REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Osoba niezdolna do pracy

Przemysław Milczek
Osoba niezdolna do pracy - całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej.
Osoba niezdolna do pracy - całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie o niezdolności do pracy jest warunkiem niezbędnym do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest ono wydawane przez uprawnionego lekarza orzecznika.

Niezdolność do pracy

Za osobę niezdolną do pracy jest uznawany ktoś, kto całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej w wyniku naruszenia sprawności organizmu. Osoba taka nie może rokować zdolności do pracy nawet po przekwalifikowaniu.

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę na rozróżnienie na osoby całkowicie i częściowo niezdolne do pracy. Do pierwszej grupy są zaliczani ci, którzy stracili zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, do drugiej te osoby, które w znacznym stopniu utraciły zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Orzeczenie o niezdolności do pracy jest jednym z warunków otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Oceny tego czy dana osoba jest niezdolna do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Określa on stopień niezdolności, a także datę jej powstania, przewidywalny czas trwania, związek przyczynowy z określonymi wydarzeniami, a także celowość przekwalifikowania zawodowego. Bada on również przewidywalny okres niezdolności do samotnej egzystencji.

Zobacz też: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie

W ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia można zakwestionować orzeczenie wnosząc wobec niego sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Termin ten może być w uzasadnionych przypadkach przywrócony. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Wniosek

Orzeczenie takie może być wydane na podstawie wniosku odpowiedniej komórki organizacyjnej ZUS lub innego właściwego organu. Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko, datę urodzenia, numery PESEL i NIP, a także cel orzeczenia i okoliczności, jakie należy ustalić. Dołącza się do niego zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba, w stosunku, do której ma być wydane orzeczenie. Nie może być ono wystawione wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. Oprócz tego do wniosku dodaje się wyniki wywiadu zawodowego, dotyczącego charakteru pracy i dokumentację medyczną i rentową, a także inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia.

Orzekanie

Następnie osoba, której dotyczy orzeczenie jest kierowana przez odział ZUS na odpowiednie badania w wyznaczonym terminie. Można go przesunąć, ale drugie niestawienie się na badanie bez uzasadnionej przyczyny skutkuje odstąpieniem od załatwienia sprawy. Orzeczenie jest wydawane na podstawie badań lekarza orzecznika lub dostarczonej dokumentacji. Lekarz orzecznik może uzupełnić dokumentację o inne badania przeprowadzone przez odpowiednich specjalistów. Jest on związany decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie stwierdzenia choroby zawodowej, ustaleniami starosty o braku możliwości przekwalifikowania zawodowego, oraz orzeczeniem jednostek uprawnionych do oceny zdolności fizycznych i psychicznych pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego.

Zobacz też serwis: Renta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA