REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przestępcy seksualni kierowani są na terapię?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Wrzosek
Przymusowe leczenie jako środek zabezpieczający.
Przymusowe leczenie jako środek zabezpieczający.

REKLAMA

REKLAMA

Przestępcę seksualnego czeka nie tylko kara pozbawienia wolności, ale również przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym lub ambulatorium. Sądy powinny podjąć decyzję na 6 miesięcy przez zakończeniem odbywania kary, niestety bardzo często przekraczają ten termin.

Jaka kara dla przestępcy seksualnego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, które obowiązują od 8 czerwca 2010 roku, jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia osoby małoletniej poniżej 15. roku życia albo osoby bliskiej (wstępnego, zstępnego, rodzeństwa) podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

REKLAMA

Osoba, która dopuściła się popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, musi liczyć się z tym, iż po odbyciu kary pozbawienia wolności, może zostać poddana przymusowej terapii farmakologicznej lub psychoterapii, której celem będzie obniżenie zaburzonego popędu seksualnego.

Zobacz też: Ostrzejsze kary dla pedofilów

Sąd kieruje przestępcę seksualnego na przymusowe leczenie, gdy:

  1. został skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania;
  2. przestępstwo, jakiego się dopuścił skierowane było przeciwko wolności seksualnej;
  3. przestępstwo zostało popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych;
  4. istnieje prawdopodobieństwo powrotu do przestępstwa;
  5. odbył karę pozbawienia wolności.

Tzw. kastracja farmakologiczna nie zostanie jednak zastosowana, jeżeli jej przeprowadzenie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia skazanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zgwałcenia małoletniego do lat 15 oraz osoby bliskiej, sąd ma obowiązek orzec taki środek (chyba, że nie może zostać orzeczony ze względów zdrowotnych). W stosunku do sprawców innych przestępstw przeciwko wolności seksualnej, taki środek może zostać orzeczony (ale nie musi).

Termin podjęcia decyzji

Sąd powinien podjąć decyzję o skierowaniu przestępcy seksualnego na leczenie na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub końcem odbywania kary. Sąd ustala wówczas potrzebę i sposób wykonania tego środka.

Ideą znowelizowanych przepisów było, aby po wyjściu z więzienia skazany od razu trafiał na terapię, której celem jest zapobieżenie popełnieniu kolejnych przestępstw wobec dzieci.

REKLAMA

Niestety, mimo ciążącego na nich obowiązku, sądy często nie dotrzymują 6-miesięcznego terminu. Po wyjściu z więzienia, sprawca przestępstwa umieszczany jest w ambulatorium i tam też trafia odpis prawomocnego orzeczenia o konieczności zastosowania terapii farmakologicznej.

Jeżeli sprawca uchyla się od leczenia, kierownik takiego zakładu zawiadamia Policję, która zatrzymuje sprawcę i w ciągu 48 godzin przekazuje go do dyspozycji sądu. Wówczas, sąd może orzec umieszczenie w zakładzie zamkniętym.

Do tej pory środek zabezpieczający w postaci skierowania na przymusowe leczenie orzeczono w stosunku do 28 przestępców seksualnych.

Zobacz też: Prawo karne

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA