REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów

Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów
Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynoszą zniżki na bilety kolejowe dla seniorów? Kiedy emeryt i rencista ma prawo do ulgi ustawowej? Prezentujemy zestawienie przygotowane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Podróż pociągiem na wakacje ze zniżką dla seniora

REKLAMA

Zniżki handlowe dla seniorów to nie tylko ulgi przejazdowe dla emerytów czy rencistów. „Najmłodsi” seniorzy, którym one przysługują, mogą mieć 60 lat, co przy wydłużającym się czasie aktywności zawodowej w Polsce oznacza, że jest nimi objęta całkiem duża grupa podróżnych.

REKLAMA

Opusty dla starszych pasażerów wahają się pomiędzy 10% a 50%  – w zależności od oferty przewoźnika. Niektórzy z nich oferują seniorom nawet bezpłatne przejazdy. Największą zniżkę dla osób starszych ma w swojej ofercie Warszawska Kolej Dojazdowa – 50%. Dotyczy ona biletów jednorazowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Z 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe można skorzystać w pociągach Kolei Mazowieckich. W PKP Intercity ulga wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe w pociągach kategorii TLK oraz IC. Na takie same rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego” i realizujący przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych. Pasażerom Kolei Śląskich również przysługuje zniżka w wysokości 30%, lecz tylko podczas przejazdów na podstawie biletów jednorazowych poza godzinami szczytu przewozowego.

W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (dla osób nieposiadających „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”) oraz PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10% (poza Kolejami Dolnośląskimi).

"Bilety ze zniżką ważne są z dokumentem tożsamości ze zdjęciem potwierdzającym wiek pasażera"

Ceny biletów na przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla osób, które ukończyły 60 lat zostały wskazane w przepisach oferty „SENIOR 60+”. Wysokość opustu względem cen podstawowych wynosi ok. 25%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Koleje Małopolskie proponują ulgę w wysokości 30% na bilety jednorazowe. Taka sama zniżka obowiązuje na bilety czasowe czterogodzinne w obszarze ograniczonym stacjami Tarnów, Krynica-Zdrój, Jasło, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica, Sędziszów, Zakopane, Oświęcim. Seniorzy kupujący bilety odcinkowe miesięczne imienne w jedną stronę lub „tam i z powrotem” mają również prawo do takiej ulgi. 30% ulga dotyczy również przejazdów grupowych (powyżej 20 osób na jednym bilecie).

Ważne! Oferty handlowe, czyli różnego rodzaju promocje, obniżki, pakiety itp., ustalane są samodzielnie przez przewoźnika kolejowego. W przeciwieństwie do ulg ustawowych ich stosowanie zależy wyłącznie od przewoźników i ustalonych przez nich zasad.

Osoby, które ukończyły 65 rok życia i posiadają Kartę Mieszkańca miasta Podkowa Leśna, mogą realizować przejazdy pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej na trasie ograniczonej stacjami Podkowa Leśna Zachodnia – Podkowa Leśna Wschodnia na podstawie darmowych, jednorazowych biletów. Natomiast seniorzy po ukończeniu 65 lat i posiadający Kartę Mieszkańca Gminy Michałowice mogą podróżować na trasie ograniczonej stacjami Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea na podstawie biletów jednorazowych, miesięcznych oraz kwartalnych wydanych w odpowiednio zmniejszonych cenach.

Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, które wchodzą w skład Warszawskiego Transportu Publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika taki bilet jest dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł („Roczny Bilet Seniora”). Osoby, które mają powyżej 70 lat, mogą jeździć pociągami warszawskiego ZTM całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają tu prawo do 50% zniżki.

Zniżki dla wszystkich seniorów

Zniżki handlowe dla osób powyżej 60 roku życia

Przewoźnik

Nazwa oferty

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe

Rodzaje biletów okresowych podlegające ulgom

PKP IntercityBilet dla Seniora30% w kl. 1 i 2 w pociągach TLK, IC, EIC, EIP30%odcinkowe imienne: tygodniowe, miesięczne, kwartalne ważne tylko w pociągach TLK, IC
Koleje Dolnośląskie (KD)Senior 60+25%brak oferty-
Koleje Małopolskie (KMŁ)Senior30%30%Bilety jednorazowe, czasowe (ograniczone terytorialnie), odcinkowe miesięczne imienne w jedną stronę lub „tam i z powrotem” oraz grupowe
Koleje Mazowieckie (KM)KM-3535%35%

1. strefowe czasowe KM

2. jednorazowe

2. okresowe imienne: strefowe KM (miesięczne i kwartalne); odcinkowe (tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne)

3. sieciowe imienne KM (dobowe KM, 3-dniowe KM, miesięczne, kwartalne, roczne)

Koleje Wielkopolskie (KW)Bilet 60+25%10%tygodniowe, miesięczne, kwartalne
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)Karta Seniora Województwa Łódzkiego30%30%miesięczne; wymagana Karta Seniora Województwa Łódzkiego
ŁKA Senior25%10%tygodniowe, miesięczne, kwartalne; w przypadku ŁKA Sprinter tylko miesięczne
PKP SKM (Trójmiasto)Senior25%10%tygodniowe, miesięczne
POLREGIOREGIO Senior25%10%odcinkowe imienne: tygodniowe, miesięczne, kwartalne - na przejazdy „tam i z powrotem” albo w jedną stronę oraz sieciowe miesięczne imienne
Koleje Śląskie„SENIOR 60+”

20%

30% (poza godzinami szczytu przewozowego)

20%odcinkowe miesięczne imienne na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem”

 

Zniżki handlowe dla osób powyżej 65 lat

Przewoźnik

Nazwa oferty

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe

Rodzaje biletów podlegające ulgom

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)Przejazdy dla Seniorów 50%50%tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)SENIOR 65+ miasta Podkowa LeśnaZa darmoBrak ofertyBilet „SENIOR 65+”wydawany jest podróżnemu nieodpłatnie po okazaniu Karty Mieszkańca miasta Podkowa Leśna i uprawnia do jednorazowego przejazdu na trasie ograniczonej stacjami ograniczonej stacjami: Podkowa Leśna Zachodnia – Podkowa Leśna Wschodnia.
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)Bilet Michałowiczanina SeniorOpłaty są określone w przepisach taryfowych tej ofertyJednorazowy, miesięczny lub kwartalny „Bilet Michałowiczanina” może nabyć mieszkaniec Gminy Michałowice, posiadający Kartę Mieszkańca Gminy Michałowice. Bilety te obowiązują na trasie ograniczonej stacjami: Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea
Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM)Roczny bilet Seniora (65+)50%50 złKarta roczna uprawniająca do korzystania ze wszystkich linii SKM oraz WTP (Warszawski Transport Publiczny)

 

Zniżki dla emerytów i rencistów (konieczna legitymacja)

Przewoźnik

Osoby uprawnioneWiek pasażeraBilety jednorazoweBilety
okresowe
Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM)Emeryci i renciści do ukończenia 70 roku życia, którym uprawnienia nadał polski organ emerytalny lub rentowydo 7050%50%

1) Emeryci i renciści powyżej 70 roku życia, jeżdżą bezpłatnie pociągami SKM w Warszawie oraz WTP (Warszawski Transport Publiczny)

Ulga ustawowa:

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch biletów jednorazowych w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję.

Zniżka ustawowa dla emerytów i rencistów

Rodzaj pociągu:Pociąg osobowy,  pospieszny
(TLK, IC), ekspresowy
(EIC, EIP)
Wymiar zniżki:37%

Przysługuje emerytom i rencistom oraz ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.  W ramach zniżki uprawniony może kupić dwa bilety jednorazowe w roku w 2. klasie ze zniżką 37%.

Uwaga! w świetle obowiązujących przepisów sama legitymacja emeryta/rencisty nie jest dokumentem uprawniającym do korzystania z ulgi ustawowej.

Konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, które dla osób uprawnionych należących i nienależących do tych organizacji wydają:

 1. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
 2. regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”,
 3. Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce „Solidarność Weteranów Pracy”,
 4. Zarząd Główny i oddziały terenowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Solidarność – 80”,
 5. wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Zw. Zaw.,
 6. Niezależny Związek Przyszłych i Obecnych Emerytów i Rencistów „Weterani Pracy”,
 7. oddziały wojewódzkie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych,
 8. zarządy i koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego,
 9. okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego,
 10. Związek Zawodowy Pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
 11. Komisję Krajową i zarządy regionów Chrześcijańskiego Związku Zawodowego „Solidarność” im. Księdza Jerzego Popiełuszki,
 12. zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej,
 13. oddziały wojewódzkie Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,
 14. terenowe jednostki Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej

Zaświadczenie okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • starypolak
  2023-12-03 17:46:11
  Chcialem najpierw przeprosić za slowa które napisze , ale nie zrobie tego bo trafia mnie szlag. Taki burdel w tych znižkach to tylko w polsce, každy wojewoda panem na swojej zagrodzie, tak jakby emeryt z pomorzy byl inny niž ten ze ślaska, dlaczego nie jest taryfa ustalona ustawowo obowiazujaca na terenie calego kraju, proste i wygodne , po jaka cholere jakieś zaświadczenia ježeli posiada legitymacje, w normalnych krajach calokrajowe znižki sa kontrolowane na podstawie dowodu osobistego - jedyne wytlumaczenie to aby emerytowi utrudnić , niech siedzi w domu i nie marudzi, dziekuje polskim wladzom za znižkowy 100 procentowy burdel ????????.
  0
 • MIMI
  2022-08-23 17:07:28
  ZNIZKI DLA KOMBATANTOW, ILE WYNOSZA
  0
 • Jadwiga
  2022-06-21 09:51:12
  "pociągami warszawskiego ZTM"?
  0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

REKLAMA

Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

REKLAMA

Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

REKLAMA