Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ulgi dla seniora 2023. Lista
Ulgi dla seniora 2023. Lista
Shutterstock

Ulgi dla seniora to temat obejmujący swym zasięgiem dużą część naszego społeczeństwa. Niestety wielu seniorów nie zna swoich praw. Poniżej przedstawiamy listę, która umożliwi zachowanie w portfelu większej sumy pieniędzy. 

rozwiń >

Ulgi dla seniora 2023. Oto lista!

PIT-0  dla seniora

PIT-0 dla seniora, czyli ulga dla pracującego seniora, jest przeznaczony dla osób starszych, które osiągnęły wiek emerytalny – kobiety 60 lat, mężczyźni 65 – jednak nie korzystają z tego świadczenia i pozostają aktywni zawodowo. Czyli nie pobierają emerytury, renty, bądź innych świadczeń równorzędnych.

Przychody zwolnione z podatku PIT w ramach ulgi dla pracujących seniorów to kwota 85 528 zł rocznie. Dodatkowo, osoby rozliczające się według skali podatkowej mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Dla nich łączna kwota pomocy wynosi 115 528 zł. 

Zwolnienie z podatku PIT dla seniora dotyczy przychodów z pracy na etacie, z umów zlecenia, zasiłków macierzyńskich oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, stawką 5 proc., a także ryczałtem.  Warunkiem obligatoryjnym do skorzystania z tego upustu jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu z tytułu pobierania wynagrodzenia.

Chcąc skorzystać z PIT-0 dla seniora należy: po pierwsze złożyć pracodawcy oświadczenie o skorzystaniu z ulgi dla seniora (na PIT-2), a kolejno w rocznym zeznaniu podatkowym wskazać kwotę wolną od podatku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ważne

Jest to ulga tylko i wyłączenie dla seniorów, którzy całkowicie zrezygnowali z pobierania emerytury, mimo osiągniętego wieku emerytalnego, a nie dla emerytów dorabiających do pobieranego świadczenia.

Możliwość dorobienia do renty i emerytury bez jej utraty

Seniorzy pobierający rentę lub emeryturę, którzy jeszcze nie ukończyli powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego w Polsce, czyli pobierają tzw. wcześniejszą emeryturę, mogą uzyskać dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy bez utraty tego świadczenia. Obowiązują jednak limity. 

Od 1 marca 2023 można dorobić do renty 4713,50 zł brutto. Jeśli miesięczny zarobek zmieści się w tym limicie, to renta nie ulegnie żadnemu zmniejszeniu. 

Przekroczenie kwoty 4713,50 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia. Jeśli wysokość pensji przekroczy wartość 8753,60 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to wypłata świadczenia zostanie zawieszona. 

Emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez limitów.

 

Ulga na leki dla seniorów

Skorzystanie z ulgi na leki przez seniora jest możliwe w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki niej może on skorzystać z odliczenia od podatku dochodowego (PIT) w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł - jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Zatem odliczyć można nadwyżkę poniesionej kwoty w wysokości 100 zł w danym miesiącu. Przykładowo płacąc za leki w grudniu 2022 roku kwotę 190 zł, można skorzystać z odliczenia 90 zł. 

 

Ulga na leki przysługuje osobie posiadającej:

- rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, 

- rentę szkoleniową, 

- rentę socjalną, 

- orzeczenie jednego z trzech stopni niepełnosprawności, 

- orzeczenie niepełnosprawności dla osób do 16. Roku życia z tytułu odrębnych przepisów, 

- orzeczenie niepełnosprawności na podstawie przepisów obowiązujących przed 1998 r. 

 

Chcąc skorzystać z ulgi na leki należy zachować  faktury i paragony za wykupione lekarstwa, a także kopię recept wystawionych przez specjalistę, bądź posiadać od niego zaświadczenie o konieczności zażywania leków. 

Odliczeń wydatków na lekarstwa można dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym: PIT-37, PIT-36, PIT-28. Wówczas należy do nich załączyć PIT/0.

Ważne

 

Senior, który nie spełnia żadnego z powyższych warunków, a ma na swoim utrzymaniu osobę, która go spełnia, np. posiada orzeczenie o niepełnosprawności, można skorzystać z ulgi na leki!

Bezpłatne leki dla seniora 75+

100% ulgi na leki obejmuje osoby, które ukończyły 75 lat i są objęte ubezpieczeniem społeczny. Przysługują one od dnia osiągnięcia tego wieku. Ulgą są objęte leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Muszę one jednak zostać przypisane na receptę, na której lekarz umieszcza literę S w polu pt. „kod uprawnień dodatkowych”

Listę leków refundowanych w 100 procentach dla seniorów 75+ można znaleźć w wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia. 

Legitymacja emeryta – rencisty – do jakich ulg uprawnia?

Legitymacja z ZUS uprawnia do wielu ulg i benefitów. Emeryci są uprawnieni do korzystania z ulg na przejazdy autobusowe we wszystkich polskich miastach. Zyskują również zniżki na bilety PKP – muszą jednak  założyć dodatkową kartę seniora.

Ponadto wiele aptek posiada w swoich placówkach dodatkowe rabaty i ulgi na leki dla seniorów z legitymacją z ZUS. 

Zniżek na usługi udzielają także przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.

Ulga na abonament RTV dla seniora

Kolejny benefit, który przysługuje seniorom to zwolnienie z płatności za abonament RTV. 

Senior 60+

Z opłat abonamentowych zwolnione są osoby, które ukończyły 60 lat. Jednak muszą one mieć prawo do emerytury. Dodatkowo nie może ona przekraczać miesięcznie 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Senior 75+

Osoby, które ukończyły 75 lat są całkowicie zwolnione z opłat abonamentowych.Ulga ta przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończyła 75 lat.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Krysia
  2023-03-22 11:25:15
  Patrząc na to jak niską emeryturę pobiera większość emerytur, to ta liczba ulg jest symboliczna! Może jakieś ulgi na jedzenie? To straszne ilu seniorów w Polsce niedojada, bo ich nie stać na podstawowe produkty
  7
 • Maria
  2023-03-31 14:45:14
  Niewiele tego zwrotu jest, ale warto o ulgach pamiętać. Albo skorzystać z programu, który pamięta, pitax użyłam rozliczając mamę.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Numer telefonu jak drugi PESEL, ale nie lubimy płacić za usługi [BADANIE]

Co drugi Polak uważa numer telefonu za swój drugi PESEL. W parze z powszechnością usług telekomunikacyjnych idzie jednak niechęć do płacenia za te usługi.

Nowy projekt zakłada zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych

Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. 

Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego dwa razy w roku? Odpowiedź MRiPS

Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich powinno to ulec zmianie. Ministerstwo rodziny nie prowadzi prac nad zmianą tych zasad.

Jak przygotować dziecko na bezpieczne wakacje?

Przed nami sezon kolonii i obozów letnich. Czas, kiedy wysyłamy swoje pociechy na dłuższe wyjazdy z rówieśnikami i pod opieką wyszkolonych wychowawców. Często zdarza się, że rodzice nie zdają sobie sprawy, jakie prawa przysługują ich dzieciom, a także jak wygląda kontrola obozów pod względem prawnym. 

Emerytury pomostowe. Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność"

Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Podróż pociągiem. Zmieniają się prawa i obowiązki pasażerów w UE

Nowe zasady wypłacania odszkodowań za opóźniony pociąg i sprzedaży wspólnych biletów przez przewoźników, polepszenie sytuacji podróżnych z niepełnosprawnościami, zmiany w zasadach oferowania usługi przewozu rowerów – to tylko niektóre istotne zmiany, które wprowadza nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczące praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Oszuści podszywają się pod ZUS. Na co uważać?

ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Jarosław Kaczyński: droga do emerytur stażowych została otwarta

Rozmowy strony rządowej z NSZZ "Solidarność" przyniosły efekt, który nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z sierpnia 1980 roku, bo otwarta została droga do tego, co zapisano wśród tamtych 21 punktów, to znaczy do emerytur stażowych - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński w Hucie Stalowa Wola w środę.

Kiedy po wyrejestrowaniu z ZUS ustaje prawo do świadczeń?

Wyrejestrowanie z ZUS a ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe. Kiedy ustaje prawo do świadczeń? Co zrobić, aby nadal być objętym ubezpieczeniem? 

Rząd przyjął nowelę ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. Projekt zakłada m.in. zapewnienie członkom zespołu ubezpieczenia od porwania i okupu w czasie, kiedy realizują oni swoje zadania.

Boże Ciało 2023: Ołtarze, procesje i dywany kwietne. Co to za święto?

Boże Ciało to jedno z czerwcowych świąt ruchomych i bardzo ważny dzień w Kościele katolickim. W tym roku wypada 8 czerwca, czyli już jutro. Jaką tradycję ma Boże Ciało? Czy jest dniem wolnym od pracy?

System kaucyjny od 2025 r. Jakie opakowania obejmie?

Rząd przyjął nowe przepisy, które wprowadzą system kaucyjny od 1 stycznia 2025 r. Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych.

Ważny dla frankowiczów i banków wyrok TSUE coraz bliżej

Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno frankowicze, jak i, znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

Wyrok TSUE: upadek reformy sądownictwa tuż przed wyborami

Reforma sądownictwa była flagowym projektem rządu, który miał być sukcesem, a skończył się klęską. Na horyzoncie utrata miliardów euro. Rząd udaje, że nie przegrał. Szanse na obronę nowej wizji sądownictwa stały się jednak znikome.

Czy Sąd Najwyższy może kontrolować korzystanie z prawa łaski przez Prezydenta RP?

Wyrok Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. o uchyleniu umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Stosowanie aktu łaski to uprawnienie osobiste prezydenta; żaden sąd nie ma prawa kontrolowania wykonania prerogatywy - powiedziała PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Boże Ciało 2023: Czy trzeba iść do kościoła i na procesję? Czy to święto nakazane?

Boże Ciało 2023. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, wypada w tym roku 8 czerwca. Czy tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest dla katolików obowiązkowe? Sprawdzamy, czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła.

Choroby cywilizacyjne zabijają Polaków. Co obniża jakość i długość życia?

Niezdrowy styl życia jest jednym z głównych czynników, przyczyniających się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Obniżają one jakość i skracają długość życia, będąc głównym powodem przedwczesnych zgonów. O tym, jak im zapobiegać dyskutowali uczestnicy 7. edycji wydarzenia z cyklu „Healthcare Policy Summit”, które poświęcone zostało chorobom cywilizacyjnym.

Ponad 400 pokrzywdzonych przez rzeszowską piramidą finansową. Będą pierwsze wyroki?

Piramida finansowa. Jeszcze w tym miesiącu Sąd Okręgowy w Rzeszowie ma zająć się sprawą piramidy finansowej spółek z grupy Madmag. Według prawników, to właściwy moment na podjęcie czynności przez osoby pokrzywdzone, których jest ponad 400. Wartość szkody opiewa na kwotę przeszło 20 mln zł. 

TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 roku narusza prawo UE

W dniu 5 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w wyroku, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej. W ten sposób TSUE uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 roku. Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej - dodał.

Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia

Zasiłek chorobowy dla pracownika po 50. roku życia – od którego dnia może go otrzymać? Pracownik 50+ zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Od 15. dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy. 

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. 14-dniowy termin złożenia wniosku do TK zostanie dochowany

14-dniowy termin złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich zostanie dochowany - zapewniał w poniedziałek w TVP 1 prezydencki minister Andrzej Dera.

Jak wymieniać złotówki na inne waluty podczas wakacji? Wakacyjny poradnik

Gdzie wymienić złotówki na inną walutę, żeby później nie żałować? Oto porady na wakacje!

Udział w marszu 4 czerwca. Co myślą Polacy? SONDAŻ

54 proc. ankietowanych wątpi w to, że marsz organizowany 4 czerwca przez opozycję będzie sukcesem - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie "Super Expressu”. Przeciwnego zdania jest 46 proc. badanych.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaostrza kary dla pijanych kierowców

Ochrona bezpieczeństwa na drogach i zwalczanie groźnych zachowań nieodpowiedzialnych kierowców. To cel, który Ministerstwo Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje, zaostrzając kary dla przestępców drogowych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wiadomo, kiedy będą wypłaty 800 plus

800 plus. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.