REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej?

Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Jakie dokumenty są konieczne do upadłości konsumenckiej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sąd ogłasza upadłość konsumencką na wniosek. Przeważnie składa go sam dłużnik, jednak przepisy Prawa upadłościowego dają taką możliwość również jego wierzycielowi. W każdym razie podstawowym celem wniosku o ogłoszenie upadłości jest wykazanie, że w realiach konkretnej sprawy można ogłosić upadłość konsumencką, a więc m.in., że konsument popadł w stan niewypłacalności. Założenie to przekłada się na samą treść wniosku oraz dołączanych do niego dokumentów. Jak przygotować się do upadłości konsumenckiej? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?

Co musi zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Zanim konsument przystąpi do przygotowywania wniosku o ogłoszenie swojej upadłości, powinien przeanalizować, czy rzeczywiście jest to postępowanie, które jest najlepszym rozwiązaniem jego problemów. Co prawda w większości przypadków tak jest, to jednak nie należy zapominać, że niekiedy oddłużenie można z powodzeniem osiągnąć innymi metodami. W tym kontekście warto przypomnieć, że upadłość ogłasza się jedynie w stosunku do dłużników – w tym konsumentów – niewypłacalnych, a więc takich, którzy utracili zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Ustawodawca domniemuje utratę takiej zdolności, gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Jeżeli konsument stał się niewypłacalny, to nigdy nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Co musi on zawierać? 

REKLAMA

Zgodnie z art. 4912 ust. 4 wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien zawierać:

 • Imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, adres oraz numer PESEL dłużnika, a jeżeli dłużnik nie posiada numeru PESEL - inne dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację;
 • NIP dłużnika, jeżeli dłużnik miał taki numer w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku;
 • Wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika;
 • Wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie;
 • Aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników;
 • Spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty;
 • Spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania;
 • Listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych;
 • Informację o osiągniętych przychodach oraz o kosztach poniesionych na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na utrzymaniu dłużnika, w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku;
 • Informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach;
 • Informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł;
 • Oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku.

Oczywiście, aby zebrać dane potrzebna do napisania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, a w praktyce do wypełnienia wzoru takiego wniosku, trzeba zapoznać się z szeregiem dokumentów związanych z położeniem dłużnika. Jakie to dokumenty? 

Jakie dokumenty są potrzebne do upadłości konsumenckiej?

Lista dokumentów, jakie trzeba przygotować opracowując wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musi zostać dostosowana do okoliczności, w których znalazł się dłużnik. Dlatego można podać jedynie taką listę dokumentów, jakie w praktyce najczęściej kompletuje się przy pisaniu wniosku upadłościowego. Należą do nich:

 • Umowy zawarte z wierzycielami i związane z nimi faktury lub rachunki;
 • Wystosowane przez wierzycieli wezwania do zapłaty;
 • Sądowe nakazy zapłaty oraz wszelkie pisma związane z prowadzonym przez komornika postępowaniem egzekucyjnym;
 • Wypowiedzenia zawartych umów;
 • Potwierdzenia wpłat na poczet wierzytelności;
 • Zaświadczenie od pracodawcy o zarobkach;
 • Roczne zeznanie podatkowe;
 • Wydruk z księgi wieczystej – jeżeli konsument posiada nieruchomości.

Zadłużony konsument, który chce ogłosić upadłość konsumencką musi naprawdę dobrze ocenić swoją sytuację prawną i majątkową. Jest to warunek do dobrego przygotowania wniosku upadłościowego, a następnie efektywnego przeprowadzenia samego postępowania. Warto także spojrzeć w przeszłość, zwłaszcza jeżeli konsument prowadził działalność gospodarczą. Wówczas powinien się upewnić, czy na pewno nie widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jako aktywny przedsiębiorca. Przygotowując się do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, dłużnik powinien także powstrzymać się od zaciągania nowych zobowiązań, zwłaszcza o większej wartości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mec. Dariusz Kwiatkowski, Kancelaria Kwiatkowski&Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: wypłaty od 1 lipca 2025 r. Najpierw 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA