REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są prawa pacjenta?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
prawa pacjenta
prawa pacjenta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pacjentowi w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej przysługują liczne prawa. Nie każdy jednak ma świadomość dokładnie jakie. Przypominamy. 
rozwiń >

Kto może korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych mówi o tym, że zgodnie z Konstytucją RP każdy obywatel, bez względu na sytuację materialną powinien mieć dostęp do pewnych świadczeń zdrowotnych. Niektóre grupy są uprzywilejowane: dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. 

REKLAMA

Większość Polaków podlega pod ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Obowiązkowe składki pobiera ZUS i KRUS. Można się ubezpieczyć również dobrowolnie. 

Kto ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej? 

 • osoby ubezpieczone - składkę opłaca odpowiedni podmiot lub one same, 
 • bliscy osób ubezpieczonych (dzieci, małżonkowie, rodzice, wnuki) – osoby nieubezpieczone można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • dzieci jeśli:
  • mają polskie obywatelstwo
  • nie mogą ich zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ich rodzice (lub inni prawni opiekunowie) ani dziadkowie.
 • kobiety w okresie ciąży, porodu i w połogu (do sześciu tygodni po porodzie), które nie są zgłoszone do ubezpieczenia, jeśli:
  • mają polskie obywatelstwo
  • stale mieszkają w Polsce.
 • osoby pozbawione wolności oraz cudzoziemcy przebywający w strzeżonym ośrodku lub oczekujący w areszcie na deportację.
 • Dodatkowo, z uwagi na okoliczności związane ze stanem zdrowia:
  • osoby, które mogły być narażone na choroby zakaźne takie jak np. cholera, czerwonka, dur brzuszny itp. lub zaraziły się nimi
  • uzależnieni od alkoholu i od narkotyków w zakresie leczenia odwykowego
  • chorzy psychicznie i upośledzeni umysłowo w zakresie leczenia psychiatrycznego
 • Osoby objęte uprawnieniami szczególnymi z uwagi na stan zdrowia, zasługi dla kraju itp.
Ważne

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia każdej osobie - bez wglądu na to, czy jest ubezpieczona - przysługuje prawo do natychmiastowej pomocy medycznej. Czasem ta pomoc może być odpłatna.

Prawa pacjenta - informacja o stanie zdrowia 

Pacjent od ukończenia 16 r.ż. ma prawo do pełnej informacji o stanie swojego zdrowia udzielonej zrozumiałym językiem. Ponadto lekarz ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwościach dalszej diagnozy, leczenia, ewentualnej rehabilitacji czy zmiany trybu życia. Jeśli pacjent jest przygotowywany do zabiegu ma prawo oczekiwać pełnych informacji dotyczących przebiegu operacji, późniejszej rekonwalescencji, ewentualnych powikłań itd. W przypadku, gdy zabieg były płatny w całości lub częściowo, lekarz musi również poinformować o tym pacjenta. 

Pacjent, który przeszedł operację ma prawo do rozmowy z lekarzem, który ja przeprowadzał (nie tylko z dyżurnym). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie informacje udzielane przez lekarza czy pielęgniarkę powinny być wyczerpujące i zrozumiałe dla pacjenta, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości pacjent ma prawo pytać o wszystko, do momentu, aż informacje nie staną się klarowne. 

Ważne

W przypadku, gdy pacjent nie chce znać informacji o sowim stanie zdrowia - ma do tego prawo (trzeba wówczas uprzedzić lekarza). Można zrezygnować zarówno z niektórych informacji, jak i z wszystkich. 

Pacjent ma również prawo do decydowania, komu mogą być udzielane informacje o stanie jego zdrowia. 

Prawa pacjenta - zgoda lub brak zgody na udzielenie świadczenia 

Po uzyskaniu informacji o stanie swojego zdrowia pacjent ma prawo wyrazić zgodę lub nie zgodzić się na udzielenia świadczenia. W przypadku zabiegu operacyjnego lub diagnostyki podwyższonego ryzyka zgoda lub jej brak musi być wyrażona na piśmie. W pozostałych przypadkach może być to deklaracja ustna. 

Od tej sytuacji są wyjątki. Zabiegi medyczne wbrew woli pacjenta są udzielane:

 • podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym, jeśli zachowanie pacjenta zagraża bezpośrednio jego życiu lub zdrowiu (np. próba samobójcza), życiu lub zdrowiu innych osób (np. atak agresji),
 • pacjentom przymusowego leczenia odwykowego,
 • pacjentom chorym na niektóre choroby zakaźne (np. gruźlica, dur brzuszny).

Prawa pacjenta - tajemnica lekarska 

Pacjent ma prawo do tego, aby informacja o jego stanie zdrowia czy sposobach leczenia nie była przekazywana innym osobom. Ta zasada ma wyjątki na przykład gdy konieczne jest udzielenie informacji pielęgniarkom czy lekarzom asystującym - w przypadku udzielania pomocy medycznej jak również, gdy zachowanie tajemnicy może zagrażać zdrowiu pacjenta lub innych osób.

Tajemnica lekarska obowiązuje również po śmierci pacjenta. 

Prawa pacjenta - dodatkowa opinia lekarza, dokumentacja medyczna 

REKLAMA

Pacjent nie musi zgadzać się z opinią lub orzeczeniem wystawionymi przez lekarza, np. w przypadku zaświadczenia o braku przeciwwskazań do korzystania z określonego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku. Gdy nie ma odrębnej procedury odwoławczej, pacjent może wnieść sprzeciw do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta.

Pacjent może wymagać również, aby lekarz zasięgnął opinii drugiego lekarza lub nawet zwołał konsylium lekarskie, gdy ma wątpliwości odnośnie do diagnozy lub sposobu leczenia. Lekarz nie musi się na to godzić, jeśli uzna, ze nie ma takiej potrzeby, powinien to jednak odnotować w dokumentacji medycznej. 

Na każdym etapie swojego leczenia jak również poza nim pacjent ma prawo do wglądu do swojej dokumentacji medycznej, może zażądać wyciągu, kopii, odpisu, informacji na maila. Również osoba upoważniona przez pacjenta ma prawo do tych dokumentów. 

Prawa pacjenta - towarzystwo i opieka duszpasterska 

Pacjent ma prawo do bezpłatnej opieki duszpasterskiej swojego wyznania w placówce, w której przebywa. Ma również prawo odmówić wizyt duchownego podczas pobytu w szpitalu. 

Pacjentowi, jeśli nie jest to ograniczone ze względu na bezpieczeństwo, podczas konsultacji czy porady może towarzyszyć bliska osoba. Placówka powinna zapewnić również możliwość kontaktu z bliskimi. 

Prawa pacjenta - poszanowanie intymności i leczenie bólu 

Poszanowanie godności i intymności to kolejne z praw pacjenta. Pacjent musi wyrazić zgodę na uczestnictwo innych osób, w tym innych lekarzy czy studentów medycyny podczas konsultacji czy zabiegu. Musi mieć również zagwarantowaną możliwość przygotowania się do badania albo zabiegu w osłoniętym miejscu jak również może oczekiwać, że lekarz nie będzie zadawał intymnych pytań czy omawiał choroby w obecności innych pacjentów. 

Lekarz czy pielęgniarka nie mogą odmówić pacjentowi środków przeciwbólowych. 

Prawa pacjenta - prawo do skargi 

W przypadku niewłaściwego potraktowania lub złamania praw, pacjent ma również prawo do skargi. Jak to się odbywa pisaliśmy w artykule poniżej:

Zobacz także: Świadczenia z ZUS dla chorych na raka. Jak otrzymać rentę onkologiczną?
Czas na rewolucję w polskiej służbie zdrowia

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA