REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Jakie dokumenty są konieczne do upadłości konsumenckiej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sąd ogłasza upadłość konsumencką na wniosek. Przeważnie składa go sam dłużnik, jednak przepisy Prawa upadłościowego dają taką możliwość również jego wierzycielowi. W każdym razie podstawowym celem wniosku o ogłoszenie upadłości jest wykazanie, że w realiach konkretnej sprawy można ogłosić upadłość konsumencką, a więc m.in., że konsument popadł w stan niewypłacalności. Założenie to przekłada się na samą treść wniosku oraz dołączanych do niego dokumentów. Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Co musi zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Zanim konsument przystąpi do przygotowywania wniosku o ogłoszenie swojej upadłości, powinien przeanalizować, czy rzeczywiście jest to postępowanie, które jest najlepszym rozwiązaniem jego problemów. Co prawda w większości przypadków tak jest, to jednak nie należy zapominać, że niekiedy oddłużenie można z powodzeniem osiągnąć innymi metodami. W tym kontekście warto przypomnieć, że upadłość ogłasza się jedynie w stosunku do dłużników – w tym konsumentów – niewypłacalnych, a więc takich, którzy utracili zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ustawodawca domniemuje utratę takiej zdolności, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Jeżeli konsument stał się niewypłacalny, to nigdy nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Co musi on zawierać? 

REKLAMA

Zgodnie z art. 4912 ust. 4 wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien zawierać:

  • Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres oraz numer PESEL dłużnika, a jeżeli dłużnik nie posiada numeru PESEL - inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
  • NIP dłużnika, jeżeli dłużnik miał taki numer w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku;
  • Wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
  • Wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
  • Aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
  • Spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
  • Spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
  • Listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
  • Informację o osiągniętych przychodach oraz o kosztach poniesionych na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na utrzymaniu dłużnika, w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku;
  • Informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach;
  • Informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł;
  • Oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku.

Oczywiście, aby zebrać dane potrzebna do napisania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a w praktyce do wypełnienia wzoru takiego wniosku, trzeba zapoznać się z szeregiem dokumentów związanych z położeniem dłużnika. Jakie to dokumenty? 

Jakie dokumenty są potrzebne do upadłości konsumenckiej?

Lista dokumentów, jakie trzeba przygotować opracowując wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi zostać dostosowana do okoliczności, w których znalazł się dłużnik. Dlatego można podać jedynie taką listę dokumentów, jakie w praktyce najczęściej kompletuje się przy pisaniu wniosku upadłościowego. Należą do nich:

  • Umowy zawarte z wierzycielami i związane z nimi faktury lub rachunki;
  • Wystosowane przez wierzycieli wezwania do zapłaty;
  • Sądowe nakazy zapłaty oraz wszelkie pisma związane z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym;
  • Wypowiedzenia zawartych umów;
  • Potwierdzenia wpłat na poczet wierzytelności;
  • Zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach;
  • Roczne zeznanie podatkowe;
  • Wydruk z księgi wieczystej – jeżeli konsument posiada nieruchomości.

Zadłużony konsument, który chce ogłosić upadłość konsumencką musi naprawdę dobrze ocenić swoją sytuację prawną i majątkową. Jest to warunek do dobrego przygotowania wniosku upadłościowego, a następnie efektywnego przeprowadzenia samego postępowania. Warto także spojrzeć w przeszłość, zwłaszcza jeżeli konsument prowadził działalność gospodarczą. Wówczas powinien się upewnić, czy na pewno nie widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako aktywny przedsiębiorca. Przygotowując się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dłużnik powinien także powstrzymać się od zaciągania nowych zobowiązań, zwłaszcza o większej wartości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mec. Dariusz Kwiatkowski, Kancelaria Kwiatkowski&Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA