REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów

Subskrybuj nas na Youtube
Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów
Zniżki i ulgi na bilety kolejowe dla seniorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile wynoszą zniżki na bilety kolejowe dla seniorów? Kiedy emeryt i rencista ma prawo do ulgi ustawowej? Prezentujemy zestawienie przygotowane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Podróż pociągiem na wakacje ze zniżką dla seniora

REKLAMA

Zniżki handlowe dla seniorów to nie tylko ulgi przejazdowe dla emerytów czy rencistów. „Najmłodsi” seniorzy, którym one przysługują, mogą mieć 60 lat, co przy wydłużającym się czasie aktywności zawodowej w Polsce oznacza, że jest nimi objęta całkiem duża grupa podróżnych.

REKLAMA

Opusty dla starszych pasażerów wahają się pomiędzy 10% a 50%  – w zależności od oferty przewoźnika. Niektórzy z nich oferują seniorom nawet bezpłatne przejazdy. Największą zniżkę dla osób starszych ma w swojej ofercie Warszawska Kolej Dojazdowa – 50%. Dotyczy ona biletów jednorazowych, tygodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Z 35% zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe można skorzystać w pociągach Kolei Mazowieckich. W PKP Intercity ulga wynosi 30% na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30% na bilety okresowe w pociągach kategorii TLK oraz IC. Na takie same rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający „Kartę Seniora Województwa Łódzkiego” i realizujący przejazdy na podstawie biletów jednorazowych oraz miesięcznych. Pasażerom Kolei Śląskich również przysługuje zniżka w wysokości 30%, lecz tylko podczas przejazdów na podstawie biletów jednorazowych poza godzinami szczytu przewozowego.

W pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (dla osób nieposiadających „Karty Seniora Województwa Łódzkiego”) oraz PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25%, a okresowe – tańsze o 10% (poza Kolejami Dolnośląskimi).

"Bilety ze zniżką ważne są z dokumentem tożsamości ze zdjęciem potwierdzającym wiek pasażera"

Ceny biletów na przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla osób, które ukończyły 60 lat zostały wskazane w przepisach oferty „SENIOR 60+”. Wysokość opustu względem cen podstawowych wynosi ok. 25%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Koleje Małopolskie proponują ulgę w wysokości 30% na bilety jednorazowe. Taka sama zniżka obowiązuje na bilety czasowe czterogodzinne w obszarze ograniczonym stacjami Tarnów, Krynica-Zdrój, Jasło, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica, Sędziszów, Zakopane, Oświęcim. Seniorzy kupujący bilety odcinkowe miesięczne imienne w jedną stronę lub „tam i z powrotem” mają również prawo do takiej ulgi. 30% ulga dotyczy również przejazdów grupowych (powyżej 20 osób na jednym bilecie).

Ważne! Oferty handlowe, czyli różnego rodzaju promocje, obniżki, pakiety itp., ustalane są samodzielnie przez przewoźnika kolejowego. W przeciwieństwie do ulg ustawowych ich stosowanie zależy wyłącznie od przewoźników i ustalonych przez nich zasad.

Osoby, które ukończyły 65 rok życia i posiadają Kartę Mieszkańca miasta Podkowa Leśna, mogą realizować przejazdy pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej na trasie ograniczonej stacjami Podkowa Leśna Zachodnia – Podkowa Leśna Wschodnia na podstawie darmowych, jednorazowych biletów. Natomiast seniorzy po ukończeniu 65 lat i posiadający Kartę Mieszkańca Gminy Michałowice mogą podróżować na trasie ograniczonej stacjami Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea na podstawie biletów jednorazowych, miesięcznych oraz kwartalnych wydanych w odpowiednio zmniejszonych cenach.

Pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, które wchodzą w skład Warszawskiego Transportu Publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika taki bilet jest dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł („Roczny Bilet Seniora”). Osoby, które mają powyżej 70 lat, mogą jeździć pociągami warszawskiego ZTM całkowicie bezpłatnie. Dodatkowo emeryci i renciści, którzy nie ukończyli 65 roku życia, mają tu prawo do 50% zniżki.

Zniżki dla wszystkich seniorów

Zniżki handlowe dla osób powyżej 60 roku życia

Przewoźnik

Nazwa oferty

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe

Rodzaje biletów okresowych podlegające ulgom

PKP IntercityBilet dla Seniora30% w kl. 1 i 2 w pociągach TLK, IC, EIC, EIP30%odcinkowe imienne: tygodniowe, miesięczne, kwartalne ważne tylko w pociągach TLK, IC
Koleje Dolnośląskie (KD)Senior 60+25%brak oferty-
Koleje Małopolskie (KMŁ)Senior30%30%Bilety jednorazowe, czasowe (ograniczone terytorialnie), odcinkowe miesięczne imienne w jedną stronę lub „tam i z powrotem” oraz grupowe
Koleje Mazowieckie (KM)KM-3535%35%

1. strefowe czasowe KM

2. jednorazowe

2. okresowe imienne: strefowe KM (miesięczne i kwartalne); odcinkowe (tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne)

3. sieciowe imienne KM (dobowe KM, 3-dniowe KM, miesięczne, kwartalne, roczne)

Koleje Wielkopolskie (KW)Bilet 60+25%10%tygodniowe, miesięczne, kwartalne
Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA)Karta Seniora Województwa Łódzkiego30%30%miesięczne; wymagana Karta Seniora Województwa Łódzkiego
ŁKA Senior25%10%tygodniowe, miesięczne, kwartalne; w przypadku ŁKA Sprinter tylko miesięczne
PKP SKM (Trójmiasto)Senior25%10%tygodniowe, miesięczne
POLREGIOREGIO Senior25%10%odcinkowe imienne: tygodniowe, miesięczne, kwartalne - na przejazdy „tam i z powrotem” albo w jedną stronę oraz sieciowe miesięczne imienne
Koleje Śląskie„SENIOR 60+”

20%

30% (poza godzinami szczytu przewozowego)

20%odcinkowe miesięczne imienne na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem”

 

Zniżki handlowe dla osób powyżej 65 lat

Przewoźnik

Nazwa oferty

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe

Rodzaje biletów podlegające ulgom

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)Przejazdy dla Seniorów 50%50%tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)SENIOR 65+ miasta Podkowa LeśnaZa darmoBrak ofertyBilet „SENIOR 65+”wydawany jest podróżnemu nieodpłatnie po okazaniu Karty Mieszkańca miasta Podkowa Leśna i uprawnia do jednorazowego przejazdu na trasie ograniczonej stacjami ograniczonej stacjami: Podkowa Leśna Zachodnia – Podkowa Leśna Wschodnia.
Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)Bilet Michałowiczanina SeniorOpłaty są określone w przepisach taryfowych tej ofertyJednorazowy, miesięczny lub kwartalny „Bilet Michałowiczanina” może nabyć mieszkaniec Gminy Michałowice, posiadający Kartę Mieszkańca Gminy Michałowice. Bilety te obowiązują na trasie ograniczonej stacjami: Nowa Wieś Warszawska – Warszawa Salomea
Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM)Roczny bilet Seniora (65+)50%50 złKarta roczna uprawniająca do korzystania ze wszystkich linii SKM oraz WTP (Warszawski Transport Publiczny)

 

Zniżki dla emerytów i rencistów (konieczna legitymacja)

Przewoźnik

Osoby uprawnioneWiek pasażeraBilety jednorazoweBilety
okresowe
Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM)Emeryci i renciści do ukończenia 70 roku życia, którym uprawnienia nadał polski organ emerytalny lub rentowydo 7050%50%

1) Emeryci i renciści powyżej 70 roku życia, jeżdżą bezpłatnie pociągami SKM w Warszawie oraz WTP (Warszawski Transport Publiczny)

Ulga ustawowa:

Emeryci i renciści mają prawo do dwóch biletów jednorazowych w roku pociągiem dowolnego przewoźnika (w klasie drugiej) ze zniżką 37%. W czasie kontroli, oprócz dokumentu tożsamości, powinni okazać zaświadczenie wydawane przez odpowiednią instytucję.

Zniżka ustawowa dla emerytów i rencistów

Rodzaj pociągu:Pociąg osobowy,  pospieszny
(TLK, IC), ekspresowy
(EIC, EIP)
Wymiar zniżki:37%

Przysługuje emerytom i rencistom oraz ich współmałżonkom, na których pobierane są zasiłki rodzinne.  W ramach zniżki uprawniony może kupić dwa bilety jednorazowe w roku w 2. klasie ze zniżką 37%.

Uwaga! w świetle obowiązujących przepisów sama legitymacja emeryta/rencisty nie jest dokumentem uprawniającym do korzystania z ulgi ustawowej.

Konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaświadczenia, które dla osób uprawnionych należących i nienależących do tych organizacji wydają:

  1. terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
  2. regionalne komisje emerytów i rencistów NSZZ „Solidarność”,
  3. Niezależny Krajowy Związek Zawodowy w Polsce „Solidarność Weteranów Pracy”,
  4. Zarząd Główny i oddziały terenowe Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Solidarność – 80”,
  5. wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Zw. Zaw.,
  6. Niezależny Związek Przyszłych i Obecnych Emerytów i Rencistów „Weterani Pracy”,
  7. oddziały wojewódzkie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych,
  8. zarządy i koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego,
  9. okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego,
  10. Związek Zawodowy Pracowników Najwyższej Izby Kontroli,
  11. Komisję Krajową i zarządy regionów Chrześcijańskiego Związku Zawodowego „Solidarność” im. Księdza Jerzego Popiełuszki,
  12. zarządy wojewódzkie Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej,
  13. oddziały wojewódzkie Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego,
  14. terenowe jednostki Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej

Zaświadczenie okazuje się wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym stwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Polecamy: „Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy”

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

REKLAMA