REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrzejsze kary dla pedofilów

Marta Piórkowska
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Dotychczas wprowadzone nowelizacją przepisy, obowiązujące od czerwca 2010 r. dotyczą przede wszystkim zaostrzenia kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci (zgwałcenie pedofilskie traktowane jest jak zbrodnia), wprowadzenia nowych typów przestępstw (np. grooming, czyli składanie małoletniemu przez internet propozycji seksualnych czy propagowanie pedofilii), dodatkowych środków karnych ( przymusowa terapia) oraz zwiększenia uprawnień policji w wykrywaniu i ściganiu pedofilów (m.in. poprzez stosowanie prowokacji).

REKLAMA

Propozycje dalszych zmian

Fundacja Dzieci Niczyje wystosowała manifest, w którym podkreśla jak ważna jest edukacja nieletnich dotycząca seksualności, uświadamiająca ewentualne zagrożenia. Zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o niekaralności. W chwili obecnej są one wymagane jedynie od nauczycieli, natomiast fundacja uważa, że obowiązek wydawania zaświadczeń o niekaralności powinien dotyczyć wszystkich pracujących z dziećmi, w tym pedagogów, trenerów sportowych czy księży.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w maju br. do Ministra Sprawiedliwości ze swoją listą możliwych zmian, która zawiera między innymi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne do lat 3 i zakwalifikowanie ich do zbrodni

REKLAMA

- Wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, które obecnie przedawnia się po upływie 5 lat od osiągnięcia przez ofiarę pełnoletniości.
„Każda ofiara przemocy seksualnej inaczej przeżywa doznaną krzywdę. Mechanizmy obronne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, mogą doprowadzić do wyparcia bolesnych wspomnień na długie lata. Stąd wiele ofiar molestowania seksualnego podejmuje walkę o ukaranie sprawcy dopiero w wieku dorosłym czyli nawet po kilkunastu latach od momentu popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Aktualna regulacja może wręcz prowadzić do całkowitej bezkarności niektórych sprawców”.

- Zagwarantowania ofiarom wykorzystywania powyżej 15 roku życia prawa do inicjowania postępowań karnych. Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Obecnie za dziecko będące ofiarą gwałtu, wniosek o wszczęcie postępowania składa przedstawiciel ustawowy bądź osoba pod której stałą pieczą pozostaje pokrzywdzony. Wątpliwości powstają np. w sytuacji gdy sprawcą takiego czynu jest właśnie przedstawiciel ustawowy.

- Utworzenie rejestru i stałego monitoringu sprawców przestępstw seksualnych oraz powołanie specjalnej komórki ds. walki z przestępczością seksualną.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Powyższe zmiany oraz nowe pomysły dotyczące zwalczania pedofilii świadczą tylko o tym na jak szeroką skalę jest to problem. Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna, jednak nadal istnieje wiele aspektów nad którymi warto się zastanowić i przedsięwziąć w związku z nimi odpowiednie działania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA