Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

REKLAMA
REKLAMA
Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.
Tak wynika z informacji przekazanych portalowi Infor.pl przez wydział prasowy resortu rodziny. Zapytaliśmy o to czy w ministerstwie toczą się prace legislacyjne nad wprowadzeniem nowego świadczenia, a jeśli tak, to kiedy można się spodziewać wejścia w życie takich zmian.
REKLAMA
Odpowiedź MRPiPS
„Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało założenia projektu ustawy przewidującej wprowadzenie dodatku dopełniającego dla osób pobierających rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz dla osób z orzeczoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Wniosek o ujęcie tego projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został już złożony. Obecnie prowadzone są uzgodnienia z Ministerstwem Finansów oraz analiza skutków finansowych proponowanego rozwiązania, zgodnie z decyzją Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dalsze prace legislacyjne będą mogły zostać podjęte po zakończeniu tych analiz. Na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie konkretnego terminu wejścia w życie projektowanych przepisów” – czytamy w odpowiedzi udzielonej 17 lipca 2025 r.
Początkowe plany
Zapowiedź kolejnego dodatku dla rencistów pojawiła się już podczas prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o rencie socjalnej. Początkowo rząd planował, aby dodatkowe świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zarówno na rencie socjalnej, jak i na rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy były wypłacane już od 1 stycznia 2025 r.
Pisaliśmy o tym w artykule pt. W 2025 r. 2 nowe dodatki do rent dla osób niepełnosprawnych z odpowiednim orzeczeniem? MRPiPS pracuje nad zmianami
Dla kogo dodatek do renty socjalnej?
Ostatecznie dodatek dopełniający osobie uprawnionej do renty socjalnej, będącej całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca od maja, z wyrównaniem od stycznia 2025. Początkowo dodatek wynosił 2520 zł, a po marcowej waloryzacji kwota ta wzrosła do 2610,72 zł. Od dodatku dopełniającego – podobnie jak w przypadku renty socjalnej – odlicza się składkę na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy. Dodatek nie podlega zwolnieniu z egzekucji komorniczej i mają do niego zastosowanie tzw. limity dorabiania.
Z kolei prace nad wprowadzeniem nowego świadczenia osobom pobierającym renty chorobowe nie zostały ukończone. O ewentualnych kolejnych krokach będziemy informowali na bieżąco.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA