REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przestępcy seksualni kierowani są na terapię?

Marta Wrzosek
Przymusowe leczenie jako środek zabezpieczający.
Przymusowe leczenie jako środek zabezpieczający.

REKLAMA

REKLAMA

Przestępcę seksualnego czeka nie tylko kara pozbawienia wolności, ale również przymusowe leczenie w zakładzie zamkniętym lub ambulatorium. Sądy powinny podjąć decyzję na 6 miesięcy przez zakończeniem odbywania kary, niestety bardzo często przekraczają ten termin.

Jaka kara dla przestępcy seksualnego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, które obowiązują od 8 czerwca 2010 roku, jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia osoby małoletniej poniżej 15. roku życia albo osoby bliskiej (wstępnego, zstępnego, rodzeństwa) podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

REKLAMA

Osoba, która dopuściła się popełnienia przestępstwa przeciwko wolności seksualnej, musi liczyć się z tym, iż po odbyciu kary pozbawienia wolności, może zostać poddana przymusowej terapii farmakologicznej lub psychoterapii, której celem będzie obniżenie zaburzonego popędu seksualnego.

Zobacz też: Ostrzejsze kary dla pedofilów

Sąd kieruje przestępcę seksualnego na przymusowe leczenie, gdy:

  1. został skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania;
  2. przestępstwo, jakiego się dopuścił skierowane było przeciwko wolności seksualnej;
  3. przestępstwo zostało popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych;
  4. istnieje prawdopodobieństwo powrotu do przestępstwa;
  5. odbył karę pozbawienia wolności.

Tzw. kastracja farmakologiczna nie zostanie jednak zastosowana, jeżeli jej przeprowadzenie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia skazanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zgwałcenia małoletniego do lat 15 oraz osoby bliskiej, sąd ma obowiązek orzec taki środek (chyba, że nie może zostać orzeczony ze względów zdrowotnych). W stosunku do sprawców innych przestępstw przeciwko wolności seksualnej, taki środek może zostać orzeczony (ale nie musi).

Termin podjęcia decyzji

Sąd powinien podjąć decyzję o skierowaniu przestępcy seksualnego na leczenie na 6 miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub końcem odbywania kary. Sąd ustala wówczas potrzebę i sposób wykonania tego środka.

Ideą znowelizowanych przepisów było, aby po wyjściu z więzienia skazany od razu trafiał na terapię, której celem jest zapobieżenie popełnieniu kolejnych przestępstw wobec dzieci.

REKLAMA

Niestety, mimo ciążącego na nich obowiązku, sądy często nie dotrzymują 6-miesięcznego terminu. Po wyjściu z więzienia, sprawca przestępstwa umieszczany jest w ambulatorium i tam też trafia odpis prawomocnego orzeczenia o konieczności zastosowania terapii farmakologicznej.

Jeżeli sprawca uchyla się od leczenia, kierownik takiego zakładu zawiadamia Policję, która zatrzymuje sprawcę i w ciągu 48 godzin przekazuje go do dyspozycji sądu. Wówczas, sąd może orzec umieszczenie w zakładzie zamkniętym.

Do tej pory środek zabezpieczający w postaci skierowania na przymusowe leczenie orzeczono w stosunku do 28 przestępców seksualnych.

Zobacz też: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA