Renta po śmierci osoby bliskiej
30 kwi 2020
Jeżeli przyczyną śmierci bliskiego był wypadek drogowy lub błąd popełniony przez personel medyczny bądź jeżeli śmierć nastąpiła wskutek wypadku przy pracy lub innego zdarzenia, które doprowadziło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, prawdopodobnie będziemy mogli żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty odszkodowawczej. Kto jest uprawniony do renty odszkodowawczej? Jak ustalić wysokość takiej renty?
Senior przekazuje mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią - jak go chronić?
31 sty 2020
Senior, który ma na celu zapewnienie sobie dostatecznych środków do życia, może przekazać mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią. Jak chronić go przed nieuczciwymi firmami?
Rodzaje rent – na jaką pomoc może liczyć senior?
30 paź 2019
Dla wielu seniorów renta stanowi główną pomoc finansową. Świadczenia te przyznaje się z powodu niezdolności do pracy lub śmierci osoby bliskiej. Na jakie renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć osoby starsze?
Dodatek pieniężny do renty inwalidzkiej
14 paź 2019
Inwalidzi wojenni, którym przysługuje renta inwalidzka, od maja 2019 r. otrzymują dodatek pieniężny. Nowy dodatek dla kombatantów podlega corocznej waloryzacji. Jaka jest kwota dodatku pieniężnego dla inwalidów wojennych?
Renta rodzinna 2012
08 lut 2012
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?
Renty rodzinne-dla kogo?
05 lis 2011
Podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej po śmierci małżonka do ustawowego wieku emerytalnego oraz pozostawienie prawa do okresowej renty dla osób, które nie mają źródeł utrzymania - proponuje PKPP Lewiatan w „Białej Księdze", która zawiera rekomendacje dla nowego rządu.
Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?
14 mar 2011
W sprawach z zakresu rent i emerytur możemy wnieść odwołanie do sądu. Warto wiedzieć jaki sąd jest właściwy, w jakiej formie i terminie można złożyć odwołanie?
Jakie mogę otrzymać dodatki do renty?
14 mar 2011
Dodatki to renty to: dodatek pielęgnacyjny, kombatancki, ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych - sprawdź czy i na jakie dodatki do renty możesz liczyć.
Kwoty najniższych rent i emerytur od 1 marca 2011
28 lut 2011
Od 1 marca 2011 r. zmieniają się kwoty najniższych emerytur i rent. Poniżej publikujemy wysokość poszczególnych świadczeń.
Czym jest renta dożywotnia?
22 lut 2011
Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Renta jest zbliżona do hipoteki odwróconej jednak możemy zauważyć znaczące różnice.
Osoba niezdolna do pracy
01 gru 2010
Orzeczenie o niezdolności do pracy jest warunkiem niezbędnym do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest ono wydawane przez uprawnionego lekarza orzecznika.
Okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty
16 sie 2010
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy.
Jakie okresy uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty?
16 sie 2010
Jeżeli okresy przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty zbiegają się w czasie, uwzględnia się tylko jeden okres, ten najbardziej korzystny
Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych
16 sie 2010
Organem orzekającym o niezdolności do pracy w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu, natomiast nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.
Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy
16 sie 2010
Niezdolność do pracy jest orzekana tylko na czas określony, nie dłuższy niż 5 lat. Jej orzeczenie na dłużej jest możliwe tylko gdy według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.
Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy
16 sie 2010
Nadzór nad wykonywaniem orzekania o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie, Prezes Zakładu wykonuje za pośrednictwem naczelnego lekarza Zakładu.
Niestawiennictwo osoby a wydanie orzeczenie o przyznaniu renty
16 sie 2010
Niestawiennictwo osoby na badaniu lub obserwacji (bez usprawiedliwionej przyczyny) powoduje wyznaczenie nowego terminu. Kolejne niestawiennictwo skutkuje odstąpieniem od postępowania w sprawie przyznania renty.
Okresy nieskładkowe
16 sie 2010
Okresy nieskładkowe są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty. Wyszczególnia je Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Okresy składkowe
16 sie 2010
Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się m.in. okresy składkowe i nieskładkowe, o którym mowa w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wniosek o wydanie orzeczenia przez lekarza orzecznika
16 sie 2010
Lekarz orzecznik wydaje orzeczenie o niezdolności do pracy, na wniosek właściwej komórki organizacyjnej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w sprawach świadczeń wypłacanych przez Zakład oraz innych podmiotów w sprawach należących do ich właściwości.
Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?
16 sie 2010
Postępowanie orzecznicze jest dwuinstancyjne. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, zaś w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu.
Czym jest niezdolność do pracy?
16 sie 2010
Pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w Ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nadzór nad wykonywaniem orzecznictwa o niezdolności do pracy sprawuje Prezes Zakładu.
Wysokość renty
16 sie 2010
Jeżeli niezdolność do pracy jest trwała, osobie przysługuje renta stała, zaś w przypadku gdy niezdolność do pracy jest określona ubezpieczonemu przysługuje renta okresowa.