Kategorie

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Marta Piórkowska
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Dotychczas wprowadzone nowelizacją przepisy, obowiązujące od czerwca 2010 r. dotyczą przede wszystkim zaostrzenia kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci (zgwałcenie pedofilskie traktowane jest jak zbrodnia), wprowadzenia nowych typów przestępstw (np. grooming, czyli składanie małoletniemu przez internet propozycji seksualnych czy propagowanie pedofilii), dodatkowych środków karnych ( przymusowa terapia) oraz zwiększenia uprawnień policji w wykrywaniu i ściganiu pedofilów (m.in. poprzez stosowanie prowokacji).

Propozycje dalszych zmian

Fundacja Dzieci Niczyje wystosowała manifest, w którym podkreśla jak ważna jest edukacja nieletnich dotycząca seksualności, uświadamiająca ewentualne zagrożenia. Zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o niekaralności. W chwili obecnej są one wymagane jedynie od nauczycieli, natomiast fundacja uważa, że obowiązek wydawania zaświadczeń o niekaralności powinien dotyczyć wszystkich pracujących z dziećmi, w tym pedagogów, trenerów sportowych czy księży.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w maju br. do Ministra Sprawiedliwości ze swoją listą możliwych zmian, która zawiera między innymi:

- Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne do lat 3 i zakwalifikowanie ich do zbrodni

- Wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, które obecnie przedawnia się po upływie 5 lat od osiągnięcia przez ofiarę pełnoletniości.
„Każda ofiara przemocy seksualnej inaczej przeżywa doznaną krzywdę. Mechanizmy obronne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, mogą doprowadzić do wyparcia bolesnych wspomnień na długie lata. Stąd wiele ofiar molestowania seksualnego podejmuje walkę o ukaranie sprawcy dopiero w wieku dorosłym czyli nawet po kilkunastu latach od momentu popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Aktualna regulacja może wręcz prowadzić do całkowitej bezkarności niektórych sprawców”.

- Zagwarantowania ofiarom wykorzystywania powyżej 15 roku życia prawa do inicjowania postępowań karnych. Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Obecnie za dziecko będące ofiarą gwałtu, wniosek o wszczęcie postępowania składa przedstawiciel ustawowy bądź osoba pod której stałą pieczą pozostaje pokrzywdzony. Wątpliwości powstają np. w sytuacji gdy sprawcą takiego czynu jest właśnie przedstawiciel ustawowy.

- Utworzenie rejestru i stałego monitoringu sprawców przestępstw seksualnych oraz powołanie specjalnej komórki ds. walki z przestępczością seksualną.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Powyższe zmiany oraz nowe pomysły dotyczące zwalczania pedofilii świadczą tylko o tym na jak szeroką skalę jest to problem. Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna, jednak nadal istnieje wiele aspektów nad którymi warto się zastanowić i przedsięwziąć w związku z nimi odpowiednie działania.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?