reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Ochrona przed spamem

Ochrona przed spamem

Spamem jest każda niechciana wiadomość, jaką otrzymujemy na skrzynkę mailową. Możemy się przed nim skutecznie chronić przestrzegając podstawowych zasad, a także wykorzystując możliwości prawne.

Czym jest spam?

Spam ma postać wiadomości elektronicznej, która w takiej samej formie lub nieznacznie zmodyfikowanej wysyłana jest do dużej liczby użytkowników.

Celem spamu jest głównie reklama jakiegoś produktu lub usługi, agitacja polityczna, religijna czy też zaproszenie do odwiedzin stron www.

Przepisy prawa zakazują jednak przesyłania informacji handlowych, na które nie wyraziliśmy zgody.

To czym jest informacja handlowa wyraźnie precyzuje definicja ustawowa. Stanowi ona, że jest to każda informacja przeznaczona bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach. Informacji handlowej nie stanowi informacja umożliwiająca porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacja o towarach i usługach niesłużąca osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.

Zabronioną przez prawo będzie tylko ta informacja handlowa, na którą nie wyraziliśmy zgody.

Wyrażenie zgody oświadczyć można w szczególności poprzez udostępnienie identyfikującego nas adresu elektronicznego.

Zobacz: Jak legalnie ściągać mp3 z sieci?

Jak chronić się przed spamem?

Jak wynika z informacji ogłaszanych zwłaszcza przez producentów programów antywirusowych, liczba wysyłanego spamu znacznie się zmniejsza. Powstał natomiast nowy problem, ponieważ wzrasta liczba wiadomości zawierających, dla ich adresatów, niebezpieczne treści.

Aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw związanych niechcianą korespondencją, należy przestrzegać podstawowych zasad korzystania z poczty elektronicznej.

Najlepiej nigdy nie odpowiadać na wiadomości typu spam, a w szczególności nie korzystać z promocyjnych ofert kupna towarów czy usług. Może to prowadzić do otrzymywania jeszcze większej ilości wiadomości tego typu.

Nie należy odpowiadać na wiadomości dotyczące wygranych w konkursie, w którym nigdy nie braliśmy udziału. Dla pewności od razu najlepiej jest usuwać wiadomości ze spamem.

Istotną kwestią jest również rezygnacja z newsletterów. Jeżeli nie chcemy ich już otrzymywać, możemy to zrobić w każdej chwili bez podawania przyczyny.

Należy także ostrożnie wybierać strony, które wymagają rejestracji za pomocą adresu e-mail, jak też jego publikacji na forach internetowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama