| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Skutki prawne sprzedaży alkoholu małoletniemu

Skutki prawne sprzedaży alkoholu małoletniemu

Zakaz sprzedaży i spożywania napojów alkoholowych nieletnim to hasło często spotykane w barach i sklepach. Warto jednak pamiętać, że złamanie tego zakazu jest przestępstwem.

Zgodnie z art 208 kodeksu karnego - kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przestępstwo to polega więc na rozpijaniu małoletniego poprzez dostarczanie mu napoju alkoholowego, ułatwianie jego spożycia lub nakłanianie do spożycia takiego napoju. Definicja napoju alkoholowego została zawarta w ustawie z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z art. 46 tej ustawy napojem alkoholowym jest jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Natomiast definicji małoletniego należy poszukiwać w art. 10 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem małoletnim jest osoba, która nie ukończyła lat 18.

Zobacz: Kodeksy

Przepis zabrania wszelkich form zachowania, które prowadzą do rozpijania małoletniego – w szczególności dostarczaniu – a więc wszelkich możliwych sposobów przekazywania alkoholu do dyspozycji małoletniego, zarówno odpłatne, jak i nieodpłatnie; ułatwianiu spożycia - czyli stworzeniu sytuacji umożliwiającej małoletniemu konsumpcję alkoholu (np. poprzez kupno mu alkoholu, udzielenie pomieszczenia dla spożywania alkoholu czy danie rady, jak wejść w posiadanie alkoholu) jak też nakłanianiu – czyli namawianiu, zachęcaniu czy zapraszaniu do wspólnego spożywania alkoholu. 

Z uwagi na to, że przepis posługuje się pojęciem rozpijania wątpliwości może budzić fakt czy jednorazowa sprzedaż czy podanie alkoholu małoletniemu wyczerpuje znamiona przestępstwa.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 marca 2007 r. (IV KK 472/06), który stwierdził, że normatywna konstrukcja przepisu art. 208 k.k. pozwala na stwierdzenie, że również jednorazowe działanie sprawcy może - w niektórych sytuacjach - doprowadzić do skutku w postaci rozpijania małoletniego, rozumianego jako niebezpieczeństwo przyzwyczajenia się do alkoholu lub umocnienia się w tego rodzaju skłonności, choć wydaje się oczywiste, że realizacja znamion tego przestępstwa będzie najczęściej wymagała działania wielokrotnego.

Forum: Spożywanie alkoholu przez nieletnich

Przestępstwo to może popełnić każdy. Nie dotyczy on więc tylko sprzedawców czy osób prowadzących lokale gastronomiczne. Przy czym kierownik sklepu lub punktu gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa może ponieść odrębną odpowiedzialność z art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Nysztal

Adwokat

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »