REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Marta Piórkowska
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Dotychczas wprowadzone nowelizacją przepisy, obowiązujące od czerwca 2010 r. dotyczą przede wszystkim zaostrzenia kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci (zgwałcenie pedofilskie traktowane jest jak zbrodnia), wprowadzenia nowych typów przestępstw (np. grooming, czyli składanie małoletniemu przez internet propozycji seksualnych czy propagowanie pedofilii), dodatkowych środków karnych ( przymusowa terapia) oraz zwiększenia uprawnień policji w wykrywaniu i ściganiu pedofilów (m.in. poprzez stosowanie prowokacji).

REKLAMA

Propozycje dalszych zmian

Fundacja Dzieci Niczyje wystosowała manifest, w którym podkreśla jak ważna jest edukacja nieletnich dotycząca seksualności, uświadamiająca ewentualne zagrożenia. Zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o niekaralności. W chwili obecnej są one wymagane jedynie od nauczycieli, natomiast fundacja uważa, że obowiązek wydawania zaświadczeń o niekaralności powinien dotyczyć wszystkich pracujących z dziećmi, w tym pedagogów, trenerów sportowych czy księży.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w maju br. do Ministra Sprawiedliwości ze swoją listą możliwych zmian, która zawiera między innymi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne do lat 3 i zakwalifikowanie ich do zbrodni

REKLAMA

- Wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, które obecnie przedawnia się po upływie 5 lat od osiągnięcia przez ofiarę pełnoletniości.
„Każda ofiara przemocy seksualnej inaczej przeżywa doznaną krzywdę. Mechanizmy obronne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, mogą doprowadzić do wyparcia bolesnych wspomnień na długie lata. Stąd wiele ofiar molestowania seksualnego podejmuje walkę o ukaranie sprawcy dopiero w wieku dorosłym czyli nawet po kilkunastu latach od momentu popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Aktualna regulacja może wręcz prowadzić do całkowitej bezkarności niektórych sprawców”.

- Zagwarantowania ofiarom wykorzystywania powyżej 15 roku życia prawa do inicjowania postępowań karnych. Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Obecnie za dziecko będące ofiarą gwałtu, wniosek o wszczęcie postępowania składa przedstawiciel ustawowy bądź osoba pod której stałą pieczą pozostaje pokrzywdzony. Wątpliwości powstają np. w sytuacji gdy sprawcą takiego czynu jest właśnie przedstawiciel ustawowy.

- Utworzenie rejestru i stałego monitoringu sprawców przestępstw seksualnych oraz powołanie specjalnej komórki ds. walki z przestępczością seksualną.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Powyższe zmiany oraz nowe pomysły dotyczące zwalczania pedofilii świadczą tylko o tym na jak szeroką skalę jest to problem. Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna, jednak nadal istnieje wiele aspektów nad którymi warto się zastanowić i przedsięwziąć w związku z nimi odpowiednie działania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA