Trzeba mieć bowiem na względzie, że różne działania i zachowania przedsiębiorcy mogą wpłynąć albo na obniżenie albo na podwyższenie sankcji finansowej. Dlatego też istotne jest to czy przedsiębiorca zaprzestał praktyki przed wszczęciem postępowania, współdziałał z Prezesem UOKiK czy też działał umyślnie, naruszenia prawa z jego strony nie były jednorazowe i dopuszczał się ich ponownie, oraz otrzymał znaczne korzyści osiągnięte w nieuczciwy sposób.

Zobacz też: pełny tekst wyjaśnień w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Źródło: UOKiK

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »