reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Europejski Nakaz Ochrony-pomoc dla ofiar przemocy

Europejski Nakaz Ochrony-pomoc dla ofiar przemocy

Polska odnotowała sukces podczas pierwszych miesięcy Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, jakim jest przeforsowanie europejskie nakazu ochrony. Jego funkcjonowanie będzie dużą pomocą dla ofiar przemocy domowej.

Prace nad projektem dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych zostały zainicjowane przez Polskę i Hiszpanię. Dzięki wysiłkom Ministra oraz resortowych ekspertów, po dwóch latach prac udało zakończyć się polityczne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą w odniesieniu do projektu dyrektywy w sprawie Europejskiego Nakazu Ochrony w sprawach karnych.

Do formalnego przyjęcia tekstu niezbędne jest jeszcze tylko głosowanie na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego i poprawki prawników - lingwistów.

Co daje nakaz?

Europejski Nakaz Ochrony będzie wydawany na wniosek ofiary i przekazywany bezpośrednio między właściwymi organami państw członkowskich. Dyrektywa w szczególności umożliwiać będzie przekazywanie takich środków jak zakaz zbliżania się, czy w radykalnych przypadkach nakaz opuszczenia mieszkania.

Dzięki nakazowi ofiara przemocy będzie mogła wyjechać również do innego państwa Unii Europejskiej bez obawy, że sprawca pojedzie za nią i korzystając z różnic w systemach prawnych będzie ją dalej prześladował.

Zobacz: Przemoc w rodzinie

Nakaz ochrony-pomoc dla ofiar przemocy domowej

Statystyki dotyczące przemocy domowej są zatrważające- w 2010 r. tylko w Polsce było ponad 134 tys. zgłoszeń przypadków przemocy domowej (wg procedury Niebieskiej Karty).

Często zdarza się, że ofiara przemocy chce zmienić środowisko, aby odciąć się od traumatycznych przeżyć. Dzięki nakazowi ochrony będzie mogła wyjechać również do innego państwa członkowskiego bez obawy, że sprawca pojedzie za nią i korzystając z różnic w systemach prawnych będzie ją dalej prześladował.

Nakaz będzie wydawany na wniosek ofiary i przekazywany bezpośrednio między właściwymi organami państw członkowskich. Dyrektywa w szczególności będzie umożliwiać przekazywanie takich środków jak zakaz zbliżania się, czy w radykalnych przypadkach nakaz opuszczenia mieszkania.

Zobacz: Osoby pokrzywdzone pod większą ochroną

Dostęp do adwokata w postępowaniu karnym

Rada ministrów sprawiedliwości dyskutowała także nad projektem dyrektywy dotyczącej prawa dostępu do adwokata w postępowaniu karnym oraz prawa do powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu.

Propozycja przewiduje wprowadzenie jednolitych, minimalnych norm w zakresie przysługującego osobom podejrzanym i oskarżonym w postępowaniu karnym prawa dostępu do adwokata oraz powiadomienia osoby trzeciej o zatrzymaniu.

Proponowane przepisy mają wzmocnić pozycję ofiary, ułatwić egzekwowanie praw pokrzywdzonych i pomóc w walce z problemem przemocy domowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

przemoc i gwałt, fot. Fotolia
przemoc i gwałt, fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama