REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ochrona przed spamem

Aleksandra Śliwińska
Czym jest spam? /fot. Fotolia
Czym jest spam? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spamem jest każda niechciana wiadomość, jaką otrzymujemy na skrzynkę mailową. Możemy się przed nim skutecznie chronić przestrzegając podstawowych zasad, a także wykorzystując możliwości prawne.

Czym jest spam?

Spam ma postać wiadomości elektronicznej, która w takiej samej formie lub nieznacznie zmodyfikowanej wysyłana jest do dużej liczby użytkowników.

REKLAMA

Celem spamu jest głównie reklama jakiegoś produktu lub usługi, agitacja polityczna, religijna czy też zaproszenie do odwiedzin stron www.

Przepisy prawa zakazują jednak przesyłania informacji handlowych, na które nie wyraziliśmy zgody.

To czym jest informacja handlowa wyraźnie precyzuje definicja ustawowa. Stanowi ona, że jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach. Informacji handlowej nie stanowi informacja umożliwiająca porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacja o towarach i usługach niesłużąca osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Zabronioną przez prawo będzie tylko ta informacja handlowa, na którą nie wyraziliśmy zgody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrażenie zgody oświadczyć można w szczególności poprzez udostępnienie identyfikującego nas adresu elektronicznego.

Zobacz: Jak legalnie ściągać mp3 z sieci?

Jak chronić się przed spamem?

Jak wynika z informacji ogłaszanych zwłaszcza przez producentów programów antywirusowych, liczba wysyłanego spamu znacznie się zmniejsza. Powstał natomiast nowy problem, ponieważ wzrasta liczba wiadomości zawierających, dla ich adresatów, niebezpieczne treści.

Aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw związanych niechcianą korespondencją, należy przestrzegać podstawowych zasad korzystania z poczty elektronicznej.

Najlepiej nigdy nie odpowiadać na wiadomości typu spam, a w szczególności nie korzystać z promocyjnych ofert kupna towarów czy usług. Może to prowadzić do otrzymywania jeszcze większej ilości wiadomości tego typu.

Nie należy odpowiadać na wiadomości dotyczące wygranych w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału. Dla pewności od razu najlepiej jest usuwać wiadomości ze spamem.

Istotną kwestią jest również rezygnacja z newsletterów. Jeżeli nie chcemy ich już otrzymywać, możemy to zrobić w każdej chwili bez podawania przyczyny.

Należy także ostrożnie wybierać strony, które wymagają rejestracji za pomocą adresu e-mail, jak też jego publikacji na forach internetowych.

Należy wzbraniać się od klikania budzących wątpliwości łączy pochodzących z wiadomości lub komunikatorów internetowych, gdyż grozi to przekierowaniem do sfałszowanych witryn internetowych zawierających złośliwe oprogramowanie, a w konsekwencji prowadzić do zainfekowania komputera.

Bez względu na to czy będziemy przestrzegać tych wszystkich zasad, warto jednak dodatkowo się zabezpieczyć i zastanowić się nad kupnem profesjonalnego oprogramowania antyspamowego.

Nasz sprzęt komputerowy jest pod większą ochroną również wówczas, kiedy korzystamy z najaktualniejszej wersji systemu operacyjnego z wszelkimi poprawkami i jesteśmy wyposażeni w  kompleksowy pakiet zabezpieczeń.

Zobacz serwis: Przestępstwa komputerowe

Możliwości prawne

REKLAMA

Przepisy prawa stwarzają nam możliwości do walki ze spamem. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazuje przesyłania niezamówionej informacji handlowej do oznaczonego odbiorcy. Działanie takie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wykroczenie to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Takim działaniom towarzyszą znacznie cięższe przestępstwa sankcjonowane przez kodeks karny, takie jak istotne zakłócenie pracy systemu komputerowego lub sieci informatycznej czy też wytwarzanie lub pozyskiwanie służących do tego programów podlegających karze pozbawienia wolności.

A więc po otrzymaniu wiadomości spam możemy złożyć zawiadomienie na policji lub skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powiatowego bądź miejskiego rzecznika konsumentów lub generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Wcześniej jednak należy się upewnić czy aby na pewno nie wyraziliśmy zgody na jej otrzymywanie lub czy nie upoważniliśmy jakiejś firmy do rozpowszechniania naszego adresu internetowego.

Nieuczciwi przedsiębiorcy mogą być też ścigani pod zarzutem naruszania zbiorowych interesów konsumentów przez prezesa UOKiK.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA

  Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Będą utrudnienia na drogach w całym kraju

  Dragon-24, czyli wspólne ćwiczenia wojsk NATO właśnie ruszają. Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje o wzmożonym ruchu kolumn pojazdów wojskowych w całym kraju. Można się spodziewać wielu utrudnień na drogach.

  Renta wdowia nie tylko dla wdów! Będzie składała się z dwóch elementów. Uprawniony sam zdecyduje ile świadczenia dostanie.

  Uchwalenie zmian w przepisach dot. uprawnień wdów i wdowców jest coraz bliżej. Jak wynika z zapewnień MRPiPS, istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r. – środki na ten cel zostały zapewnione. Ministerstwo jest jednak zwolennikiem wprowadzenia tych regulacji w modelu kroczącym.

  Przybicie na aukcji online a ukształtowanie ceny przedmiotu aukcji przy udziale ofert pozostałych uczestników. Co wynika z przepisów i praktyki?

  W aukcji chodzi przecież o najlepszą cenę rynkową. Pytanie, czy porównanie wszystkich ofert cenowych w czasie rzeczywistym jest przywilejem jedynie organizatora aukcji, czy prawem wszystkich uczestników. Platformy sprzedaży online generują cenę, ponieważ rzeczywistość wirtualna umożliwia udział w czynności prawnej uczestnikom online, likwidując barierę lokalności konkretnego wydarzenia. Z drugiej strony jednak popularność czynności online generuje z kolei szereg ograniczeń co do wiedzy o postąpieniach w aukcjach, które naturalnie zawsze występowały dotychczas w konwencjonalnej aukcji live.

  Przepisy się zmieniły i w 2024 r. pracodawca udzieli przeciętnemu pracownikowi 35 dni wolnego. Niektórzy będą odpoczywali dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

  W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

  REKLAMA

  UOKiK wziął na tapet OLX. Te praktyki sprzedażowe zostaną ukrócone

  Konsument robiący zakupy na OLX mógł ostatnio odnieść wrażenie, że praktyki sprzedażowe serwisu są nie do końca przejrzyste. Niejasności dotyczące zakresu pakietu ochronnego, brak informacji o możliwości zakupu produktu bez usługi serwisowej czy nieprecyzyjne sortowanie ofert od najtańszego produktu – te zarzuty od użytkowników skłoniły UOKiK do zajęcia się tematem. 

  Dorabianie do renty i wcześniejszej emerytury w 2024 roku. Wyższe limity od 1 marca. 5 278,30 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia

  Od 1 marca 2024 r. renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach mogą zarobić prawie 10 tys. zł i nie stracą prawa do świadczenia. W tym dniu zmieniają się graniczne kwoty przychodu (limity) dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. 

  REKLAMA