reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Transport sanitarny

Transport sanitarny

Zdarza się często, że pacjent u którego zdiagnozowano poważną dolegliwość otrzymuje od lekarza prowadzącego skierowanie na badanie, które może zostać wykonane jedynie w specjalistycznym podmiocie leczniczym, dysponującym odpowiednim sprzętem, lecz oddalonym od miejsca pobytu pacjenta. Dowóz pacjenta, ze względu na jego stan zdrowia wymaga skorzystania z transportu sanitarnego, na który jednak lekarze nie zawsze chcą wypisać zlecenie. Czy słusznie?

Przejazd środkami transportu sanitarnego finansowany jest w 40% ze środków publicznych w przypadku:

 1. chorób krwi i narządów krwiotwórczych;
 2. chorób nowotworowych;
 3. chorób oczu;
 4. chorób przemiany materii;
 5. chorób psychicznych i zaburzeń zachowania;
 6. chorób skóry i tkanki podskórnej;
 7. chorób układu;
 8. chorób układu moczowo-płciowego;
 9. chorób układu nerwowego;
 10. chorób układu ruchu;
 11. chorób układu trawiennego;
 12. chorób układu oddechowego;
 13. chorób układu wydzielania wewnętrznego;
 14. chorób zakaźnych i pasożytniczych;
 15. urazów i zatruć;
 16. wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosowych.

Na podstawie § 4 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016, poz. 86) pacjent uprawniony do skorzystania z częściowo odpłatnego transportu sanitarnego, poza wymienionym wyżej schorzeniem powinien być zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale jednocześnie jego stan zdrowia przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz także: Konsument i umowy

Zasady świadczenia transportu sanitarnego

Szczegółowe warunki realizacji umowy dot. transportu sanitarnego określa Zarządzenie Nr 65/2016/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 czerwca 2016 roku w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny. Zostały w nim wskazane warunki w jakich usługa transportu sanitarnego może być realizowana.

W razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia dziecka od jego urodzenia do ukończenia 4. tygodnia życia, a w przypadkach uzasadnionych medycznie – do końca pierwszego roku życia zdrowia dziecka, bezpłatny transport sanitarny, przy użyciu zestawu inkubatora transportowego przysługuje w szczególności w następujących stanach chorobowych:

 1. niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
 2. niewydolność układu krążenia;
 3. stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
 4. inne (np. drgawki, niska waga urodzeniowa).

Ponadto dzieciom do pierwszego roku życia przysługuje także transport sanitarny w szczególności w przypadkach:

 1. konieczności niezwłocznego wykonania zabiegu w innym podmiocie leczniczym – transport na zlecenie świadczeniodawcy, u którego hospitalizowane jest dziecko;
 2. konieczności kontynuacji leczenia w innym podmiocie leczniczym – transport dziecka chorego odpowiednio do lub z ośrodka referencyjnego znajdującego się w rejonie lub poza rejonem działania, na podstawie zlecenia świadczeniodawcy, u którego jest hospitalizowane dziecko.

Trzeba mieć na uwadze, że wskazane wyżej katalogi nie mają charakteru zamkniętego, tak więc mogą zdarzyć się inne stany chorobowe uzasadniające korzystanie z transportu sanitarnego.

Transportu sanitarnego nie wykonują zespoły ratownictwa medycznego, które zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2016, poz. 1868, z późn. zm.) udzielają świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Co zatem powinien zrobić pacjent, któremu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (felczer) odmawia zorganizowania bezpłatnego transportu sanitarnego? Przepisy dot. transportu sanitarnego są dość skomplikowane i w praktyce budzą wiele wątpliwości. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu wyjaśnienia spornej sprawy, bądź też złożenia skargi.

Autorka: Ewa Bem – wspólnik i radca prawny w Kancelarii Bem & Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zdjęcia

Transport sanitarny /Fot. Fotolia
Transport sanitarny /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama