REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?

Upadłość konsumencka - od czego zależy tryb postępowania?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka może toczyć się w trybie uproszczonym i zwykłym, w którym odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące upadłości przedsiębiorców. Konsument nie ma wpływu na wybór trybu. Decyzję w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, który ma obowiązek kierowania się przepisy Prawa upadłościowego. Jednak trzeba pamiętać, że przesłanki stosowania trybu zwykłego upadłości konsumenckiej zostały zredagowane w sposób umożliwiający ich różnorodną interpretację. Jednak zawsze procedowanie upadłości konsumenckiej w tym trybie jest rozwiązaniem wyjątkowym, stosowanym do trudnych i rozbudowanych spraw.

Tryby upadłości konsumenckiej

Zgodnie z art. 4911 § 2 Prawa upadłościowego w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości sąd może postanowić, że postępowanie upadłościowe wobec konsumenta będzie toczyć się zgodnie z przepisami dotyczącymi upadłości przedsiębiorców. Na podstawie tego przepisu wyróżnia się dwa tryby upadłości konsumenckiej:
• uproszczony, a więc uregulowany w art. 4911-49138 Prawa upadłościowego, które są dedykowane jedynie upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli konsumentów,
• zwykły, czyli wzorowany na upadłości przedsiębiorców i bardziej rozbudowany w stosunku do „standardowej” upadłości konsumenckiej.

REKLAMA

Warto pamiętać, że do zmiany trybu postępowania z uproszczonego na zwykły może dojść nawet w trakcie procedury upadłościowej, a więc już po ogłoszeniu upadłości konsumenta.

Tryb zwykły może zostać zastosowany w upadłości konsumenckiej, gdy:
• jest to uzasadnione znacznym rozmiarem majątku dłużnika, 
• znaczną liczbą wierzycieli, 
• innymi uzasadnionymi przewidywaniami co do zwiększonego stopnia skomplikowania postępowania.

Od kogo zależy tryb upadłości konsumenckiej?

REKLAMA

Zadłużony konsument, który chce ogłosić swoją upadłość nie ma wpływu na to, w którym z trybów będzie toczyć się jego postępowanie upadłościowe. Decyzje w tym zakresie podejmuje sąd upadłościowy, jednak na postanowienie o prowadzeniu postępowania upadłościowego zgodnie z przepisami części pierwszej Prawa upadłościowego – a więc w trybie zwykłym – przysługuje zażalenie.

Oczywiście sąd przekazując upadłość konsumencką do trybu zwykłego ma obowiązek kierować się wskazanymi powyżej przesłankami. Jednak trudno nie zauważyć, że zostały one skatalogowane przez ustawodawcę w sposób dającymi sądowi dużą elastyczność. Przy czym nigdy elastyczność ta nie powinna przechodzić w arbitralność czy dowolność w podejmowaniu decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy upadłość konsumencka toczy się tak, jak upadłość przedsiębiorcy?

REKLAMA

W praktyce tryb zwykły upadłości konsumenckiej stosuje się w przypadku postępowań dotyczących wierzytelności o dużej wartości, bądź w przypadku, gdy wysoką wartość przedstawia majątek dłużnika, którego upadłość ma zostać ogłoszona. Niebagatelne znaczenie przy ocenie dopuszczalności procedowania upadłości konsumenckiej w trybie zwykłym na zestawienie wartości wierzytelności i majątku danego konsumenta z przeciętnymi wartościami zadłużenia i majątku występującymi w upadłościach konsumenckich. Przeważnie w omawianym tu trybie prowadzi się upadłość konsumencką byłych przedsiębiorców lub wspólników spółek prawa handlowego.

Jednocześnie stosowanie zwykłego trybu upadłości konsumenckiej powinno być traktowane jako wyjątek od reguły. Standardowym rozwiązaniem jest procedowanie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w trybie zwykłym. Tym samym niedopuszczalne jest zakładanie z góry, że – przykładowo – upadłość konsumencką byłego przedsiębiorcy należy przeprowadzić w trybie zwykłym. Wszystko zależy od okoliczności konkretnego przypadku, a zwłaszcza sytuacji dłużnika i wierzycieli, oraz od ich oceny z punktu widzenia przepisów Prawa upadłościowego.

Konsument, który nie zgadza się z decyzją sądu dotyczącą skierowania jego sprawy upadłościowej do trybu zwykłego, powinien skorzystać z prawa zaskarżenia postanowienia sądu. Składając zależenie w tym zakresie należy wskazać na wszelkie argumenty uzasadniające procedowanie upadłości konsumenckiej w sposób uproszczony.

Mec. Dariusz Kwiatkowski, Kancelaria Kwiatkowski&Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA