Które przesyłki może doręczać tylko Poczta Polska?
![Prawo pocztowe wyróżnia operatorów pocztowych i publicznych.](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nNi5pbmZ/vci5wbC9wL19maWxlcy85MTAwMC/9zaHV0dGVyc3RvY2tfNDc1MDc3M/TNfNzY2NTcuanBnIiwidyI6NTAwfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku doręczania pism przez organy administracji publicznej m.in. Urzędy Skarbowe, przepisy stanowią, że muszą być doręczane przez pocztę. Dodatkowo korespondencja od tychże organów doręczana jest do adresata za potwierdzeniem odbioru.
REKLAMA
Poczta Polska
Istnieją pewne kontrowersje dotyczące definicji poczty. Ponieważ Prawo pocztowe rozróżnia operatorów pocztowych i operatorów publicznych. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy doręczenie pism przez pocztę obejmuje swoim zakresem doręczenie przez operatora pocztowego, który nie jest operatorem publicznym.
W tym miejscu należy wyjaśnić, że na operatora publicznego wyznaczona został Poczta Polska. Na tej podstawie ma ona prawo wyłączności do świadczenia usług pocztowych, których granica wagowa wynosi 50 g. i polegają one na:
1. przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie krajowym:
- przesyłek z korespondencją,
- przesyłek reklamowych,
- przesyłek innych niż wymienione powyżej, nadanych w sposób uniemożliwiający sprawdzenie zawartości o masie nieprzekraczającej 50 g;
2. przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie zagranicznym przesyłek o masie nieprzekraczającej 50 g;
3. przyjmowaniu i doręczaniu w obrocie krajowymi zagranicznym przesyłek z korespondencją, jeżeli podczas procesu przyjmowania lub doręczania stają się one przesyłkami o masie nieprzekraczającej 50 g.
Zobacz również: Czy partner może odebrać korespondencję
REKLAMA
Jeżeli mówimy o doręczaniu pism przez urzędy państwowe to są to tzw. przesyłki z korespondencją. Jest to informacja utrwalona na dowolnym nośniku fizycznym w tym utrwaloną pismem wypukłym, opatrzoną przez nadawcę adresem, z wyłączeniem książek, katalogów, dzienników i czasopism. Przesyłki z korespondencją o masie, która nie przekracza 50 g. przysługuje wyłącznie Poczcie Polskiej. Jednakże przepisy nie są aż tak rygorystyczne. Bowiem każdy operator pocztowy, który nie jest Pocztą Polską może przyjmować, przemieszczać i doręczać w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłki z korespondencją, pod warunkiem, że te, których masa nie przekracza 50 g. Operator ten ma obowiązek pobierania opłat nie niższych niż dwu i półkrotność opłaty za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki listowej odpowiednio w obrocie krajowym i zagranicznym, stanowiącej przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych Poczty Polskiej.
Zarówno Poczta Polska, jaki i inni operatorzy pocztowi mogą stosować ”doręczenia przez pocztę”. Jednakże w przypadku przesyłek, których waga nie przekracza 50 g. opłaty za doręczenie przez przedsiębiorcę, który nie jest operatorem publicznym jest wyższa.
Bardzo ważną kwestią jest również termin. Przepisy stanowią, że termin jest zachowany jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Takiego zastrzeżenia nie ma dla korespondencji wysłanych za pośrednictwem innych operatorów pocztowych. Ma to istotne znaczenie np. w przypadku wysyłania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe.
Zobacz serwis: Konsument - usługi
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
![certificate](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9zdGF0a/WMtaW5mb3JwbC5pbmZvci5wbC/9pbWFnZXMvY2VydGlmaWNhdGV/fbWluLjEyZGFhMGNlLnBuZyJ9.jpg)
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat