| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.

Przesłuchanie małoletniego pokrzywdzonego i świadka – zmiany od 2014 r.

27 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nowymi przepisami małoletniego pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat można przesłuchać z udziałem biegłego psychologa, jeżeli przesłuchanie w innych warunkach mogłoby wywrzeć negatywny wpływ na jego stan psychiczny. Jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowelizacja?

Nowe przepisy od 2014 r.

Od stycznia 2014 r. będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące przesłuchania pokrzywdzonego w charakterze świadka. Ustawodawca wprowadzi do kodeksu postępowania karnego art. 185c i 185d. Pierwszy z nich wskazuje, że zawiadomienie o przestępstwie składane przez pokrzywdzonego powinno ograniczyć się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów. Ponadto przesłuchanie pokrzywdzonego w charakterze świadka przeprowadza sąd na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego. Na rozprawie głównej odtwarza się sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania oraz odczytuje się protokół przesłuchania. Podobnie jak w przypadku przesłuchania małoletniego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że bezpośrednia obecność oskarżonego przy przesłuchaniu mogłaby oddziaływać krępująco na zeznania pokrzywdzonego lub wywierać negatywny wpływ na jego stan psychiczny, wówczas można przesłuchać pokrzywdzonego w trybie przesłuchania na odległość za pomocą elektronicznych środków komunikacji. Jeżeli przesłuchanie odbywa się z udziałem biegłego psychologa, należy zapewnić, na wniosek pokrzywdzonego, aby był on osobą tej samej płci co pokrzywdzony, chyba że będzie to utrudniać postępowanie.

Art. 185d k.p.k. wprowadzony nowelizacją będzie stanowił o prowadzeniu powyższych przesłuchań w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach w siedzibie sądu lub poza jego siedzibą. Ponadto Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, sposób przygotowania przesłuchania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania takich przesłuchań, w tym ich wyposażenie techniczne, mając na względzie konieczność zapewnienia swobody wypowiedzi i poczucia bezpieczeństwa osób przesłuchiwanych.

Zobacz też: Jak przebiega przesłuchanie świadka?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »