reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Ostrzejsze kary dla pedofilów

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Dotychczas wprowadzone nowelizacją przepisy, obowiązujące od czerwca 2010 r. dotyczą przede wszystkim zaostrzenia kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci (zgwałcenie pedofilskie traktowane jest jak zbrodnia), wprowadzenia nowych typów przestępstw (np. grooming, czyli składanie małoletniemu przez internet propozycji seksualnych czy propagowanie pedofilii), dodatkowych środków karnych ( przymusowa terapia) oraz zwiększenia uprawnień policji w wykrywaniu i ściganiu pedofilów (m.in. poprzez stosowanie prowokacji).

Fundacja Dzieci Niczyje wystosowała manifest, w którym podkreśla jak ważna jest edukacja nieletnich dotycząca seksualności, uświadamiająca ewentualne zagrożenia. Zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o niekaralności. W chwili obecnej są one wymagane jedynie od nauczycieli, natomiast fundacja uważa, że obowiązek wydawania zaświadczeń o niekaralności powinien dotyczyć wszystkich pracujących z dziećmi, w tym pedagogów, trenerów sportowych czy księży.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w maju br. do Ministra Sprawiedliwości ze swoją listą możliwych zmian, która zawiera między innymi:

- Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne do lat 3 i zakwalifikowanie ich do zbrodni

- Wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, które obecnie przedawnia się po upływie 5 lat od osiągnięcia przez ofiarę pełnoletniości.
„Każda ofiara przemocy seksualnej inaczej przeżywa doznaną krzywdę. Mechanizmy obronne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, mogą doprowadzić do wyparcia bolesnych wspomnień na długie lata. Stąd wiele ofiar molestowania seksualnego podejmuje walkę o ukaranie sprawcy dopiero w wieku dorosłym czyli nawet po kilkunastu latach od momentu popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Aktualna regulacja może wręcz prowadzić do całkowitej bezkarności niektórych sprawców”.

- Zagwarantowania ofiarom wykorzystywania powyżej 15 roku życia prawa do inicjowania postępowań karnych. Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Obecnie za dziecko będące ofiarą gwałtu, wniosek o wszczęcie postępowania składa przedstawiciel ustawowy bądź osoba pod której stałą pieczą pozostaje pokrzywdzony. Wątpliwości powstają np. w sytuacji gdy sprawcą takiego czynu jest właśnie przedstawiciel ustawowy.

- Utworzenie rejestru i stałego monitoringu sprawców przestępstw seksualnych oraz powołanie specjalnej komórki ds. walki z przestępczością seksualną.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Powyższe zmiany oraz nowe pomysły dotyczące zwalczania pedofilii świadczą tylko o tym na jak szeroką skalę jest to problem. Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna, jednak nadal istnieje wiele aspektów nad którymi warto się zastanowić i przedsięwziąć w związku z nimi odpowiednie działania.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy

Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama