Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu świadek. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące świadek.
Świadek koronny - podstawowe informacje
Aktualizacja: 25.11.2019
Świadek koronny jest tytułem, który można nadać podejrzanemu, jeśli ujawnił konkretne przestępstwo, w którym sam jest podejrzanym. Jakie kryteria należy spełnić aby zostać świadkiem koronnym, w jaki sposób są traktowane zeznania świadka koronnego i kiedy przysługuje ochrona? »
Projekty pouczeń dla podejrzanego, pokrzywdzonego i świadka - wady według RPO
Aktualizacja: 21.11.2019
Zdaniem RPO projekty pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego i świadka w sprawach karnych zawierają wady. Jakich informacji brakuje w proponowanych wzorach? »
Dzień wolny od pracy z tytułu wezwania do sądu
Aktualizacja: 10.10.2019
Czy przysługuje nam dzień wolny kiedy dostaliśmy wezwanie do sądu? Może się zdarzyć, że zostaliśmy wezwani w charakterze świadka na rozprawę sądową – jak się zachować czy prosić o urlop wypoczynkowy a może bezpłatny? Czy jest inne rozwiązanie? Czy pracodawca musi nas zwolnić? Co z wynagrodzeniem za nieobecność w pracy? »
Niedozwolone metody prowadzenia przesłuchań w postępowaniu karnym
Aktualizacja: 18.12.2018
Przesłuchanie jako czynność dowodowa umożliwia przeprowadzenie dowodów z zeznań świadka, wyjaśnień oskarżonego (podejrzanego) lub opinii biegłego. Osoba przesłuchiwana powinna mieć możliwość swobodnego ukształtowania swojej wypowiedzi w czasie przesłuchania. W związku z tym w art. 171 k.p.k. wskazano metody, których stosowanie jest zabronione w czasie przesłuchania. »
Kiedy można wyłączyć jawność rozprawy?
Aktualizacja: 12.03.2018
Jedną z naczelnych zasad prawa jest jawność rozpraw sądowych. Jak od każdej zasady i od tej są wyjątki. Kodeks postępowania karnego (kpk) określa w jakich okolicznościach możliwe jest wyłączenie jawności rozprawy karnej. »
Instytucja świadka koronnego w Polsce
Aktualizacja: 31.08.2017
Instytucja świadka koronnego uregulowana jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym. Najczęściej stosowana jest w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w zorganizowanej grupie lub w sytuacji gdy istnieje związek mający znaczenie dla popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego. »
Świadek incognito - art. 184 kpk
Aktualizacja: 31.08.2017
Świadek incognito może pojawić się w każdej sprawie, najczęściej z uwagi na rodzaj i przesłanki uzasadniające jego powołanie, będzie występował w sprawach o najpoważniejsze przestępstwa. Ustanowienie świadka incognito zależy czy istnieje obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach dla świadka lub dla osoby najbliższej, musi być uzasadniona. »
Niestawiennictwo świadka na rozprawie karnej
Aktualizacja: 21.04.2017
Obowiązek stawiennictwa świadka na rozprawie wynika z art. 177 kpk. Co w sytuacji jeśli prawidłowo zawiadomiony świadek nie stawi się na rozprawę? »
Przesłuchanie dziecka w odpowiednich warunkach
Aktualizacja: 14.01.2016
Rzecznik Praw Dziecka chce, aby wszystkie dzieci były przesłuchiwane w specjalnym pomieszczeniu i z udziałem psychologa. Niestety obecnie to uprawnienie przysługuje dzieciom poniżej 15 lat, w sprawach karnych. »
Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka weszła w życie
Aktualizacja: 09.04.2015
8 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy Ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka. »
Aktualizacja: 06.03.2015
Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii. »
Pozycja świadka w procesie karnym 2015
Aktualizacja: 22.12.2014
Pozycja świadka i pokrzywdzonego w procesie karnym została wzmocniona na skutek podpisania w dniu 15 grudnia 2014 roku ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jakie zasady, warunki i zakres ochrony pozycji świadka wprowadza ustawa? »
Ochrona świadka i pokrzywdzonego przez policję
Aktualizacja: 27.11.2014
Ochrona świadka i pokrzywdzonego została rozszerzona przez sejmowe komisje w środę – 26 listopada 2014 roku. Nowa ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka rozszerza ochronę świadków także na sprawy o wykroczenia, m.in. w formie asysty policjantów. »
Ochrona i pomoc dla pokrzywdzonego i świadka na nowych zasadach
Aktualizacja: 28.08.2014
Nowe zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka przewiduje projekt ustawy przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości. Jaka ochrona będzie zagwarantowana pokrzywdzonym i świadkom w postępowaniu karnym? »
Ochrona świadka w postępowaniu karnym
Aktualizacja: 18.07.2014
Ochrona świadka w postępowaniu karnym zostanie kompleksowo uregulowana w postaci jednolitego aktu prawnego. Przepisy projektowanej ustawy, regulują szczegółowo zasady, warunki i zakres stosowania środków ochrony i pomocy kierowanej do pokrzywdzonego i świadka oraz osób im najbliższych, jeśli istnieje realne zagrożenie dla ich życia lub zdrowia. »